Úvod do dřevěných konstrukcí dle ENV 1995-1

Úvod do dřevěných konstrukcí

 

Dřevo je jedním ze stavebních materiálů, který člověk využíval již v nejstarších dobách na stavbu obydlí, lávek a mostů.

 

Rozvoj dřevěných konstrukcí od minulosti do současnosti vždy úzce souvisel s možnostmi výroby, jak z hlediska zpracování dřeva, tak i spojování dřevěných konstrukcí. Na dřevěné konstrukce se nejprve používala kulatina, v další etapě přibylo deskové a hraněné řezivo a později lepené lamelové dřevo a materiály na bázi dřeva. Původní spojování dřevěných prvků vázáním různými provazci postupně nahradily tesařské spoje a později kovové spojovací prostředky a lepení.

 

Současná etapa rozvoje dřevěných konstrukcí započatá na přelomu 70. a 80. let našeho století se vyznačuje používáním stále novějších materiálů a konstrukčních prvků na bázi dřeva, vykazujících vysoké parametry pevnosti a dále vývojem nových spojovacích prostředků, které umožňují provádět ty nejnáročnější spoje konstrukčních prvků.

 

Předpoklady pro širší využití dřeva na stavební konstrukce jsou vytvářeny i tím, že jsou formulovány stále dokonalejší metodiky pro navrhování dřevěných konstrukcí a metody nedestruktivního zjišťování užitných vlastností dřeva a materiálů na jeho bázi.

 

V současnosti se dřevo používá při stavbách rodinných domů, hotelů, motorestů, stavbách kulturních, sportovních či církevních a na inženýrské konstrukce typu stožárů a lávek. Dřevo se též hodně používá na zemědělské a průmyslové stavby, především proto, že je materiálem odolným v chemicky agresivním prostředí.

 

Dřevo jako materiál na stavební konstrukce je materiálem perspektivním, neboť se v přírodě stále obnovuje, díky svému organickému původu splňuje náročné ekologické požadavky a je materiálem energeticky nenáročným a cenově přijatelným.

 

 

Druhy dřevin

 

Pro dřevěné konstrukce používáme jak dřeviny jehličnaté tak dřeviny listnaté, které můžeme dělit na měkké a tvrdé. Mezi měkkými a tvrdými dřevinami však není zcela přesná hranice.

 

 • Jehličnaté dřeviny:
  • smrkové
  • jedlové
  • borové
  • modřínové
 • Listnaté dřeviny:
  • dubové
  • bukové

 

Vlastnosti dřeva

Dřevo má v různých směrech rozdílné vlastnosti. Výrazně se od sebe liší vlastnosti sledované rovnoběžně s vlákny a kolmo k vláknům. Ve směru kolmo k vláknům se potom ještě od sebe liší vlastnosti v radiálním a tangenciálním směru.

 

Nejlepší parametry pevnosti i tuhosti a zároveň nejmenší deformace od účinků teploty, sesychání či bobtnání má dřevo ve směru rovnoběžně s vlákny.

 

 

 

◄◄◄ Zpět na obsah

 

Upozornění : Obsah převzat ze stránky pozemní-stavitelství.wz.cz. Stav k roku 2000, článek bude aktualizován podle soudobých norem a předpisů platných v ČR.

Zobrazení: 1030

Přidat komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte být členem stavebnikomunita.cz!

Staňte se členem stavebnikomunita.cz.

Fórum

Betonáž v zimě

Zahájeno uživatelem Michal v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Jakub Krtička 3. 9, 2021. 1 Odpovědět

Zdravím všechnyRád bych se zeptal jestli někdo nemá zkušenosti s betonováním v zimě. Zajímalo by mě, jestli po ztvrdnutí betonu, který během toho prošel mrazem by bylo už na povrchu patrné nějaké…Pokračovat

Kotvící patky

Zahájeno uživatelem Michal v Pozemek, projekt, stavba na klíč 1. 28, 2020 0 Odpovědi

Dobrý den, rád bych se zeptal jestli někdo nemá zkušenosti ohledně hloubky zapuštění kotvících patek do betonových pilotů. Zapustil jsem kotvící patky ve tvaru U s trnem 20 cm a sílou trnu 16mm do…Pokračovat

volné prac. místo

Zahájeno uživatelem Martin Papež v Stavební práce, stavební materiál a firmy 9. 6, 2019 0 Odpovědi

Rodinný kolektiv Papežů zabývající se přírodními dřevostavbami, slamáky a hliněnými omítkami, prosí o pozornost.S narůstající poptávkou po naší práci hledáme nového kolegu, který bude stejného…Pokračovat

Rekonstruovat, nebo stavět nově?

Zahájeno uživatelem Ondřej Klemš v Stavební práce, stavební materiál a firmy. Poslední odpověď uživatele Radek Jeleček 1. 19, 2019. 3 Odpovědi

Zdravím všechny v této komunitě. Rád bych vyzistil fundované názory, ne nějaké kecičky od piva z hospody, nebo rádoby odborné názory se všemi kalkulacemi, ale střízlivý dojem a radu lidí, kteří se s…Pokračovat

Svetlotechnikasvetelnotechnické posudky a štúdie na rodinné domy a pozemné stavby

Energetické projektové hodnotenie stavieb a teplotechnické posúdenia.

Snímky

© 2022   Vytvořila Stavebnikomunita.cz | Kontakt: stavebnikomunita.cz@gmail.com |   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby