Při stavbě rodinného domu se stavebník setkává s množstvím výrobků různých značek, mnohdy jediným kritériem výběru je cena nabízeného zboží. Levné řešení, často přinášejí skryté náklady v podobě nestandardních řešení, nutných oprav a náročné údržby. V případě oken to platí stejně. Kritériem při výběru oken by měly být hlavně jejich bezpečnostní, mechanické a tepelně technické vlastnosti.

Kvalitu oknům dodávají rozhodujícím způsobem sklo, rám a způsob kotvení. A pokud vezmeme na vědomí, že sklo s požadovanými vlastnostmi je možné použít pro okna dřevěná, ocelová, plastová a hliníková, mají na konečnou podobu okna a jeho kvalitu největší vliv právě jmenované materiály, ze kterých se zhotovují okenní profily. Přednosti a nedostatky těchto navzájem si konkurujících materiálů jsou však jen obtížně definovatelné a volba vždy záleží především na zcela konkrétním případě použití. Každý materiál má své odpůrce i zastánce, špičkové výrobky i šmejdy, tedy své plusy i mínusy.

I když pro zákazníka není orientace na trhu jednoduchá, základní pravidla platí obecně:

 • Každé okno musí mít certifikát vydaný nezávislou organizací, což dává určitý přehled o kvalitě výrobku z hlediska tepelně-technických a mechanických vlastností.
 • Optická kvalita mnohdy napoví o úrovni výrobku a o technologii, kterou byl zpracován.
 • Záruční doba by měla být alespoň 5 let.
 • Variabilita systému z hlediska statiky, trvanlivosti, barevnosti a světlostálosti je také důležitý faktor.
 • Cena okna by měla být vztažena k přesně popsanému výrobku a zákazník by měl trvat na montáži přímo od výrobce,respektive od firmy se zaškolením. Jen odborně a správně zabudované okna budou poskytovat výrobcům deklarovanou tepelnou a zvukovou izolaci.
 • Zákazník se měl obracet na výrobce, kteří svou kapacitou, technickým zázemím a sortimentem profilů dávají možnost výběru.

Ve světě existují různé sdružení, které prosazují a kontrolují výrobu a kvalitu energii šetřících oken. Energetické štítky informují spotřebitele o vlastnostech výrobku a materiálech ze kterých je vyroben. Energetické štítky oken slouží tedy jako výborná pomůcka při výběru okna.

Úspora energie není jen věcí šetření financí, ale také otázkou trvale udržitelného rozvoje společnosti. Snížení spotřeby energie přispívá ke zkvalitnění životního prostředí a snížení produkce CO2. Moderní energeticky úsporná okna nabízejí vysokou energetickou úsporu a dlouhou životnost.

Energetické štítky odrážejí energetické vlastnosti jednotlivých oken, charakterizované na základě tepelné bilance, která sestává z celkového posuzování teplo-technických parametrů.

 • součinitel prostupu tepla rámu, respektive křídla "Uf"
 • součinitel prostupu tepla izolačního skla "Ug"
 • propustnost slunečního záření "g"
 • tepelně-izolační vlastnosti distančního rámečku "ψ",
 • poměr průsvitné a neprůsvitné části okna
 • spárovou průvzdušnost okna "Q"

Na základě hodnot těchto ukazatelů je oknu přidělen energetický štítek označený konkrétním písmenem od A po G, přičemž. Hodnoty blíže k písmenu A představují okna s nejlepší bilancí potřeby tepla při vytápění a G s tou nejhorší. Výsledek posouzení je přitom platný pouze pro specifikované okno a specifikovaného výrobce, nedá se globálně použít pro všechny výrobce daného typu okna.

Zobrazení: 344

Přidat komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte být členem stavebnikomunita.cz!

Staňte se členem stavebnikomunita.cz.

Fórum

BOZP

Zahájeno uživatelem Michal Kočí v Pozemek, projekt, stavba na klíč 5. 23, 2022 0 Odpovědi

Zajímalo by mi zda máme jako SVJ ještě nějakou další zákonnou povinnost zajištění bezpečnosti pohybu osob na střeše, když všechny přístupy na plochou střechu našeho panelového domu máme uzamčené a…Pokračovat

Betonáž v zimě

Zahájeno uživatelem Michal v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Jakub Krtička 3. 9, 2021. 1 Odpovědět

Zdravím všechnyRád bych se zeptal jestli někdo nemá zkušenosti s betonováním v zimě. Zajímalo by mě, jestli po ztvrdnutí betonu, který během toho prošel mrazem by bylo už na povrchu patrné nějaké…Pokračovat

Kotvící patky

Zahájeno uživatelem Michal v Pozemek, projekt, stavba na klíč 1. 28, 2020 0 Odpovědi

Dobrý den, rád bych se zeptal jestli někdo nemá zkušenosti ohledně hloubky zapuštění kotvících patek do betonových pilotů. Zapustil jsem kotvící patky ve tvaru U s trnem 20 cm a sílou trnu 16mm do…Pokračovat

volné prac. místo

Zahájeno uživatelem Martin Papež v Stavební práce, stavební materiál a firmy 9. 6, 2019 0 Odpovědi

Rodinný kolektiv Papežů zabývající se přírodními dřevostavbami, slamáky a hliněnými omítkami, prosí o pozornost.S narůstající poptávkou po naší práci hledáme nového kolegu, který bude stejného…Pokračovat

Svetlotechnikasvetelnotechnické posudky a štúdie na rodinné domy a pozemné stavby

Energetické projektové hodnotenie stavieb a teplotechnické posúdenia.

Snímky

© 2023   Vytvořila Stavebnikomunita.cz | Kontakt: stavebnikomunita.cz@gmail.com |   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby