Moci jít jen tak naboso zevnitř ven je nádherný pocit. Dřevěné terasy jsou nejpřirozenějším spojítkom mezi domem a zahradou. Případně mít byt s terasou. Určitě je příjemné mít možnost užít si snídani, když už ne v zahradě, tak alespoň pod širým nebem. A co ještě teplé letní večery, kdy se nám nechce být zavření doma, mezi čtyřmi stěnami. V takových případech je terasa ideální. Ať to vezmeme z kteréhokoliv pohledu terasa je vždy přínosem, ať už v bytě nebo v zahradě.


Dřevěné terasy jsou nejpřirozenějším spojením mezi domem a zahradou, rozšiřují obytný prostor ven až do zeleně. Nezáleží na tom jaké dřevo na terasy si vyberete, přírodní materiál si v horkých letních dnech vezme přesně to správné množství tepla a je příjemné iv chladném počasí. Komfortní a pohodlný výstup do zahrady vám zajistí stálé spojení s přírodou.

Proč dřevo?

Dřevo nabízí výhody ve více pohledech. Je to v praxi otestován materiál, s jasnými ekologickými výhodami oproti ostatním materiálem.
Dřevo je obnovitelný přírodní zdroj a jeho produkce není spojena s tvorbou toxinů nebo vysoké energetické potřeby jako u hliníku nebo plastů.
Dřevo umí v oblasti stavebnictví skloubit požadavky projektanta, architekta, stavitele i uživatele.Plánování dřevěné terasy:

Pokud jsme se rozhodli pro terasu, měli bychom si ujasnit jakou velikost terasy potřebujeme, na jaké aktivity bude sloužit a kolik osob se má na ní zdržovat. Jako druhé bychom si měli určit orientaci na světové strany.
Terasa směrem na sever nebude nikdy příjemným místem k posezení. Uvědomme si, že většina lidí se vrací z práce odpoledne nebo v podvečer a chce posedět na terase, která je oslněna proto se obecně doporučuje orientovat terasu na západ nebo jihozápad.
Podle výšky investice, kterou jsme ochotni investovat do nové terasy se rozhodneme pro domácí / levnější /, nebo exotické / dražší / dřevo.
Dále třeba myslet nato, že většina starších rodinných domů nebo nově stavěných bytů s terasami má povětšinou nízké standardy. Nepatří k nim vývod na vodu ani elektrická zásuvka vyvedena na terasu. Právě to jsou však prvky, které jsou nutné na zpříjemnění jejího používání.

Domácí dřeviny, exotické dřeviny

Abychom domácí dřeviny mohli použít v exteriéru a abychom jim dali dostatečnou životnost musíme je ošetřovat různými
ochrannými procesy. Přirozená odolnost mnoha tropických dřevin znamená, že dřevo nemusí být dodatečně ošetřovány z hlediska jeho dlouhodobé životnosti. Exotické druhy dřeva mají lepší vlastnosti než ty tuzemské, zejména co se týče životnosti a odolnosti vůči vodě, ale jsou také podstatně dražší a dopravou z dalekých zemí často zatěžují životní prostředí víc, než jsme si ochotni připustit. Ale například akát, olše či dub patří k odolným druhům a jsou levnější alternativou pro naši terasu.
Na povrchu dřevěné podlahy / domácí dřevo i exotické dřevo / se objevují malé trhliny v suchém období, není to

vada, protože ve vlhčím období se zvýší vlhkost ve dřevě a většina trhlinek se uzavře. Tyto trhliny se objevují občasně v závislosti na dřevině jako např.. Massaranduba, Muiracatiara a Itauba. Mnohem méně se trhlinky objevují na dřevinách jako Teak, Cumaru, Ipe, Jatoba a Piqua a Cedr.


Výhody dřevěné terasy:

    
dřevo se v létě nenahřívá tak velmi jako ostatní materiály (např. kámen, kov, keramika) a naopak, v zimě není tak studené
    
nenapodobitelně harmonický pocit při chůzí po terase a harmonie přírodního produktu s okolím
    
dřevěné rošty bývají volně položené a snadno se vyměňují
    
dřevo po dešti rychleji vyschne než jiné materiály / keramika, beton, plast /
    
díky elasticitě nehrozí za silnějších mrazů jeho poškození

Nevýhody dřevěné terasy:

    
možné zošedivenie povrchu, avšak při správném ošetřování olejováním si dřevo lépe udržuje svou přirozenou barevnost
    
sklon k zvlnění jako důsledek pracování vnitřních uzavřených buněk
    
otevírání trhlinek na povrchu v závislosti na suchém nebo vlhkém období
    
vrůstá ve dřevě jako přirozená součást vývoje stromu
    
barevné rozdíly charakteristické pro každou dřevinu


Závěr

Představte si slunečný letní den, sedíte na své nové terase v pohodlném křesle, povídáte si s přáteli, popíjíte víno ak tomu grilujete samy pochoutky. Teď už jen mít tu terasu ...

Zobrazení: 1685

Přidat komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte být členem stavebnikomunita.cz!

Staňte se členem stavebnikomunita.cz.

Fórum

Podle čeho vybíráte stavební firmu?

Zahájeno uživatelem Lukostav v Stavební práce, stavební materiál a firmy. Poslední odpověď uživatele Martin Kalos 23.3.. 13 Odpovědi

Zajímalo by mě, jaké faktory hrají roli při výběru stavební firmy.  Zkuste mi odpovědět na tyto otázky a případně nějaké doplnit, pokud jsem na něco zapomnělPoužili byste firmu, kterou si najdete ve…Pokračovat

Likvidace starého nábytku

Zahájeno uživatelem Daniel Filinger v Stavební práce, stavební materiál a firmy 2.2. 0 Odpovědi

Dobrý den,chtěl bych se podělit o vlastní zkušenost s vyklízením bytu v Českých Budějovicích ohledně vyklízení starého nábytku v malém bytě. Naše maminka je už dost stará a tak byt ve kterém bydlí…Pokračovat

Popisky: nábytku, starého, Odvoz

Vyklízení bytu v Praze

Zahájeno uživatelem Daniel Filinger v Pozemek, projekt, stavba na klíč 2.2. 0 Odpovědi

Dobrý den,s manželkou jsme rekonstruovali dům, který byl opravdu v dezolátním stavu. Bylo potřeba vyklidit celý dům od harampádí a odpadu. Většina prostorů byla plná skříní, spotřebičů a starého…Pokračovat

Popisky: likvidace, odpadu, odvoz, rekonstrukce, Vyklízení

BOZP

Zahájeno uživatelem Michal Kočí v Pozemek, projekt, stavba na klíč 5. 23, 2022 0 Odpovědi

Zajímalo by mi zda máme jako SVJ ještě nějakou další zákonnou povinnost zajištění bezpečnosti pohybu osob na střeše, když všechny přístupy na plochou střechu našeho panelového domu máme uzamčené a…Pokračovat

Svetlotechnikasvetelnotechnické posudky a štúdie na rodinné domy a pozemné stavby

Energetické projektové hodnotenie stavieb a teplotechnické posúdenia.

Snímky

© 2023   Vytvořila Stavebnikomunita.cz | Kontakt: stavebnikomunita.cz@gmail.com |   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby