Rekonstruovat, nebo stavět nově?

Zdravím všechny v této komunitě. Rád bych vyzistil fundované názory, ne nějaké kecičky od piva z hospody, nebo rádoby odborné názory se všemi kalkulacemi, ale střízlivý dojem a radu lidí, kteří se s tímto velikým tématem potýkali a vrhli se do jednoho, nebo druhého, zda je lepší v případě domu, který je již vyžilý a morálně zastaralý provést totální rekonstrukci, a to včetně technologií a nebo se pustit do stavby nového? Případně doporučte kritéria, která u Vás hrály rozhodovací roli.... Děkuji vřele, stavebník

 • nahoru

  Statik

  Jakub Krtička

  Dobrý den, to je otázka, která trápí a bude trápit stavebníky od nepaměti. Já Vám jen mohu naskytnout několik bodů, po jejímž zodpovězení se možná rozmyslíte.

  Alt A) Rekonstrukce skýtá mnoho problémů, v první fázi již samotná cena objektu, pokud ho budete kupovat, je dobré si sebou vzít někoho kdo tomu rozumí a provede prohlídku a řekne Vám co vše bude potřeba provést. Navíc jelikož se objekty řídí tržní cenou nikoliv cenou, která by odpovídala opotřebení, tak v 90% případu přeplatíte už samotný objekt. Dále ve většině případů je třeba zateplit, provést opravu krovů a krytiny, nové rozvody instalací a skoro pokaždé se při bouracích pracích objeví nové problémy, které budete muset řešit, například špatný dřevěny strop nutná oprava, špatně provedená příčka, která se rozpadá a budete bourat a předělávat atd. U rekonstrukce necháte čas, peníze a hlavně nervy. Je nutno zvážit zda ten objekt je opravdu povedený a zda ta rekonstrukce ve výsledku bude stát za to. Navíc pokud budete provádět pouze rekonstrukci a nikoliv přístavbu nebo zvedání střechy nebo zateplovák dá se příslušná věc pouze oznámit na stavebním úřadě v opačném případě musí být projekt.

  Alt. B) Novostavba, bohužel dnes problém cena pozemků u měst, dále projekt, který zbytečná birokracie na úřadech združuje. Pokud překonáte prvotní nástrahy cca průměrně rok života v ...., tak pak se může začít oficiálně něco dělat.  Dále samozřejmě budete muset řešit přípojky do objektu a následně začne samotná výstavba. Nový objekt bud proveden z nových materiálů dle dnešních norem a máte předpoklad, že dispozice budou přesně takové jaké máte nároky na komfort bydlení. Vše se dá řídit dle Vaších představ... skoro vše... 

  Bohužel obě varianty mají své problémy a své neduhy a pokud někdo dále sdělí další názory či zkušenosti, tak určitě ta debata bude objektivnější. Záleží na každém jednotlivci čemu přiloží váhu. Další hlavní podmínkou bude asi, kolik Vám pujčí banka nebo kolik máte nastřádáno.

  P.S. Toto jsou mé zkušenosti částečně jako projektanta a částečně jako stavitele, který o víkendech vypomáhá při rekonstrukci a nikomu je nevnucuji. Já osobně bych šel při dnešním trhu s nemovitostmi do novostavby na okrají města možná i několik km za městem.

  • nahoru

   Řemeslník

   Ota Přecechtěl

   Ahoj, také mám dilema a řeším koupi staršího domu. Našel jsem docela dost zajímavých nabídek tady a i z finančního pohledu jsou právě dost lákavé. Ale nevím podle jakých kriterií nejlépe vybrat? Stavět nový si myslím ze zkušeností že vyjde poměrně draho. Díky Ota P.

   • nahoru

    Projektant

    Radek Jeleček

    Vlastní zkušenost, místo opravy a nástavby bych stávající rodný dům zboural do základu a stavěl na místě zcela to nově, náklady na rekonstrukci a nástavbu mě převýšily cenu nové výstavby. a 5 let života k tomu.