Na výplňové konstrukce stavebních otvorů jsou kladeny různé požadavky podle jejich umístění a funkce. Mezi základní funkce patří akustická, tepelná, hydroizolační, větrací ale i požární funkce. Tyto dveře nebo okna, jejichž hlavní funkcí je zabránění nebo omezení šíření požáru.


Požární uzávěry (dveře nebo protipožární vrata ) patří k ochranným dveřím, určeným ke zvýšení požární bezpečnosti daného požárního úseku nebo budovy. Tyto konstrukce mají v případě potřeby zamezit šíření požáru přes stavební otvory v jednotlivých konstrukcích. Společně s konstrukcí ve které jsou osazeny, zárubní, kotvením a součástmi jako těsnění, vodící prvek a křídlo, tvoří požární uzávěr daného prostoru. Jako takové navzájem se ovlivňující prvky musí splňovat kritéria požární odolnosti a funkčnosti během životnosti. Jejich využití je předepsáno podle stavebních předpisů vztahujících se na povahu a účel prostoru.

Hlavním požadavkem na požární uzávěr je zachování požárního dělícího účinku a zabránění šíření požáru v čase podle třídy požární odolnosti. Mezi požární uzávěry patří požární dveře a vrata, požární klapky, požární okna a požární poklopy. Jednotlivé stavební materiály schopné odolávat požáru 15, 45, 60, 90, 120 a 180 minut. Při hodnocení stavebních konstrukcí z protipožárního hlediska se zohledňuje vliv materiálu konstrukce na její stabilitu a intenzitu požáru.

Uzávěry EW omezují šíření tepla, takto označené dveře a okna svou konstrukcí zamezí šíření požáru na odvrácené straně minimálně v době uvedeném u dané kategorii. Zaručují, že v tomto čase dveře nespadnou ze závěsů, nepřijde k jejich destrukci, nepřestoupí přes ně plameny a horké plyny, neotevřou se, ze strany odvrácené od požáru se nevznítí a nepřekročí se hranice radiace.


Uzávěry EI brání šíření tepla, takto označené dveře a okna svou konstrukcí a speciální izolací zamezí šíření požáru na odvrácené straně minimálně během hodnoty uvedené u dané kategorii. V tomto čase je zaručeno, že dveře nespadnou ze závěsů, nedojde k jejich destrukci, neprostupuje přes ně plameny a horké plyny, neotevřou se a ze strany odvrácené od požáru se nevznítí. Sekční požární uzávěry jsou tvořeny z jednotlivých sekcí (výšky 400 až 500mm) v křemičitém materiálovém provedení osazeném v dřevěném masivním rámu. Sekce jsou spojovány ocelovými závěsy. Kotvení rámu je možné na zdivo i na ocelové konstrukce.

Samo otevírání uzávěru je možné řešit několika způsoby poznáme systémy:

  • systém s elektromotorickým pohonem overhead
  • systém s elektromotorickým pohonem gilotinu (pro plně vertikální kování)

Požární rolovací vrata jsou konstrukčně nenáročné a nevyžadují extra prostor. Jednotlivé vodorovné lamely není potřeba povrchově upravovat, protože jsou vyráběny z galvanicky pozinkovaných plechových profilů. Podle umístění vrat si můžeme zvolit z tepelně izolovaného nebo neizolované provedení.


Existuje několik způsobů ovládání:

  • rolovací uzávěry s motorem FS s ovládáním FSTronic
  • rolovací uzávěry s motorem FDF s ovládáním FSTronic 24
  • motorové ovládání SI(KE)
  • olovací uzávěry s trubkovým motorem s ovládáním Rolltronic

Posuvné požární uzávěry mají výhodou oproti klasicky otevíravým uzávěrem je minimální prostor, který pro své otevření potřebují. Obvyklým materiálem pro jejich výrobu bývají tenkostěnné ocelové profily. V dnešní době je samozřejmostí provedení s přerušenými tepelnými mosty.

Samo otevírání uzávěru je možné řešit několika způsoby známe systémy:

  • tavného olůvka s protizávažím
  • systém elektromagnetické kotvy
  • systém elektromagnetické brzdy
  • systém s elektromotorickým pohonem MASTER

Textilní požární uzávěr je roletový požárně dělící konstrukce s požadavky na požární odolnost, která zabraňuje šíření požáru v horizontálním směru mezi požárními úseky. Celý systém ovládá řídící jednotka se záložním zdrojem a ovládacími prvky, která je napojena na EPS.

Zobrazení: 338

Přidat komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte být členem stavebnikomunita.cz!

Staňte se členem stavebnikomunita.cz.

Fórum

Betonáž v zimě

Zahájeno uživatelem Michal v Pozemek, projekt, stavba na klíč 17.2. 0 Odpovědi

Zdravím všechnyRád bych se zeptal jestli někdo nemá zkušenosti s betonováním v zimě. Zajímalo by mě, jestli po ztvrdnutí betonu, který během toho prošel mrazem by bylo už na povrchu patrné nějaké…Pokračovat

Kotvící patky

Zahájeno uživatelem Michal v Pozemek, projekt, stavba na klíč 28.1. 0 Odpovědi

Dobrý den, rád bych se zeptal jestli někdo nemá zkušenosti ohledně hloubky zapuštění kotvících patek do betonových pilotů. Zapustil jsem kotvící patky ve tvaru U s trnem 20 cm a sílou trnu 16mm do…Pokračovat

volné prac. místo

Zahájeno uživatelem Martin Papež v Stavební práce, stavební materiál a firmy 9. 6, 2019 0 Odpovědi

Rodinný kolektiv Papežů zabývající se přírodními dřevostavbami, slamáky a hliněnými omítkami, prosí o pozornost.S narůstající poptávkou po naší práci hledáme nového kolegu, který bude stejného…Pokračovat

Rekonstruovat, nebo stavět nově?

Zahájeno uživatelem Ondřej Klemš v Stavební práce, stavební materiál a firmy. Poslední odpověď uživatele Radek Jeleček 1. 19, 2019. 3 Odpovědi

Zdravím všechny v této komunitě. Rád bych vyzistil fundované názory, ne nějaké kecičky od piva z hospody, nebo rádoby odborné názory se všemi kalkulacemi, ale střízlivý dojem a radu lidí, kteří se s…Pokračovat

Snímky

Svetlotechnikasvetelnotechnické posudky a štúdie na rodinné domy a pozemné stavby

Energetické projektové hodnotenie stavieb a teplotechnické posúdenia.

© 2020   Vytvořila Stavebnikomunita.cz | Kontakt: stavebnikomunita.cz@gmail.com |   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby