Základní funkce a požadavky
Podlahy jsou jedno nebo vícevrstvé konstrukce uložené na vrchní ploše podkladu (stropní konstrukce apod.) za účelem dosažení žádoucích technických vlastností podle požadovaného provozu. Pod pojmem podlaha se rozumí vedle nášlapné vrstvy i vrstva vyrovnávací a izolační. Správná volba podlahy musí představovat soulad mezi provozními požadavky na ni kladenými a mezi vlastnosti jednotlivých podlahových vrstev.
Obecná skladba podlahy
Funkce podlah
Podlaha slouží k dotvoření stropní konstrukce za účelem:
Požadavky na podlahy
Závisí na druhu provozu a určují nám požadované vlastnosti podlah.
Mechanické vlastnosti
Mechanické vlastnosti podlah zajišťují jejich odolnost vůči různým namáhání:
K mechanickým vlastnostem patří i pružnost podlahy, tj. schopnost přizpůsobit se bez trvalých deformací namáhání, která na ně působí.
Tepelně technické vlastnosti
Zahrnují tepelný odpor podlahy, tepelnou jímavost a dále odolnost proti působení vysokých teplot. Dostatečný tepelný odpor je vyžadován u podlah stropů oddělujících prostory s různým teplotním režimem (především u stropů nad průjezdy, u stropů arkýřů apod.). Tepelná jímavost je důležitá v místnostech s trvalým pohybem lidí. Označuje se jí převod tepla z nohou do podlahoviny. Tepelná jímavost podlahových konstrukcí se stanovuje pro zimní období na základě neustáleného teplotního stavu daného:
Podle poklesu povrchové teploty t10 (°C) se podlahy dělí na:
Odolnost proti vysokým teplotám je důležitá v určitých průmyslových provozech, např. v hutích, válcovnách apod.
Akustické vlastnosti
Musí být posouzeny v souvislosti se stropními konstrukcemi. Snížení hlučnosti ve vícepodlažních budovách závisí na neprůzvučnosti stropů, tj. na schopnosti přenášet zvuk v zeslabené míře. Podle prostředí, ve kterém se zvuk šíří, rozlišujeme neprůzvučnost vzduchovou a neprůzvučnost kročejovou.
Vzduchová neprůzvučnost: tj. neprůzvučnost konstrukcí proti zvuku šířícímu se vzduchem, závisí na plošné hmotnosti celé stropní konstrukce. Při hmotnosti stropu nad 350 kgm-2 je zajištěna dostatečná vzduchová neprůzvučnost. Je-li hmotnost stropu menší, musí být zvětšena hmotnost podlahy nebo musí být použit zvukově izolační podhled stropu.
Kročejová neprůzvučnost: tj. neprůzvučnost konstrukce proti hluku vznikajícímu chůzí nebo rázy, nezávisí na plošné hmotnosti, nýbrž na přerušení vedení zvuku hmotou. Dociluje se oddělením podlahy od stropní konstrukce vrstvou ze zvukově izolačního materiálu, které špatně vedou zvuk a tlumí kmitání konstrukce. Zvukové izolační vrstva má oddělovat podlahu i od ostatních konstrukcí, např. od stěn a příček, takže vytváří tzv. izolační vanu. Podlahy v ní uložené se proto nazývají "plovoucí podlahy".
Podle uložení na nosnou konstrukci rozeznáváme podlahy:
Odolnost proti vlhkosti
Je vyžadována např. v koupelnách, prádelnách, umývárnách a jiných vlhkých provozech. Zajišťuje se nášlapnou vrstvou a vodotěsnou izolací. Proti pronikání par do podlahy z nižšího podlaží (nad místnostmi s vysokou relativní vlhkostí vzduchu) se podlaha chrání parotěsnou zábranou.
Odolnost proti chemickým vlivům
Požaduje se ve speciálních provozech (např. v chemických laboratořích a provozovnách). Zajišťuje se především nášlapnou vrstvou.
Odolnost proti mrazu
Vyžaduje se u podlah vystavených buď stálému nebo střídavému působení teplot pod bodem mrazu (např. na balkónech, na terasách, v průjezdech apod.).
Estetické požadavky
Týkají se materiálů, barvy a provedení nášlapné vrstvy. Povrch podlahy má být rovný (max. přípustná nerovnost je 2mm/m délky), materiál má mít v celé ploše stejnou jakost.
Požadavky na bezpečnost
Týkají se především skluznosti podlah, která stoupá s vlivem provozní vlhkosti.
◄◄◄ Zpět na pozemní stavitelství obsah
Upozornění : Obsah převzat ze stránky pozemní-stavitelství.wz.cz. Stav k roku 2000, článek bude aktualizován podle soudobých norem a předpisů platných v ČR.
Vítejte na stránce
stavebnikomunita.cz
Zahájeno uživatelem Anička PLná v Pozemek, projekt, stavba na klíč 24.5. 0 Odpovědi 0 líbí se
Dobrý den, stojím před rozhodnutím jaké palubky na podlahu dát, Nechci vinyl nebo něco takového imitující dřevo. Našla jsem souhrn podlahových palubek včetně informací…Pokračovat
Zahájeno uživatelem Ondřej Koba v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Anička PLná 21.1.. 1 Odpovědět 0 líbí se
Dobrý den, na léto bychom chtěli si nechat udělat kolem domu dřevěnou terasu. Ještě nevíme z jaké dřeviny ale to nám doufám poradí firma. Od koho jste si nechali dělat terasu vy? Spokojenosti? Děkuji.Pokračovat
Zahájeno uživatelem Daniel Maxa v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Daniel Maxa 12. 22, 2023. 2 Odpovědi 0 líbí se
Ahoj, stojím před rozhodnutí stavby a zajímaly by mě vaše názory na použití různého dřeva. Děkuji za postřehy.Pokračovat
Zahájeno uživatelem Ondřej Koba v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Daniel Maxa 11. 27, 2023. 1 Odpovědět 0 líbí se
Ahoj, doporučte mi pokud máte někdo zkušenost se stavbou venkovní sauny. Váhám mezi elektrickými a těmi na dřevo. Mam se řídit jen cenou?Pokračovat
Popisky: sauna
Svetlotechnika - svetelnotechnické posudky a štúdie na rodinné domy a pozemné stavby
Energetické projektové hodnotenie stavieb a teplotechnické posúdenia.
Přidal(a) Vít Šmejkal 0 komentářů 0 líbí se
Přidal(a) Ján Takáč 0 komentářů 0 líbí se
připravil(a) POLAK CZ Přidal(a) 30.V.2014 v 21:49 1 komentář
připravil(a) Kateřina Zemanová Přidal(a) 24.Červenec.2013 v 15:21
připravil(a) Ing.arch. Tomáš Hladík Přidal(a) 17.Srpen.2013 v 9:57
připravil(a) Martin Olšavský Přidal(a) 5.června.2013 v 10:18
© 2024 Vytvořila Stavebnikomunita.cz | Kontakt: stavebnikomunita.cz@gmail.com | Využívá technologii
Chcete-li přidat komentář, musíte být členem stavebnikomunita.cz!
Staňte se členem stavebnikomunita.cz.