Architekt

Jakou postel, matraci a povlečení vybrat pro kvalitní spánek

Spánek je velmi důležitý a dokáže výrazně ovlivnit celý Váš následující den. Ale jak dosáhnout kvalitního spánku? Na to má vliv celá řada faktorů jak večer před spaním, tak během samotného spánku. V tomto článku si povíme, jak lze kvalitu spánku ovlivnit výběrem postele, matrace a povlečení.

Samotná postel na spánek příliš velký vliv nemá

Výběr postele jez hlediska spánku důležitý v případě, že kupujete kompletní postel s roštem a matrací- tzn. postel boxspring, nebo set postele. Pak je třeba zaměřit se na kvalitu samotné postele, ale především kvalitu a zpracování matrace plus její tvrdost. Pokud kupujete samotný rám postele, pak vybírejte spíše z hlediska vzhledu, kvality a trvanlivosti. Samotný rám postele na spánek podstatný vliv nemá. Na co má ale rám postele vliv je to, jak se cítíte ráno, nebo před spaním- pokud si rádi čtete, nebo koukáte na televizi, pak lze jednoznačně doporučit postel  s vysokým měkkým čalouněným čelem, o které se můžete pohodlně opřít. Pěkný výběr postelí tohoto typu najdete na in-nabytek.cz a to konkrétně na adrese https://in-nabytek.cz/1550-calounene-postele

Výběr správné matrace

Matrace má na kvalitní spánek a celkovou fyziologii velký vliv. Člověk chce sice ležet v měkkém, ale stejně tak je důležitá dostatečná opora těla, která předchází nevyspání, bolesti zad a dalších částí těla. Matrace je možné zakoupit v rozmezí tvrdostí H1 až H5 s tím, že H1 je nejměkčí a H5 nejtvrdší. I v této problematice platí, že nejlepší je pro většinu dospělých zlatá střední cesta- tudíž matrace H3 až H4. Matraci je samozřejmě nejlépe vyzkoušet přímo v obchodě a brát spíše o jeden stupeň tvrdší, než dle Vašeho momentálního dojmu. Při krátkém ležení se Vám totiž bude zdát příjemnější měkká matrace, ale ta neposkytuje tolik opory a často z ní pak po celé noci bolí záda.

A co povlečení lůžkoviny a povlečení? Jsou pro správný spánek důležité?

Lůžkoviny a povlečení dokáží ovlivnit spánek zásadním způsobem. Snažte se lůžkoviny volit tak, aby Vám pod nimi nebylo horko, ani zima (ideální je mít jednu teplejší sadu na zimu a druhou na léto). Povlečení je pak vhodné volit co nejprodyšnější- základem by tudíž měly být ideálně přírodní materiály, jako je bavlna. Já osobně doporučuji bavlněný satén, který je velmi příjemný, měkký a přitom prodyšný. Pokud se bude dívat po akcích v obchodních domech, tak ani takové kvalitní povlečení nemusí vyjít vůbec draho.