Na výplňové konstrukce stavebních otvorů jsou kladeny různé požadavky podle jejich umístění a funkce. Mezi základní funkce patří akustická, tepelná, hydroizolační, větrací ale i požární funkce. Tyto dveře nebo okna, jejichž hlavní funkcí je zabránění nebo omezení šíření požáru.


Požární uzávěry (dveře nebo protipožární vrata ) patří k ochranným dveřím, určeným ke zvýšení požární bezpečnosti daného požárního úseku nebo budovy. Tyto konstrukce mají v případě potřeby zamezit šíření požáru přes stavební otvory v jednotlivých konstrukcích. Společně s konstrukcí ve které jsou osazeny, zárubní, kotvením a součástmi jako těsnění, vodící prvek a křídlo, tvoří požární uzávěr daného prostoru. Jako takové navzájem se ovlivňující prvky musí splňovat kritéria požární odolnosti a funkčnosti během životnosti. Jejich využití je předepsáno podle stavebních předpisů vztahujících se na povahu a účel prostoru.

Hlavním požadavkem na požární uzávěr je zachování požárního dělícího účinku a zabránění šíření požáru v čase podle třídy požární odolnosti. Mezi požární uzávěry patří požární dveře a vrata, požární klapky, požární okna a požární poklopy. Jednotlivé stavební materiály schopné odolávat požáru 15, 45, 60, 90, 120 a 180 minut. Při hodnocení stavebních konstrukcí z protipožárního hlediska se zohledňuje vliv materiálu konstrukce na její stabilitu a intenzitu požáru.

Uzávěry EW omezují šíření tepla, takto označené dveře a okna svou konstrukcí zamezí šíření požáru na odvrácené straně minimálně v době uvedeném u dané kategorii. Zaručují, že v tomto čase dveře nespadnou ze závěsů, nepřijde k jejich destrukci, nepřestoupí přes ně plameny a horké plyny, neotevřou se, ze strany odvrácené od požáru se nevznítí a nepřekročí se hranice radiace.


Uzávěry EI brání šíření tepla, takto označené dveře a okna svou konstrukcí a speciální izolací zamezí šíření požáru na odvrácené straně minimálně během hodnoty uvedené u dané kategorii. V tomto čase je zaručeno, že dveře nespadnou ze závěsů, nedojde k jejich destrukci, neprostupuje přes ně plameny a horké plyny, neotevřou se a ze strany odvrácené od požáru se nevznítí. Sekční požární uzávěry jsou tvořeny z jednotlivých sekcí (výšky 400 až 500mm) v křemičitém materiálovém provedení osazeném v dřevěném masivním rámu. Sekce jsou spojovány ocelovými závěsy. Kotvení rámu je možné na zdivo i na ocelové konstrukce.

Samo otevírání uzávěru je možné řešit několika způsoby poznáme systémy:

  • systém s elektromotorickým pohonem overhead
  • systém s elektromotorickým pohonem gilotinu (pro plně vertikální kování)

Požární rolovací vrata jsou konstrukčně nenáročné a nevyžadují extra prostor. Jednotlivé vodorovné lamely není potřeba povrchově upravovat, protože jsou vyráběny z galvanicky pozinkovaných plechových profilů. Podle umístění vrat si můžeme zvolit z tepelně izolovaného nebo neizolované provedení.


Existuje několik způsobů ovládání:

  • rolovací uzávěry s motorem FS s ovládáním FSTronic
  • rolovací uzávěry s motorem FDF s ovládáním FSTronic 24
  • motorové ovládání SI(KE)
  • olovací uzávěry s trubkovým motorem s ovládáním Rolltronic

Posuvné požární uzávěry mají výhodou oproti klasicky otevíravým uzávěrem je minimální prostor, který pro své otevření potřebují. Obvyklým materiálem pro jejich výrobu bývají tenkostěnné ocelové profily. V dnešní době je samozřejmostí provedení s přerušenými tepelnými mosty.

Samo otevírání uzávěru je možné řešit několika způsoby známe systémy:

  • tavného olůvka s protizávažím
  • systém elektromagnetické kotvy
  • systém elektromagnetické brzdy
  • systém s elektromotorickým pohonem MASTER

Textilní požární uzávěr je roletový požárně dělící konstrukce s požadavky na požární odolnost, která zabraňuje šíření požáru v horizontálním směru mezi požárními úseky. Celý systém ovládá řídící jednotka se záložním zdrojem a ovládacími prvky, která je napojena na EPS.

Zobrazení: 580

Přidat komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte být členem stavebnikomunita.cz!

Staňte se členem stavebnikomunita.cz.

Fórum

Podle čeho vybíráte stavební firmu?

Zahájeno uživatelem Lukostav v Stavební práce, stavební materiál a firmy. Poslední odpověď uživatele Martin Kalos 23.3.. 13 Odpovědi

Zajímalo by mě, jaké faktory hrají roli při výběru stavební firmy.  Zkuste mi odpovědět na tyto otázky a případně nějaké doplnit, pokud jsem na něco zapomnělPoužili byste firmu, kterou si najdete ve…Pokračovat

Likvidace starého nábytku

Zahájeno uživatelem Daniel Filinger v Stavební práce, stavební materiál a firmy 2.2. 0 Odpovědi

Dobrý den,chtěl bych se podělit o vlastní zkušenost s vyklízením bytu v Českých Budějovicích ohledně vyklízení starého nábytku v malém bytě. Naše maminka je už dost stará a tak byt ve kterém bydlí…Pokračovat

Popisky: nábytku, starého, Odvoz

Vyklízení bytu v Praze

Zahájeno uživatelem Daniel Filinger v Pozemek, projekt, stavba na klíč 2.2. 0 Odpovědi

Dobrý den,s manželkou jsme rekonstruovali dům, který byl opravdu v dezolátním stavu. Bylo potřeba vyklidit celý dům od harampádí a odpadu. Většina prostorů byla plná skříní, spotřebičů a starého…Pokračovat

Popisky: likvidace, odpadu, odvoz, rekonstrukce, Vyklízení

BOZP

Zahájeno uživatelem Michal Kočí v Pozemek, projekt, stavba na klíč 5. 23, 2022 0 Odpovědi

Zajímalo by mi zda máme jako SVJ ještě nějakou další zákonnou povinnost zajištění bezpečnosti pohybu osob na střeše, když všechny přístupy na plochou střechu našeho panelového domu máme uzamčené a…Pokračovat

Svetlotechnikasvetelnotechnické posudky a štúdie na rodinné domy a pozemné stavby

Energetické projektové hodnotenie stavieb a teplotechnické posúdenia.

Snímky

© 2023   Vytvořila Stavebnikomunita.cz | Kontakt: stavebnikomunita.cz@gmail.com |   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby