Jak ukotvit pergolu k domu, aby nedošlo ke vzniku tepelných mostů?

Uvažujete nad tím, že si pořídíte pergolu? V tomto článku se dozvíte, jak pergolu ukotvit do nezateplené i zateplené fasády včetně tipů a rad, díky kterým můžete předejít vzniku tepelných mostů spojených s celou řadou rizik.

Typy zahradních pergol u domu

Kde a jak postavit pergolu? Podle umístění dělíme pergoly na samostatné pergoly a pergoly kotvené k domu.

Samostatné pergoly

Jak už název samostatná pergola napovídá, jedná se o volně stojící pergolu, jež není ukotvená k domu, ale kotví se do země. To, že není samostatná pergola přímo u domu, je spojené s výhodami i nevýhodami. Její největší výhodou je, že může být postavena téměř kdekoliv. Další výhodou je, že dále od domu může být větší klid a hlučnější společnost nebude rušit nikoho v domě. Nevýhodou však je, že je větší vzdálenost od domu nepraktická vzhledem k nošení jídla, nádobí apod.

Volně stojící pergoly jsou vhodné pro rozlehlé zahrady nebo je možné je využít jako zázemí u bazénu nebo jako venkovní kuchyni. Více o samonosných pergolách se dozvíte v tomto článku.

Kotvené pergoly

Pergoly kotvené ke zdi domu jsou velmi oblíbené zejména proto, že jsou levnější, vyznačují se snadnější montáží a jsou velmi praktické. Dalším nesporným kladem je, že můžete kotvenou pergolu nechat zasklít a získáte krásnou zimní zahradu a také, že nemusíte řešit zastínění ze strany domu.

I pergola u domu může být samonosná. Přináší to řadu výhod. Zdroj: Sunsystem.cz

Proč myslet na pergolu už při stavbě domu?

Kotvení pergoly je podstatně jednodušší, pokud se pergola kotví do nezateplené fasády. Kotvení do zateplené fasády je nejen náročnější, ale navíc je spojené s rizikem vzniku tepelných mostů. Ideální je proto na pergolu myslet již před zahájením stavby nebo rekonstrukce.

Co jsou tepelné mosty a jak vznikají?

Pojďme si ještě blíže představit, co to vlastně tepelné mosty jsou. Jedná se o místa ve stavbě nebo stavební konstrukci, kterými uniká teplo z interiéru do okolního prostředí. Tepelné mosty je možné poznat tak, že je jejich teplota nižší než teplota okolních míst. Tepelné mosty vznikají při nesprávném provedení stavby nebo použití nevhodného materiálu. Často vznikají právě i při vrtání do zateplené fasády s cílem připevnit těžké objekty, jako je hliníková bioklimatická pergola nebo markýza.

Rizika tepelných mostů

Největším rizikem tepelných mostů jsou významné tepelné ztráty, podíl tepelných mostů na celkové spotřebované topné energii může přesahovat až 30 %. Mezi další rizika tepelných mostů patří kondenzace vodních par, vlhnutí, promáčení a v neposlední řadě poškození stavebního prvku nebo konstrukce.

Typy kotvení zahradní pergoly do zdi domu

Pergolu je možné kotvit do nezateplené fasády a do zateplené fasády.

Jak ukotvit pergolu do nezateplené fasády?

Kotvení pergoly do fasády bez zateplení je poměrně jednoduché, nejčastěji se při něm používá chemická kotva. Kotvení probíhá tak, že se do fasády vyvrtá díra, která se následně vyčistí a vyplní chemickou maltou, nakonec se do díry vloží nerezová kulatina se závitem. Chemické kotvení oproti hmoždinkám přináší vyšší pevnost i delší životnost.

Na kotvení pergol a markýz myslete před stavbou nebo rekonstrukcí domu. Zdroj: Sunsystem.cz 

Jak ukotvit pergolu do fasády před zateplením?

Kvalitní kotvení pergoly ještě před zateplením domu slibuje namontování montážní desky. Pergola se následně ukotví přímo do této montážní desky, jež pomůže přerušit teplený most. Výhodou této varianty je stejná pevnost jako v případě kotvení do nezateplené fasády a také nižší náklady na topení v domě.

Jak ukotvit pergolu do zateplené fasády dodatečně?

Kotvení pergoly do zateplené fasády je o něco komplikovanější, vzhledem k tomu, že může dojít například ke zhoršení izolační funkce. Obecně se nedoporučuje kotvit fasádu k zateplené fasádě svépomocí, ale obrátit se na odborníky, kteří mají zkušenosti. Kotvení do zateplené fasády můžeme rozdělit na kotvení bez přerušeného tepelného mostu a s přerušeným tepelným mostem.

Bez přerušeného tepelného mostu

V tomto případě se používá podobný postup jako u nezateplených fasád. Rozdíl je však v tom, že se do prostoru mezi fasádou a nosnou zdí vloží distanční hliníková trubka, což znamená, že se pergola nebude opírat o zateplení, ale celou váhu pergoly ponese nosná zeď.

S přerušeným tepelným mostem

Další možností v případě zateplených fasád je využití kotvy s přerušením tepelného mostu. Tuto variantu je však možné využít pouze v případě, že je zateplení fasády menší než 100 mm a nejedná se o pasivní domy.

Rady a tipy při kotvení pergoly

Na závěr přinášíme ještě několik tipů a rad spojených s kotvením pergoly.

Plánujte už při stavbě

Jak už jsme nastínili výše, vzhledem k tomu, že je kotvení do zateplené fasády rizikové, je dobré pergolu plánovat už při stavbě domu.

Zakreslete problematická místa

Tepelné mosty je možné před zahájením stavby nebo při rekonstrukci eliminovat zakreslením problematických míst a tepelně technickým posouzením tepelného mostu.

Obraťte se na odborníka

Pokud chcete předejít problémům s tepelnými mosty, svěřte kotvení pergoly do rukou odborníků, kteří mají potřebné technické znalosti a dovednosti.

Závěr

Chcete si pořídit pergolu? Vybírat můžete mezi samostatnou pergolou u domu, která se kotví do země, a pergolou, jež se kotví k domu. Pergolu je možné ukotvit do nezateplené i zateplené fasády. Kotvení do nezateplené fasády je však mnohem jednodušší a eliminuje riziko vzniku tepelných mostů. Na pergolu je proto dobré myslet již před stavbou domu nebo rekonstrukcí.

Zobrazení: 685

Přidat komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte být členem stavebnikomunita.cz!

Staňte se členem stavebnikomunita.cz.

Fórum

Podlahové palubky, jaké máte Vy?

Zahájeno uživatelem Anička PLná v Pozemek, projekt, stavba na klíč 24.5. 0 Odpovědi

Dobrý den, stojím před rozhodnutím jaké palubky na podlahu dát, Nechci vinyl nebo něco takového imitující dřevo. Našla jsem souhrn podlahových palubek včetně informací…Pokračovat

Od koho poptat dřevěnou terasu od A-Z ?

Zahájeno uživatelem Ondřej Koba v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Anička PLná 21.1.. 1 Odpovědět

Dobrý den, na léto bychom chtěli si nechat udělat kolem domu dřevěnou terasu. Ještě nevíme z jaké dřeviny ale to nám doufám poradí firma. Od koho jste si nechali dělat terasu vy? Spokojenosti? Děkuji.Pokračovat

Z jakého dřeva postavit saunu?

Zahájeno uživatelem Daniel Maxa v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Daniel Maxa 12. 22, 2023. 2 Odpovědi

Ahoj, stojím před rozhodnutí stavby a zajímaly by mě vaše názory na použití různého dřeva. Děkuji za postřehy.Pokračovat

Jaké kamna do venkovní sauny?

Zahájeno uživatelem Ondřej Koba v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Daniel Maxa 11. 27, 2023. 1 Odpovědět

Ahoj, doporučte mi pokud máte někdo zkušenost se stavbou venkovní sauny. Váhám mezi elektrickými a těmi na dřevo. Mam se řídit jen cenou?Pokračovat

Popisky: sauna

Svetlotechnikasvetelnotechnické posudky a štúdie na rodinné domy a pozemné stavby

Energetické projektové hodnotenie stavieb a teplotechnické posúdenia.

Snímky

© 2024   Vytvořila Stavebnikomunita.cz | Kontakt: stavebnikomunita.cz@gmail.com |   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby