Montované konstrukce

 

Montované konstrukce nahrazují některé nedostatky monolitických konstrukcí (pracné bednění, vliv počasí atd.), ale zároveň vytvářejí nové, které jsou však v dnešní době téměř minimalizovány. Bezesporu největším nedostatkem je nutnost těžkých strojů (k dopravě a manipulaci), avšak oproti monolitickým konstrukcím mají montované konstrukce tyto výhody:

 

 • Odstranění mokrého procesu ze stavby zkrátí dobu výstavby o odbedňovací lhůty. Urychlení výstavby je úspora nákladů.
 • Průmyslová výroba dílců je nezávislá na rozmarech počasí.
 • Dílce z výrobny jsou kvalitnější. Betonáž v optimálních podmínkách umožňuje výrobu betonu nejvyšších tříd.
 • Odpadají všechny problémy spojené s bedněním a částečně i stavbou lešení.
 • Bednění tvarově složitých průřezů na stavbě je téměř nemožné. Dílce mohou mít staticky výhodnější průřezy.
 • Smršťování, které provází tuhnutí a tvrdnutí betonu, proběhne z větší části ve výrobně.

 

Naproti tomu mají tyto nevýhody:

 • Prvky se musí z hospodářského hlediska vytvářet ve velkém množství (sériovost), což vede k jednotvárnosti architektonického výrazu montovaných staveb.
 • Doprava dílců na staveniště je obtížná, což jednoznačně omezuje rozměry a hmotnost prvků.
 • Montované konstrukce nelze spojit do dokonalého tuhého celku.
 • Spoje prvků jsou nejchoulostivější částí konstrukce. O únosnosti konstrukce rozhoduje pevnost spojů a průřezy prvků mohou být nevyužity.
 • Dílce musí být vyztuženy nejen pro plánované zatížení, ale také s ohledem na přepravu, která vyvozuje zcela odlišná zatížení.

 

Z tohoto výčtu však nelze jednoznačně usoudit zda je výhodný monolitická nebo montovanou konstrukci. Dalo by se však říci, že montované dílce se uplatní jako stropní desky, trámy, stěny, sloupy, překlady u staveb, kde se využije větší počet těchto dílců (obchodní centrum, výšková budova atd.), tyto prvky budeme nazývat staveništními prefabrikáty. V dnešní době se také začíná uplatňovat tzv. poloprefabrikáty. Jedná se o stropní desku, která je ve výrobně vybetonována jen z poloviny (tloušťka desky asi 60 mm). Na staveništi se usadí na určené místo (je lehký a nepotřebuje bednění) a po uložení všech panelů se zmonolitní dle potřeby. Pro dokonalé spojení dílce s monolitickým betonem slouží prostorová výztuž (z části zabetonovaná do prefabrikátu a z části vyčnívá ven). Pro jejich lehkost je pro tyto desky příznačný název FILIGRAN.

 

Výroba prefabrikátů - se provádí ve výrobnách, které jsou opatřeny vlastní vibrační a aktivační míchačkou a formami na výrobu dílců. Betonová směs připravená v míchačce se vlije do formy (většinou ocelová), která je z vnitřní strany namazána, aby se dílce nespojili s formou. Zhutnění se provádí příložnými vibrátory, které se přikládají k formě. Tvrdnutí je urychlováno proteplováním a propařováním. Při výrobě se do dílců přidávají montážní oka (přivařená k nosné výztuži), která slouží pro manipulaci zvedacího zařízení s dílcem.

 

Pro montované dílce používáme stejných konstrukčních systémů jako pro konstrukce monolitické. Jsou to např. skelety, stěnové systémy, halové systémy apod.

 

 

 

◄◄◄ Zpět na obsah

 

Upozornění : Obsah převzat ze stránky pozemní-stavitelství.wz.cz. Stav k roku 2000, článek bude aktualizován podle soudobých norem a předpisů platných v ČR.

Zobrazení: 2355

Přidat komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte být členem stavebnikomunita.cz!

Staňte se členem stavebnikomunita.cz.

Fórum

BOZP

Zahájeno uživatelem Michal Kočí v Pozemek, projekt, stavba na klíč 23.5. 0 Odpovědi

Zajímalo by mi zda máme jako SVJ ještě nějakou další zákonnou povinnost zajištění bezpečnosti pohybu osob na střeše, když všechny přístupy na plochou střechu našeho panelového domu máme uzamčené a…Pokračovat

Betonáž v zimě

Zahájeno uživatelem Michal v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Jakub Krtička 3. 9, 2021. 1 Odpovědět

Zdravím všechnyRád bych se zeptal jestli někdo nemá zkušenosti s betonováním v zimě. Zajímalo by mě, jestli po ztvrdnutí betonu, který během toho prošel mrazem by bylo už na povrchu patrné nějaké…Pokračovat

Kotvící patky

Zahájeno uživatelem Michal v Pozemek, projekt, stavba na klíč 1. 28, 2020 0 Odpovědi

Dobrý den, rád bych se zeptal jestli někdo nemá zkušenosti ohledně hloubky zapuštění kotvících patek do betonových pilotů. Zapustil jsem kotvící patky ve tvaru U s trnem 20 cm a sílou trnu 16mm do…Pokračovat

volné prac. místo

Zahájeno uživatelem Martin Papež v Stavební práce, stavební materiál a firmy 9. 6, 2019 0 Odpovědi

Rodinný kolektiv Papežů zabývající se přírodními dřevostavbami, slamáky a hliněnými omítkami, prosí o pozornost.S narůstající poptávkou po naší práci hledáme nového kolegu, který bude stejného…Pokračovat

Svetlotechnikasvetelnotechnické posudky a štúdie na rodinné domy a pozemné stavby

Energetické projektové hodnotenie stavieb a teplotechnické posúdenia.

Snímky

© 2022   Vytvořila Stavebnikomunita.cz | Kontakt: stavebnikomunita.cz@gmail.com |   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby