Nevhodné světlo při sledování televize může způsobit nepříjemné zdravotní problémy, jako jsou bolesti hlavy, slzení nebo pálení očí. Nepodceňujte proto správné osvětlení místnosti. Moderní televizory se již prodávají s podsvícením, ale pokud si nechcete kupovat novou televizi jen kvůli podsvícení, nezoufejte. Za pár korun si můžete podsvítit i tu starou.

Obrázek: Podsvícení obrazovky je nejen estetické, ale také zdravé pro vaše oči. Zdroj: eshop.ledsolution.cz

Jak působí kontrast mezi světlem televizoru a tmou v místnosti na oči 

Pokud jste zvyklí sledovat televizi nebo hrát na herní konzoli ve tmě, zbytečně si namáháte oči. Nedostatek světla a kontrast mezi světlem na obrazovce a tmou v místnosti způsobuje namáhání očních svalů, což vede k bolesti nebo dokonce poškození očí.

Někdy však není vhodné zapínat stropní osvětlení, protože se odráží od obrazovky nebo je pro vás hlavní světlo v místnosti při relaxaci nepříjemné. Proto je vhodné najít ideální variantu, která vám nebude vadit a zároveň ochrání vaše oči.

Namáhání očí při pohledu na obrazovku je způsobeno neustálým rozšiřováním a stahováním zornic. Aby viděly ve tmě, musí se co nejvíce rozšířit. Měnící se obraz ve tmě způsobuje, že se intenzita světla neustále proměňuje. Kromě zornic jsou přetížené také čípky a tyčinky, které musí pracovat intenzivněji v kontrastech světla a tmy. Toto překrvení způsobuje řezání, pálení a slzení očí a může vést i k nepříjemné bolesti hlavy.

Správné osvětlení místnosti při sledování televize

Pokud vám nevyhovuje hlavní světlo v místnosti, pořiďte si tlumené a rozptýlené osvětlení, například v podobě stojací lampy, kterou  umístěte ideálně za televizor. Takto nastavené osvětlení zlepšuje kvalitu obrazu, kontrast a hlavně zbytečně neoslňuje vás ani obrazovku.

Nejideálnější a esteticky nejpříjemnější je osvětlení, které lemuje okraje televizoru. Samozřejmě zezadu, aby bylo vidět pouze světlo, nikoli jeho zdroj. Nejlevnější a nejlepší možností jsou samolepicí LED pásky. Pokud je nainstalujete na zadní stranu televizoru, nebudou vůbec vidět a navíc jsou energeticky úsporné a mají dlouhou životnost.

Obrázek: LED pásky se skvěle hodí k osvětlení prostoru za televizorem. Zdroj: eshop.ledsolution.cz

Instalace pásků LED na televizor

Instalace LED pásků je snadná a zvládne ji i laik. Abychom vám usnadnili práci, přinášíme několik rad, jak na to.

Nejprve si připravte vše potřebné pro instalaci. Budete potřebovat LED pásek, něco na odmaštění místa, kam pásek připevníte, transformátor, příslušenství, jako jsou rohové konektory a kabel, pájku a nůžky.

K osvětlení televizoru stačí LED pásek s výkonem 4,8 W/m a barvou světla extra teplá bílá nebo teplá bílá. To je ideální barva při pohledu na obrazovku, abyste zbytečně nenamáhali oči. LED pásky s vyšším příkonem nejsou pro podsvícení televizoru vhodné, především kvůli složité instalaci.

Chcete-li ovládat intenzitu světla, můžete si pořídit regulátor, který připojíte pomocí stejnosměrných konektorů.

Pokud při instalaci nemáte možnost pájení spojů, nic se neděje. Můžete si pořídit tzv. konektory CLICK, které nahrazují pájení cínem. Pokud však máte pájku, použijte ji k opravě spojů, protože lépe drží.

Samozřejmě si dobře změřte délku proužků, abyste nezískali velikost, která se nevejde do spojů. 

Je docela možné, že televizor má nerovný povrch, a proto proužky nemusí dobře držet. Proto pod LED pásky nalepte ještě oboustrannou pásku, aby se časem neodlepily. 

Před nalepením proužku se ujistěte, že je v dobrém stavu a že svítí, jinak bude velmi obtížné jej sundat a následně reklamovat.

Zobrazení: 618

Přidat komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte být členem stavebnikomunita.cz!

Staňte se členem stavebnikomunita.cz.

Fórum

Podlahové palubky, jaké máte Vy?

Zahájeno uživatelem Anička PLná v Pozemek, projekt, stavba na klíč 24.5. 0 Odpovědi

Dobrý den, stojím před rozhodnutím jaké palubky na podlahu dát, Nechci vinyl nebo něco takového imitující dřevo. Našla jsem souhrn podlahových palubek včetně informací…Pokračovat

Od koho poptat dřevěnou terasu od A-Z ?

Zahájeno uživatelem Ondřej Koba v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Anička PLná 21.1.. 1 Odpovědět

Dobrý den, na léto bychom chtěli si nechat udělat kolem domu dřevěnou terasu. Ještě nevíme z jaké dřeviny ale to nám doufám poradí firma. Od koho jste si nechali dělat terasu vy? Spokojenosti? Děkuji.Pokračovat

Z jakého dřeva postavit saunu?

Zahájeno uživatelem Daniel Maxa v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Daniel Maxa 12. 22, 2023. 2 Odpovědi

Ahoj, stojím před rozhodnutí stavby a zajímaly by mě vaše názory na použití různého dřeva. Děkuji za postřehy.Pokračovat

Jaké kamna do venkovní sauny?

Zahájeno uživatelem Ondřej Koba v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Daniel Maxa 11. 27, 2023. 1 Odpovědět

Ahoj, doporučte mi pokud máte někdo zkušenost se stavbou venkovní sauny. Váhám mezi elektrickými a těmi na dřevo. Mam se řídit jen cenou?Pokračovat

Popisky: sauna

Svetlotechnikasvetelnotechnické posudky a štúdie na rodinné domy a pozemné stavby

Energetické projektové hodnotenie stavieb a teplotechnické posúdenia.

Snímky

© 2024   Vytvořila Stavebnikomunita.cz | Kontakt: stavebnikomunita.cz@gmail.com |   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby