RECEPTURA VÝROBY BETONU PRO STAVAŘE AMATÉRY

Technologický postup:
1. PŘÍPRAVA SLOŽEK BETONOVÉ SMĚSI

Každá betonová směs je složena z písku (P), štěrku (S), cementu (C) a vody (V). Při profesionální výrobě betonu se používají další složky, které vylepšují zpracovatelnost betonové směsi - plastifikátory, urychlovače tuhnutí, zpomalovače tuhnutí, přísady pro zabránění mrznutí vody atd.., My se obejdeme bez těchto speciálních složek pro účaly jednoduché receptury pro amatéry a svépomocných stavitelů - předpokládáme betonáž v běžném prostředí, při rozmezí teplot vzduchu od +5 ° C až po +25 ° C.

Nejprve si jednotlivé složky - písek + štěrk + cement připravíme v množstvích podle následujících receptur:

 1.1 RECEPTURA "Poměrové (HRSŤOVÁ) - prostý beton


1.2 RECEPTURA "Selská" - OCELÍ VYZTUŽENÉ KONSTRUKCE


1.3 RECEPTURA "KUTIL"


Poznámka:

Množství cementu a složek kameniva + písku v tabulkách 1.2 a 1.3 jsou navrženy pro 1 m³ betonové směsi.

Hmotnosti písků a štěrků závisí na vlhkosti materiálu a také od nasákavosti, respektive pórovitosti materiálů (z toho důvodu prodejci štěrků tak rádi často štěrky polévají vodou :-)
2. PŘÍPRAVA VODY

Dávkování vody určíme podle vodního součinitele (w), z různých výzkumů a expertních prací jsem vycházel z technologických doporučení McMillan &. Slater (USA).

Potřebné množství vody vypočítáme podle vzorce:

V = w.C  (kg)

w = vodní součinitel (-)

V = množství vody (kg)

C = množství cementu (kg)


2.1 VOLBA VODNÍHO SOUČINITELE (w) - PODLE McMillan &. Slater (USA)

druh konstrukce:

a = tenké konstrukce - piloty, sloupy, tenké stěny

b = nádrže, stropy, stěny střední tloušťky

c = hrubé konstrukce - základy, pilíře, přehrady, hrubé stěny


Poznámka:

Dávkovat potřebné množství vody je velmi důležité, pokud se přidá příliš mnoho vody, beton je velmi tekutý a může docházet, po uložení betonové směsi do bednění, k vyplavování částeček cementu na povrch a těžší kamenivové součásti klesají dolů na dno - pak nemá beton potřebnou konzistenci.Když se přidá málo vody, pak nedojde k úplnému zhydratování celého cementu a beton ztratí své požadované hodnoty, pevnosti.


3.NAMICHANI BETONOVÉ SMĚSI

Nejprve za sucha smícháme cement s připraveným množstvím štěrku a písku.Následně za stálého míchání přidáváme k připravené "suché směsi" - písku, štěrku a cementu, postupně vodu v množství podle výpočtu uvedeného v části 2.

Mícháme v strojní míchačce po dobu 10-12 minut, v případě ručního míchání (v plastovém / dřevěném korytě) po dobu 15-20 minut.

Dobře namíchaný beton (poznáme podle toho, že je rovnoměrné struktury, lepkavý, dobře roztíratelný, mírně zavlhlý, jakoby masný) aplikujeme do nachystaného bednění do maximální doby zdržení 45 minut.


4.POSLEDNÍ RADA NA ZÁVĚR

Beton zhotovený svépomocí podle tohoto návodu je mnohem levnější, než beton zhotovený z připravených pytlovaných suchých betonových směsí, který dnes nabízejí v každých stavebninách ale je také o dost levnější než beton dovážen na stavbu v autodomíchávači (tzv. transportbeton) - zamíchaný ve fabrice.Jedinou výhodou objednaných hotových betonů je garance požadované kvality jejich výrobcem.

V článku jsem se nezmínil o dosažených třídách betonu, protože jsem nechtěl amatérských stavitelů zatahovat do složitých technologicko-normativních článků.Na dosaženou pevnostní třídu betonu má vliv mimo jiné i použití druhu cementu.Při použití cementu portlandského typu CEM II / 32,5 R při svépomocné namíchání betonové směsi, je možné dosáhnout beton běžných pevností používaných při jednoduchých stavbách - C12/15 až C16/20.

Vypracoval : Ing. Pavol Ruják, 20.8.1993

Zobrazení: 100870

Přidat komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte být členem stavebnikomunita.cz!

Staňte se členem stavebnikomunita.cz.


Odborník
Komentář přidal(a) Rozumbrada dne 9.Září.2019 v 19:47

Pro výrobu betonových stříšek a plotovek je potřeba konstrukční beton.

Fórum

Betonáž v zimě

Zahájeno uživatelem Michal v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Jakub Krtička 9.3.. 1 Odpovědět

Zdravím všechnyRád bych se zeptal jestli někdo nemá zkušenosti s betonováním v zimě. Zajímalo by mě, jestli po ztvrdnutí betonu, který během toho prošel mrazem by bylo už na povrchu patrné nějaké…Pokračovat

Kotvící patky

Zahájeno uživatelem Michal v Pozemek, projekt, stavba na klíč 1. 28, 2020 0 Odpovědi

Dobrý den, rád bych se zeptal jestli někdo nemá zkušenosti ohledně hloubky zapuštění kotvících patek do betonových pilotů. Zapustil jsem kotvící patky ve tvaru U s trnem 20 cm a sílou trnu 16mm do…Pokračovat

volné prac. místo

Zahájeno uživatelem Martin Papež v Stavební práce, stavební materiál a firmy 9. 6, 2019 0 Odpovědi

Rodinný kolektiv Papežů zabývající se přírodními dřevostavbami, slamáky a hliněnými omítkami, prosí o pozornost.S narůstající poptávkou po naší práci hledáme nového kolegu, který bude stejného…Pokračovat

Rekonstruovat, nebo stavět nově?

Zahájeno uživatelem Ondřej Klemš v Stavební práce, stavební materiál a firmy. Poslední odpověď uživatele Radek Jeleček 1. 19, 2019. 3 Odpovědi

Zdravím všechny v této komunitě. Rád bych vyzistil fundované názory, ne nějaké kecičky od piva z hospody, nebo rádoby odborné názory se všemi kalkulacemi, ale střízlivý dojem a radu lidí, kteří se s…Pokračovat

Svetlotechnikasvetelnotechnické posudky a štúdie na rodinné domy a pozemné stavby

Energetické projektové hodnotenie stavieb a teplotechnické posúdenia.

Snímky

© 2021   Vytvořila Stavebnikomunita.cz | Kontakt: stavebnikomunita.cz@gmail.com |   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby