Bezpečnost, produktivita a oblékání při práci na zahradě

Práce na zahradě přináší spoustu radosti, ale i mnohá rizika, na která je třeba myslet dopředu a snažit se nehodám zabránit. U každého domu to vypadá jinak. Někdo pěstuje rád různé květiny, keře a stromy, jiný se snaží být co nejvíce soběstačný v produkci ovoce a zeleniny a další chce mít okolí svého domu reprezentativní pro návštěvy. Stejně je to s péčí o úpravy exteriéru – venkovská předzahrádka jako u babičky, zahrada navržená architekty a upravená profesionálními zahradníky nebo chytrý moderní plot a hliníková pergola – každá zahrada vyžaduje něco jiného.

Obrázek: Zahradník při údržbě veřejné zeleně

Ať už váš dvůr, zahrada nebo okolí domu vypadá jakkoliv, vždy je nutná manuální práce venku, při níž je důležité dbát hlavně na bezpečnost a produktivitu práce. Práce na zahradě je velmi různorodá, záleží na tom, zda se jedná o nově zakládanou zahradu, nebo rekonstrukci staré, budování nových architektonických prvků nebo běžnou údržbu.

Produktivita práce hodně závisí na vhodném pracovním oblečení. V případě firmy, která se zabývá navrhováním a realizací zahrad, altánů, montáží pergol u domů, plotů, instalací zahradního osvětlení, je výběr vhodných pracovních oděvů pro údržbáře budov a zahradníky nezbytný.

Proč je pracovní oblečení při práci venku tak důležité?

Vždy zvažte, jaké nebezpečí při konkrétní práci hrozí, a podle toho své pracovníky vybavte.

Prořezávají na podzim a v zimě stromy a keře?

Potřebují takové pracovní oděvy a pomůcky, které je spolehlivě ochrání před poškrábáním, pořezáním, chladem, uklouznutím, a ještě budou propagovat vaši firmu díky logům a sloganům umístěným na pracovních zimních bundách a vestách.

Montují zimní zahrady a pergoly prakticky po celý rok?

Pak musí mít pracovní oblečení, které se dá vrstvit – pracovní trička, montérky, pracovní bundy a reflexní vesty pro dobrou viditelnost, pokud se pohybují mezi jezdícími auty a stroji.

Neméně důležitá je při práci venku i vhodná pracovní obuv. Pracovníci chodí po nerovném terénu, po dešti blátivém, někdy ve výškách a kotníková obuv je může ochránit před řadou úrazů. Dalším ochranným prostředkem, bez kterého se pracovníci na zahradě neobejdou, jsou pracovní rukavice. Ochrání jejich ruce před poškrábáním a odřeninami.

Vhodné prodyšné materiály pracovních oděvů

Pracovní oděvy jsou dnes vyráběné z moderních materiálů, které zaručují komfort při práci venku při zachování nezbytné ochrany. Důležitý je výběr materiálu, střihu, velikosti a také stupně ochrany (podle tříd). Materiál by měl být odolný, prodyšný a pohodlný, přizpůsobený potřebě ochrany těla.

Obrázek: Zahradník při údržbě veřejné zeleně. Zdroj: Lindstromgroup.com

V různých situacích bude pracovník potřebovat konkrétní pracovní oděv, který je voděodolný, nehořlavý, protipořezový, s odvětráváním anebo reflexní, oděv do horkého počasí a prostředí, nebo oděv do zimy, deště apod. Jednotlivé kusy pracovního oblečení se vyrábí z různých materiálů, které mají své specifické vlastnosti. Třeba fleece rychle odvede vlhkost a rychle uschne, bavlna je opravdu příjemná na těle, nylon zase dokonale odolává vodě.

Obrázek: Zahradník potřebuje kalhoty se zesílenými koleny, kšiltovku a rukavice

Základními pracovními oděvy jsou pracovní bunda a kalhoty (včetně známých montérek), do sortimentu pracovních oděvů patří i pracovní vesty, trička, fleecové bundy a košile, pokrývky hlavy, i různé doplňky jako helmy, opasky, kšandy, tašky a jiné. Nejširší využití při práci na zahradě najdou pracovní kalhoty a bundy, proto je třeba jejich výběru věnovat zvýšenou pozornost. Na výběr jsou pracovní kalhoty dlouhé i krátké (kraťasy), určené do deště, reflexní, pracovní bundy softshellové, zimní, fleecové včetně mikin na zip, nepromokavé a reflexní. Dalšími nezbytnými doplňky jsou různé typy pracovních rukavic.

Například zahradník nejvíce zatěžuje kalhoty v oblasti kolen, důležité jsou tedy pro něj kvalitní kalhoty se zesílenou touto oblastí, které zároveň umožňují pohodlný pohyb. Nezbytné je vždy pracovní tričko a podle počasí i vhodná pracovní bunda.

Jak správně obléci zaměstnance pracující venku

Pro práci na zahradě a v okolí nemovitostí je nejvýhodnější si firemní pracovní oděvy pronajmout a zajistit profesionální péči průmyslové prádelny. Při práci venku dochází k velkému znečištění, s nímž si doma pracovníci jen těžko poradí a při poškození oděv zřejmě vyhodí. Pokud pracovní oděv slouží jako osobní ochranný prostředek, o jejich pořízení a údržbu se musí v souladu se zákony starat zaměstnavatel. V případě pronájmu pracovního oblečení starost o všechny zákonné normy a legislativu bere na sebe pronajímatel.

Pracovní oblečení chrání zaměstnance před úrazem a onemocněním. Pro zaměstnavatele může mít ještě další funkci – při práci venku jsou zaměstnanci firem lidem na očích, tak proč nevyužít jejich pracovní oděvy k propagaci? Pokud odvádějí dobrou práci, za kterou se nemusí stydět, firemní barvy a logo se postarají o bezplatnou reklamu a profesionální prezentaci firmy.

Pronajmout si můžete i průmyslové utěrky a čistící rohože

U firmy Lindström si můžete pronajmout nejen pracovní oděvy, ale i další textil. Při práci na zahradě, úpravách okolí domu či při montování plotu výborně poslouží průmyslové utěrky, do kterých si utřete špinavé ruce, nářadí, součástky, prostě všechno, co zrovna potřebujete.

Další užitečná věc, která se hodí při práci na zahradě a průchodu vnitřními prostorami, jsou čistící rohože. Vstupní rohože zabrání roznášení bláta a nečistot dovnitř do domu, za což vám vaši zákazníci určitě poděkují.

Pronájem pracovních oděvů vyřeší hned několik problémů:

  • Ušetří vám náklady na nákup, skladování, evidenci a praní.
  • Pomůže vám splnit zákonné normy na osobní ochranné prostředky.
  • Vhodné oblečení ochrání vaše zaměstnance před možnými úrazy a nepřízni počasí.
  • Loga a firemní barvy na pracovním oblečení jsou reklamou zdarma.

Zobrazení: 35

Přidat komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte být členem stavebnikomunita.cz!

Staňte se členem stavebnikomunita.cz.

Fórum

Podlahové palubky, jaké máte Vy?

Zahájeno uživatelem Anička PLná v Pozemek, projekt, stavba na klíč 24.5. 0 Odpovědi

Dobrý den, stojím před rozhodnutím jaké palubky na podlahu dát, Nechci vinyl nebo něco takového imitující dřevo. Našla jsem souhrn podlahových palubek včetně informací…Pokračovat

Od koho poptat dřevěnou terasu od A-Z ?

Zahájeno uživatelem Ondřej Koba v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Anička PLná 21.1.. 1 Odpovědět

Dobrý den, na léto bychom chtěli si nechat udělat kolem domu dřevěnou terasu. Ještě nevíme z jaké dřeviny ale to nám doufám poradí firma. Od koho jste si nechali dělat terasu vy? Spokojenosti? Děkuji.Pokračovat

Z jakého dřeva postavit saunu?

Zahájeno uživatelem Daniel Maxa v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Daniel Maxa 12. 22, 2023. 2 Odpovědi

Ahoj, stojím před rozhodnutí stavby a zajímaly by mě vaše názory na použití různého dřeva. Děkuji za postřehy.Pokračovat

Jaké kamna do venkovní sauny?

Zahájeno uživatelem Ondřej Koba v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Daniel Maxa 11. 27, 2023. 1 Odpovědět

Ahoj, doporučte mi pokud máte někdo zkušenost se stavbou venkovní sauny. Váhám mezi elektrickými a těmi na dřevo. Mam se řídit jen cenou?Pokračovat

Popisky: sauna

Svetlotechnikasvetelnotechnické posudky a štúdie na rodinné domy a pozemné stavby

Energetické projektové hodnotenie stavieb a teplotechnické posúdenia.

Snímky

© 2024   Vytvořila Stavebnikomunita.cz | Kontakt: stavebnikomunita.cz@gmail.com |   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby