Úvod do dřevěných konstrukcí
Dřevo je jedním ze stavebních materiálů, který člověk využíval již v nejstarších dobách na stavbu obydlí, lávek a mostů.
Rozvoj dřevěných konstrukcí od minulosti do současnosti vždy úzce souvisel s možnostmi výroby, jak z hlediska zpracování dřeva, tak i spojování dřevěných konstrukcí. Na dřevěné konstrukce se nejprve používala kulatina, v další etapě přibylo deskové a hraněné řezivo a později lepené lamelové dřevo a materiály na bázi dřeva. Původní spojování dřevěných prvků vázáním různými provazci postupně nahradily tesařské spoje a později kovové spojovací prostředky a lepení.
Současná etapa rozvoje dřevěných konstrukcí započatá na přelomu 70. a 80. let našeho století se vyznačuje používáním stále novějších materiálů a konstrukčních prvků na bázi dřeva, vykazujících vysoké parametry pevnosti a dále vývojem nových spojovacích prostředků, které umožňují provádět ty nejnáročnější spoje konstrukčních prvků.
Předpoklady pro širší využití dřeva na stavební konstrukce jsou vytvářeny i tím, že jsou formulovány stále dokonalejší metodiky pro navrhování dřevěných konstrukcí a metody nedestruktivního zjišťování užitných vlastností dřeva a materiálů na jeho bázi.
V současnosti se dřevo používá při stavbách rodinných domů, hotelů, motorestů, stavbách kulturních, sportovních či církevních a na inženýrské konstrukce typu stožárů a lávek. Dřevo se též hodně používá na zemědělské a průmyslové stavby, především proto, že je materiálem odolným v chemicky agresivním prostředí.
Dřevo jako materiál na stavební konstrukce je materiálem perspektivním, neboť se v přírodě stále obnovuje, díky svému organickému původu splňuje náročné ekologické požadavky a je materiálem energeticky nenáročným a cenově přijatelným.
Druhy dřevin
Pro dřevěné konstrukce používáme jak dřeviny jehličnaté tak dřeviny listnaté, které můžeme dělit na měkké a tvrdé. Mezi měkkými a tvrdými dřevinami však není zcela přesná hranice.
Vlastnosti dřeva
Dřevo má v různých směrech rozdílné vlastnosti. Výrazně se od sebe liší vlastnosti sledované rovnoběžně s vlákny a kolmo k vláknům. Ve směru kolmo k vláknům se potom ještě od sebe liší vlastnosti v radiálním a tangenciálním směru.
Nejlepší parametry pevnosti i tuhosti a zároveň nejmenší deformace od účinků teploty, sesychání či bobtnání má dřevo ve směru rovnoběžně s vlákny.
Upozornění : Obsah převzat ze stránky pozemní-stavitelství.wz.cz. Stav k roku 2000, článek bude aktualizován podle soudobých norem a předpisů platných v ČR.
Vítejte na stránce
stavebnikomunita.cz
Zahájeno uživatelem Michal v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Jakub Krtička 3. 9, 2021. 1 Odpovědět 0 líbí se
Zdravím všechnyRád bych se zeptal jestli někdo nemá zkušenosti s betonováním v zimě. Zajímalo by mě, jestli po ztvrdnutí betonu, který během toho prošel mrazem by bylo už na povrchu patrné nějaké…Pokračovat
Zahájeno uživatelem Michal v Pozemek, projekt, stavba na klíč 1. 28, 2020 0 Odpovědi 0 líbí se
Dobrý den, rád bych se zeptal jestli někdo nemá zkušenosti ohledně hloubky zapuštění kotvících patek do betonových pilotů. Zapustil jsem kotvící patky ve tvaru U s trnem 20 cm a sílou trnu 16mm do…Pokračovat
Zahájeno uživatelem Martin Papež v Stavební práce, stavební materiál a firmy 9. 6, 2019 0 Odpovědi 1 líbí se
Rodinný kolektiv Papežů zabývající se přírodními dřevostavbami, slamáky a hliněnými omítkami, prosí o pozornost.S narůstající poptávkou po naší práci hledáme nového kolegu, který bude stejného…Pokračovat
Zahájeno uživatelem Ondřej Klemš v Stavební práce, stavební materiál a firmy. Poslední odpověď uživatele Radek Jeleček 1. 19, 2019. 3 Odpovědi 0 líbí se
Zdravím všechny v této komunitě. Rád bych vyzistil fundované názory, ne nějaké kecičky od piva z hospody, nebo rádoby odborné názory se všemi kalkulacemi, ale střízlivý dojem a radu lidí, kteří se s…Pokračovat
Svetlotechnika - svetelnotechnické posudky a štúdie na rodinné domy a pozemné stavby
Energetické projektové hodnotenie stavieb a teplotechnické posúdenia.
Přidal(a) Vít Šmejkal 0 komentářů 0 líbí se
Přidal(a) Ján Takáč 0 komentářů 0 líbí se
připravil(a) POLAK CZ Přidal(a) 30.V.2014 v 21:49 1 komentář
připravil(a) Kateřina Zemanová Přidal(a) 24.Červenec.2013 v 15:21
připravil(a) Ing.arch. Tomáš Hladík Přidal(a) 17.Srpen.2013 v 9:57
připravil(a) Martin Olšavský Přidal(a) 5.června.2013 v 10:18
© 2022 Vytvořila Stavebnikomunita.cz
| Kontakt: stavebnikomunita.cz@gmail.com |
Využívá technologii
Chcete-li přidat komentář, musíte být členem stavebnikomunita.cz!
Staňte se členem stavebnikomunita.cz.