Magnetické filtry na topení vám ušetří finance i starosti

Pokud bydlíte v novostavbě, pravděpodobně magnetický filtr na topení již máte. V dnešní době jde totiž o standard v nízkoenergetických budovách. Instalovat jej můžete ale i na starší topné systémy, zvýšíte tím jejich efektivitu a prodloužíte životnost. Zjistěte, k čemu magnetické filtry na topení slouží a jak vám pomohou ušetřit finance.

Co způsobují kovové nečistoty v topení

Účelem magnetického filtru na topení je odstranění kovových částeček z provozní kapaliny, zejména pak rzi, úlomků magnetitu a kovových třísek. Tyto nečistoty totiž poškozují vaši topnou soustavu hned dvojím způsobem:

  1. Zachytávají se na vnitřních stěnách topných těles a potrubí, kde fungují jako tepelný izolant. To znamená, že takto vytvořená vrstva usazenin snižuje efektivitu vytápění. Výsledkem je nižší výkon topení při vyšších provozních nákladech.
  2. Zanášejí topnou soustavu a její komponenty, čímž způsobují poruchy a zkracují životnost systému. Velmi náchylná na kovové nečistoty jsou zejména moderní oběhová čerpadla. Ta totiž obsahují magnetickou vložku, která tyto úlomky kovů zachytává a časem dochází k poškození a zadření čerpadla.

Jednoduchý princip – stoprocentní účinnost

Výše uvedené problémy s topením vyřešíte instalací filtru s magnetem. Toto až překvapivě jednoduché zařízení funguje pouze na bázi fyzikálních zákonů. Jak již název napovídá, hlavní součástí tohoto typu filtru je silný trvalý magnet. Ten zachytává nežádoucí kovové částice, a to bez potřeby energie a s prakticky stoprocentní účinností. Filtr je tedy v provozu nepřetržitě a samotný chod vás nestojí ani korunu.

A jak přesně filtrace probíhá? Voda v topném systému pravidelně teče přes magnetický filtr. Nejdříve nateče do nádržky filtru, kde se pomocí vnitřního nebo vnějšího magnetu odloučí kovové nečistoty. Z nádržky poté zpátky do topné soustavy teče již voda zcela čistá.

Jak vám magnetická filtrace ušetří náklady za vytápění?

Energie jsou čím dál tím dražší, a proto je namístě hledat další možné úspory. Topenářský filtr s magnetem z provozní kapaliny v topném okruhu odstraní nežádoucí drobné nečistoty, které způsobují zanášení topného systému. Zanesená topná soustava topí méně a nerovnoměrně, pro zachování tepelného komfortu je proto potřeba topit více – a tedy zbytečně dráž.

Neméně důležité jsou i úspory za servis topné soustavy a výměnu jednotlivých komponentů. Pokud budete magnetický filtr používat, snížíte riziko poruchy či dokonce havárie topné soustavy na minimum. Kovové nečistoty způsobují poškození zejména pohyblivých částí topné soustavy, tedy oběhových čerpadel a čerpadel kotlů. Rovněž ale zanášejí tepelné výměníky, regulační ventily či měřiče.

Jak vybrat magnetický filtr na topení

Existuje hned několik typů magnetických filtrů, výběr proto neuspěchejte. Filtr musí především odpovídat vaší topné soustavě, a to hned v několika ohledech:

  • Typ a velikost připojení (vnitřní nebo vnější závit, svěrné šroubení, příruba),
  • rozměry filtru a směr instalace (horizontálně nebo vertikálně),
  • maximální provozní tlak a teplota kapaliny v topném systému.

Kromě toho je důležitý i způsob údržby. Odstranění zachycených kovových nečistot byste měli provést zhruba jednou ročně. Moderní magnetické filtry tuto údržbu umožňují bez nutnosti soustavu vypouštět či odstavovat, což vám ušetří mnoho práce a starostí.

Filtry vybírejte výhradně od ověřených výrobců a dodavatelů. Pouze tak budete mít jistotu, že filtr bude fungovat správně dlouhá léta.

Odlučovač vzduchu a nečistot s magnetem Flamco. Zdroj: Bola.cz  

Magnetický filtr s odlučovačem vzduchu vás zbaví starostí s odvzdušňováním topení

Specifickým typem magnetických filtrů jsou ty, jejichž součástí je i tzv. odlučovač vzduchu. Jeden filtr vám tak z provozní kapaliny v topení odstraní jak nežádoucí znečištění, tak i vzduch, který významně zhoršuje efektivitu topení, způsobuje korozi a kavitační hluk.

Tyto kombinované filtry fungují nepřetržitě během celé topné sezony, takže do odvzdušnění ani čištění topného systému nemusíte nijak zasahovat, vše probíhá zcela automaticky a bezstarostně.

Chraňte i vy svoji topnou soustavu s magnetickým filtrem – odvděčí se vám bezproblémovým a bezúdržbovým provozem, maximální efektivitou a nízkými náklady za energie.

Zobrazení: 33

Přidat komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte být členem stavebnikomunita.cz!

Staňte se členem stavebnikomunita.cz.

Fórum

Od koho poptat dřevěnou terasu od A-Z ?

Zahájeno uživatelem Ondřej Koba v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Anička PLná 21.1.. 1 Odpovědět

Dobrý den, na léto bychom chtěli si nechat udělat kolem domu dřevěnou terasu. Ještě nevíme z jaké dřeviny ale to nám doufám poradí firma. Od koho jste si nechali dělat terasu vy? Spokojenosti? Děkuji.Pokračovat

Z jakého dřeva postavit saunu?

Zahájeno uživatelem Daniel Maxa v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Daniel Maxa 12. 22, 2023. 2 Odpovědi

Ahoj, stojím před rozhodnutí stavby a zajímaly by mě vaše názory na použití různého dřeva. Děkuji za postřehy.Pokračovat

Jaké kamna do venkovní sauny?

Zahájeno uživatelem Ondřej Koba v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Daniel Maxa 11. 27, 2023. 1 Odpovědět

Ahoj, doporučte mi pokud máte někdo zkušenost se stavbou venkovní sauny. Váhám mezi elektrickými a těmi na dřevo. Mam se řídit jen cenou?Pokračovat

Popisky: sauna

Podle čeho vybíráte stavební firmu?

Zahájeno uživatelem Lukostav v Stavební práce, stavební materiál a firmy. Poslední odpověď uživatele Martin Kalos 3. 23, 2023. 13 Odpovědi

Zajímalo by mě, jaké faktory hrají roli při výběru stavební firmy.  Zkuste mi odpovědět na tyto otázky a případně nějaké doplnit, pokud jsem na něco zapomnělPoužili byste firmu, kterou si najdete ve…Pokračovat

Svetlotechnikasvetelnotechnické posudky a štúdie na rodinné domy a pozemné stavby

Energetické projektové hodnotenie stavieb a teplotechnické posúdenia.

Snímky

© 2024   Vytvořila Stavebnikomunita.cz | Kontakt: stavebnikomunita.cz@gmail.com |   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby