Kvalita pitné vody je v ČR obecně vysoká, má to ale svá ale. Na kvalitě vody, která vám teče z kohoutku, se totiž nepodílí jenom kvalita jejího zdroje. Zásadní vliv má i stav potrubí a vnitřních rozvodů nebo třeba životní prostředí ve vašem regionu. V tomto článku vám poradíme, kdy je namístě uvažovat o domácí filtraci pitné vody a jaké metody zvolit.

Kdy filtrovat pitnou vodu

Filtrace pitné vody je naprosto nezbytná v případě, že čerpáte vodu z vlastních zdrojů, tedy ze studny nebo vrtu. Dále se pak doporučuje v případě staršího potrubí. Pokud je voda viditelně zakalená, páchne nebo má nepříjemnou příchuť, s filtrací neváhejte. Voda z vodovodního řadu je sice bezpečná, ale na druhou stranu obsahuje škodlivé chemické dezinfekce. I ty můžete z kohoutkové vody jednoduše odstranit.

Někdy znečištění nelze odhalit smyslově. Abyste měli jistotu, co vlastně pijete, je nezbytné udělat profesionální rozbor pitné vody. Ten vám navíc přesně řekne, na jaké druhy znečištění se zaměřit. Podle výsledků rozboru lze poté navrhnout vhodné řešení.

Druhy znečištění vody

Nečistoty ve vodě se dělí na mechanické, chemické a biologické. Mechanické nečistoty neboli drobné pevné částice ve vodě ohrožují zejména vaše potrubí a spotřebiče. Chemické látky a různé mikroorganismy mohou být hrozbou pro vaše zdraví.

Voda z vlastních zdrojů přitom běžně obsahuje všechny druhy znečištění – písek, rez a jiné částečky, chemikálie z průmyslu či zemědělství, ale i mikroorganismy, které se běžně vyskytují v půdě. Rizikem pitné vody z vodáren je zejména vysoký obsah chemických dezinfekcí, které zdraví člověka rozhodně neprospívají.

Víte, co vlastně pijete? 

Jak vybrat vodní filtr

Filtry na vodu se dělí zejména podle druhu nečistot, ale i podle objemu filtrované vody.

Pokud potřebujete filtrovat vodu v celém objektu, zvolte filtraci na vstupu. Toto řešení je nezbytné zejména v případě vlastní studny. Pokud vám stačí filtrovat pouze vodu například v kuchyni, vystačíte si s mnohem jednodušším i levnějším bateriovým filtrem neboli filtrem na kohoutek. To může být řešením například pro chalupy nebo pro domácnosti, které čerpají vodu z vodáren. Pro dodatečnou domácí filtraci malých objemů vody slouží filtrační konvice.

Podle druhu nečistot poté rozlišujeme filtry mechanických nečistot, úpravny vody a dezinfekce vody. Jelikož každý systém dokáže vyřešit pouze určitý problém nebo skupinu problémů s vodou, mnohdy je zapotřebí jejich kombinace.

Filtr mechanických nečistot

Filtr mechanických nečistot z vody odstraňuje pouze pevné částice. Voda ve filtru protéká přes sítko, které tyto částice zachytí a dále teče voda čistá. Jemnost sítka vybírejte podle skutečné velikosti nečistot, zbytečně jemné sítko by se mohlo často ucpávat. Při velmi znečištěné vodě se doporučuje použít vícestupňovou filtraci, přičemž první filtr má nejnižší jemnost a zachytí největší nečistoty. Tím se filtrace vody zefektivní a sníží se potřeba údržby filtru.

Dále si v nabídce vodních filtrů na mechanické nečistoty lze vybrat filtry s manuálním proplachem, s proplachovým ventilem nebo s automatickým proplachem. V případě manuálního proplachu je nutné řešit údržbu filtru svépomocí – tedy pravidelně filtr demontovat a pod proudem vody ze sítka odstranit nečistoty. Proplachový ventil vás zbaví nutnosti filtr rozebírat, proplach provedete jednoduše otočením kohoutku – díky zpětnému proplachu znečištěná voda odteče do odpadu. Zcela automatické řešení nabízí filtry na vodu s řídicí jednotkou, které umí i vyhodnotit míru zanesení sítka. V tomto případě je filtr zcela bezúdržbový a proplach probíhá automaticky.

Vodní filtr Honeywell. Zdroj: Bola.cz 

Úprava vody

Pro odstranění ve vodě rozpuštěných chemických látek je nutné vybrat vhodnou domácí úpravnu pitné vody. Druh úpravy se přitom musí odvíjet od rozboru vody a naměřených koncentrací nežádoucích látek.

Uhlíkový filtr na vodu je nejčastěji využívaným řešením úpravy pitné vody v domácnosti. Aktivní uhlí zachytí většinu chemických látek, a navíc zlepšuje vůni a chuť vody. Uhlíkové filtry jsou proto ideálním řešením jak pro vlastní zdroje vody, které zpravidla obsahují chemické látky z okolního prostředí, tak i pro domácnosti napojené na vodovodní řad. V případě vody z vodáren je totiž prokázané, že kromě chloru obsahuje stopy léčiv, antibiotik, hormonálních antikoncepcí a dalších nežádoucích látek, které čistička vody nedokáže odstranit. To vše zvládne z vody vyčistit právě aktivní uhlí, které přitom ale neochuzuje vodu o důležité minerály. Kombinace mechanické a uhlíkové filtrace je proto nejčastější a vyřeší většinu problémů s kvalitou pitné vody.

Jaké další metody úpravy vody existují? V případě tvrdé nebo železité vody je vhodné navíc použít i změkčovače a odželezňovače vody. I když vápník ani železo zdraví neškodí, způsobují nevzhledné skvrny, vodní kámen a častější poruchy spotřebičů.

Dezinfekce vody

V případě čerpání vody ze studny nebo vrtu je nezbytná i její dezinfekce. Do zdrojů vody se totiž snadno dostanou půdní mikroorganismy nebo bakterie třeba z netěsnící žumpy. Takové znečištění může vést k závažným zdravotním problémům.

Metody dezinfekce vody se dělí na chemické a fyzikální. Vodu můžete dezinfikovat například chlorem, ale ten rovněž není zdraví prospěšný. Mnohem šetrnější i ekologičtější jsou proto fyzikální metody, zejména pak dezinfekce pomocí speciálních UV lamp.

Chraňte své zdraví a prodlužte životnost spotřebičů díky vhodně zvoleným filtrům na pitnou vodu. Výběr přitom vždy konzultujte s odborníky a nechte si vypracovat profesionální rozbor vody. Pouze tak budete mít jistotu, že je vaše filtrovaná voda skutečně bezpečná.

Zobrazení: 208

Přidat komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte být členem stavebnikomunita.cz!

Staňte se členem stavebnikomunita.cz.

Fórum

Podle čeho vybíráte stavební firmu?

Zahájeno uživatelem Lukostav v Stavební práce, stavební materiál a firmy. Poslední odpověď uživatele Martin Kalos 23.3.. 13 Odpovědi

Zajímalo by mě, jaké faktory hrají roli při výběru stavební firmy.  Zkuste mi odpovědět na tyto otázky a případně nějaké doplnit, pokud jsem na něco zapomnělPoužili byste firmu, kterou si najdete ve…Pokračovat

Likvidace starého nábytku

Zahájeno uživatelem Daniel Filinger v Stavební práce, stavební materiál a firmy 2.2. 0 Odpovědi

Dobrý den,chtěl bych se podělit o vlastní zkušenost s vyklízením bytu v Českých Budějovicích ohledně vyklízení starého nábytku v malém bytě. Naše maminka je už dost stará a tak byt ve kterém bydlí…Pokračovat

Popisky: nábytku, starého, Odvoz

Vyklízení bytu v Praze

Zahájeno uživatelem Daniel Filinger v Pozemek, projekt, stavba na klíč 2.2. 0 Odpovědi

Dobrý den,s manželkou jsme rekonstruovali dům, který byl opravdu v dezolátním stavu. Bylo potřeba vyklidit celý dům od harampádí a odpadu. Většina prostorů byla plná skříní, spotřebičů a starého…Pokračovat

Popisky: likvidace, odpadu, odvoz, rekonstrukce, Vyklízení

BOZP

Zahájeno uživatelem Michal Kočí v Pozemek, projekt, stavba na klíč 5. 23, 2022 0 Odpovědi

Zajímalo by mi zda máme jako SVJ ještě nějakou další zákonnou povinnost zajištění bezpečnosti pohybu osob na střeše, když všechny přístupy na plochou střechu našeho panelového domu máme uzamčené a…Pokračovat

Svetlotechnikasvetelnotechnické posudky a štúdie na rodinné domy a pozemné stavby

Energetické projektové hodnotenie stavieb a teplotechnické posúdenia.

Snímky

© 2023   Vytvořila Stavebnikomunita.cz | Kontakt: stavebnikomunita.cz@gmail.com |   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby