Tajemství dobře osvíceného obývacího pokoje

Mnoho lidí dobře zvolené osvětlení opomíjí. Přitom právě to dává obývacímu pokoji příjemnou domácí atmosféru. Naopak vám ale také může dodat nepříjemný pocit nemocničního sálu.

Kompozice a typ svítidel rozhoduje

Obývací pokoj bývá nejhlavnější místnost v bytě. Setkává se zde celá rodina, tráví většinu volného času a odpočívá. Dle toho by měla být zvolena také barva světla. Jednoznačně volte teplé odstíny, s teplotou chromatičnosti od 2700 - 3500K.  Nesnažte se celou místnost osvětlit jedním svítidlem. Vhodnou atmosféru vytvoří kombinace několika svítidel, z nichž každé má svůj účel.

Zvolte centrální svítidlo nebo bodovky

Pokoj by měl mít jedno centrální svítidlo jako lustr, světelný panel apod. Někomu však vyhovuje místo jednoho svítidla použít více tzv. bodovek.

Poslední dobou je oblíbený sádrokartonový strop s podhledem, který je osvětlený LED pásky. Lze dokonce využít i barevné RGB LED pásky, které lze stmívat, měnit barvy nebo dokonce spouštět různé světelné efekty.

 

Foto: Osvětlení obývacího pokoje, e-shop LED Solution

Vyberte správné světlo na čtení

Obývací pokoj může být rozdělený na několik částí. Často si doma také čtete. K tomu je zapotřebí více světla. Vhodné jsou stojací lampy nebo stolní lampičky.

Moderní je také podsvětlení televizoru LED páskem. Instalace je pro zručnější jedince, výsledek však stojí za to.

Foto: Osvětlení obývacího pokoje, e-shop LED Solution

Moderní svítidla šetří vaši peněženku

Určitě jste již slyšeli o LED žárovkách. Tato technologie je zaběhlá a LED diody nalezneme v mnoha různých svítidlech. Jejich výběr je však o něco složitější. Proto je dobré se před nákupem poradit s odborníky. Doporučujeme vyhledat specializované prodejce LED osvětlení. Pan Lukáš Rymer z obchodu LED Solution nám objasnil o jaké parametry svítidel bychom se měli zajímat:

"Prodejce by měl nejprve zjistit vaše potřeby, vysvětlit základní parametry a poté pomoci s výběrem vhodných svítidel. Měl by vědět, že do obývacího pokoje se hodí teple bílá nebo žlutá barva světla. Měl by pracovat s vyzařovacím úhlem svítidel, a pokud je dostatečně zkušený, doporučí vám i počet a typ svítidel."

Stmívání svítidel? Rozhodně ano

Stmívání svítidel, nebo alespoň těch hlavních, vám dopomůže vytvořit atmosféru dle denního světla. Nebo dokonce podle toho, jakou máte zrovna náladu. Mají však ještě jeden efekt. Skvěle spoří elektrickou energií.

Mám obývák velký 20 m2, kolik svítidel potřebuji?

Ujasněte si, kolik chcete do osvětlení investovat a jaké typy svítidel se vám líbí. Vyberte si vhodného prodejce a proberte s ním, zda je váš výběr vhodný.

Pokud máte obývací pokoj 20 m2 a rozhodnete se použít moderní a úsporná svítidla, mělo by mít centrální svítidlo zhruba 20-40W. Ideálně je pokoj dobré doplnit lampičkou na čtení, která by měla mít cca 10W.

Pokud byste osvětlovali sádrokartonový podhled na stropě LED páskem, volte výkon od 7,2 do 14,4W/m, dle toho jak moc chcete pásek svítivý. Za televizi stačí výkon pásku 4,8-7,2W/m pro dekoraci.

Zobrazení: 773

Přidat komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte být členem stavebnikomunita.cz!

Staňte se členem stavebnikomunita.cz.

Fórum

Jaké kamna do venkovní sauny?

Zahájeno uživatelem Ondřej Koba v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Daniel Maxa v pondělí. 1 Odpovědět

Ahoj, doporučte mi pokud máte někdo zkušenost se stavbou venkovní sauny. Váhám mezi elektrickými a těmi na dřevo. Mam se řídit jen cenou?Pokračovat

Popisky: sauna

Podle čeho vybíráte stavební firmu?

Zahájeno uživatelem Lukostav v Stavební práce, stavební materiál a firmy. Poslední odpověď uživatele Martin Kalos 23.3.. 13 Odpovědi

Zajímalo by mě, jaké faktory hrají roli při výběru stavební firmy.  Zkuste mi odpovědět na tyto otázky a případně nějaké doplnit, pokud jsem na něco zapomnělPoužili byste firmu, kterou si najdete ve…Pokračovat

Likvidace starého nábytku

Zahájeno uživatelem Daniel Filinger v Stavební práce, stavební materiál a firmy 2.2. 0 Odpovědi

Dobrý den,chtěl bych se podělit o vlastní zkušenost s vyklízením bytu v Českých Budějovicích ohledně vyklízení starého nábytku v malém bytě. Naše maminka je už dost stará a tak byt ve kterém bydlí…Pokračovat

Popisky: nábytku, starého, Odvoz

Vyklízení bytu v Praze

Zahájeno uživatelem Daniel Filinger v Pozemek, projekt, stavba na klíč 2.2. 0 Odpovědi

Dobrý den,s manželkou jsme rekonstruovali dům, který byl opravdu v dezolátním stavu. Bylo potřeba vyklidit celý dům od harampádí a odpadu. Většina prostorů byla plná skříní, spotřebičů a starého…Pokračovat

Popisky: likvidace, odpadu, odvoz, rekonstrukce, Vyklízení

Svetlotechnikasvetelnotechnické posudky a štúdie na rodinné domy a pozemné stavby

Energetické projektové hodnotenie stavieb a teplotechnické posúdenia.

Snímky

© 2023   Vytvořila Stavebnikomunita.cz | Kontakt: stavebnikomunita.cz@gmail.com |   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby