Jak vybrat bezpečnostní dveře při pojišťování domácnosti

V loňském roce řešila Policie ČR celkem 4 446 případů krádeží vloupáním do bytů a 6 671 vykradených rodinných domů. Není proto divu, že u nás roste počet domácností pojištěných nejen proti přírodním živlům, ale také nezvaným návštěvníkům. Abyste si ale mohli sjednat pojistku a v případě vloupání získat částečnou náplast za odcizený majetek, musí být vaše domácnost dostatečně zabezpečená. Při uzavírání pojištění byste proto měli počítat také s investicí do vstupních bezpečnostních dveří. Jaký typ dveří vybrat, abyste získali výhodnou pojistku, vám prozradí tento článek.

 

Značný vliv na výši pojistného má tzv. bezpečnostní třída daných vchodových dveří. V mnoha případech může být tato třída dokonce podmínkou pro uzavření pojistné smlouvy nebo pro vyplacení pojistky. Pokud požadovanou úroveň zabezpečení nedodržíte, porušujete tím podmínky a při vykradení vaši nemovitosti vám pojišťovna nemusí nic proplatit. Na druhou stranu, pokud svou nemovitost zabezpečíte více, než pojišťovna vyžaduje, můžete získat slevu a za pojistné platit méně.

 

Co jsou to bezpečnostní třídy a jak se dělí?

Bezpečnostní třídy jsou vymezeny normami ČSN EN 1627 až 1630. Stupeň bezpečnostní třídy je určen na základě toho, co musí dveře vydržet při snaze zloděje překonat všechny jejich bezpečnostní prvky. Aby mohly být dveře do dané bezpečnostní třídy zařazeny, musí splňovat určená kritéria a projít zkouškami odolnosti, mimo jiné právě proti pokusům o násilné vniknutí. Při těchto zkouškách se netestuje pouze konstrukce dveří, ale také zárubně, zámek a vložka či panty a čepy. Všechny tyto prvky musí splňovat požadavky na bezpečnost – právě jejich kombinací totiž vzniká kvalitní zabezpečení domácnosti.

Podle míry zabezpečení se dveře dělí do šesti tříd. Bezpečnostní třída 1 váš majetek ochrání pouze před nezkušeným zlodějem, který se je snaží překonat za pomocí fyzické síly bez jakýchkoli nástrojů. Naopak bezpečnostní třídy 5 a 6 jsou určeny pro velmi specifické účely, jako jsou například banky, trezory či muniční sklady. U bytů a domů se proto nejčastěji používají bezpečnostní třídy 2 až 4.

Jakou bezpečností třídu vybrat?

Požadovanou bezpečnostní třídu stanoví pojišťovna v návrhu smlouvy na základě výše pojistné částky, určené dle hodnoty vaší domácnosti. Samozřejmě platí, že čím vyšší hodnotu má váš majetek, tím vyšší jsou limity plnění a tím lepší zabezpečení po vás pojišťovna bude požadovat.

Bezpečnostní třída 2 je opravdový základ, který vaši domácnost ochrání před příležitostným zlodějem, ale levnější pojistku se vám s ním sjednat nepodaří. Odborníci ho doporučují zvolit pouze v případě, pokud máte v plánu nemovitost vlastnit jen po přechodnou dobu nebo jste velmi limitování financemi.

Bezpečnostní třída 3 je ideální pro zabezpečení bytu i rodinného domu a získání výhodné pojistky. Tyto dveře by měly odolat i zkušenému zloději, který má po ruce páčidlo, delší šroubovák či mechanickou ruční vrtačku.

Dveře s bezpečnostní třídou 4 jsou odolné i vůči profesionálním zlodějům, kteří jsou kromě bohatých zkušeností vybaveni také pokročako je pila na železo, sekera, kladivo, nůžky na plech nebo akumulátorová vrtačka. Finančně náročnější bezpečnostní třída 4 je vhodná především pro nemovitosti, v nichž majitel uchovává drahé umění, zbraně apod. Pro běžný byt nebo dům jsou většinou zbytečným luxusem.

Co by měly splňovat bezpečnostní dveře kromě bezpečnostní třídy?

Kvalitní bezpečnostní dveře by měly splňovat následující 4 požadavky:

 

  1. Měly by mít již zmíněnou ocelovou konstrukci s natavenou kvalitní dekorativní fólií.

  2. Po bočních a horní straně konstrukce by měly být dveře vybaveny bezpečnostními čepy, které dveře chrání před vysazením z pantů.

  3. Pozornost byste měli věnovat také bezpečnostnímu zámku a kování. Zámky vždy pořizujte dva – centrální zámek tak nebude tolik zatěžován a pro chvíle, kdy jste právě doma, můžete využít přídavný horní zámek. Ten je vybaven tzv. vrtulkou, umožňující zamknutí z interiérové strany bez použití klíče.

  4. S novými dveřmi byste vždy měli měnit také zárubeň. Jen tak zajistíte plnou funkčnost a bezpečnost všech komponentů a docílíte perfektních protihlukových a tepelně-izolačních vlastností.



Jiří Vyklický - Publikuji články o stavebnictví a bydlení se specializací na bezpečnostní problematiku. Dlouhodobě pracuji ve firmě www.htdvere.cz která je zaměřena na prodej bezpečnostních dveří.

 

Zobrazení: 1115

Přidat komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte být členem stavebnikomunita.cz!

Staňte se členem stavebnikomunita.cz.

Fórum

Podlahové palubky, jaké máte Vy?

Zahájeno uživatelem Anička PLná v Pozemek, projekt, stavba na klíč 24.5. 0 Odpovědi

Dobrý den, stojím před rozhodnutím jaké palubky na podlahu dát, Nechci vinyl nebo něco takového imitující dřevo. Našla jsem souhrn podlahových palubek včetně informací…Pokračovat

Od koho poptat dřevěnou terasu od A-Z ?

Zahájeno uživatelem Ondřej Koba v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Anička PLná 21.1.. 1 Odpovědět

Dobrý den, na léto bychom chtěli si nechat udělat kolem domu dřevěnou terasu. Ještě nevíme z jaké dřeviny ale to nám doufám poradí firma. Od koho jste si nechali dělat terasu vy? Spokojenosti? Děkuji.Pokračovat

Z jakého dřeva postavit saunu?

Zahájeno uživatelem Daniel Maxa v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Daniel Maxa 12. 22, 2023. 2 Odpovědi

Ahoj, stojím před rozhodnutí stavby a zajímaly by mě vaše názory na použití různého dřeva. Děkuji za postřehy.Pokračovat

Jaké kamna do venkovní sauny?

Zahájeno uživatelem Ondřej Koba v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Daniel Maxa 11. 27, 2023. 1 Odpovědět

Ahoj, doporučte mi pokud máte někdo zkušenost se stavbou venkovní sauny. Váhám mezi elektrickými a těmi na dřevo. Mam se řídit jen cenou?Pokračovat

Popisky: sauna

Svetlotechnikasvetelnotechnické posudky a štúdie na rodinné domy a pozemné stavby

Energetické projektové hodnotenie stavieb a teplotechnické posúdenia.

Snímky

© 2024   Vytvořila Stavebnikomunita.cz | Kontakt: stavebnikomunita.cz@gmail.com |   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby