Kvalita pitné vody je v ČR obecně vysoká, má to ale svá ale. Na kvalitě vody, která vám teče z kohoutku, se totiž nepodílí jenom kvalita jejího zdroje. Zásadní vliv má i stav potrubí a vnitřních rozvodů nebo třeba životní prostředí ve vašem regionu. V tomto článku vám poradíme, kdy je namístě uvažovat o domácí filtraci pitné vody a jaké metody zvolit.

Kdy filtrovat pitnou vodu

Filtrace pitné vody je naprosto nezbytná v případě, že čerpáte vodu z vlastních zdrojů, tedy ze studny nebo vrtu. Dále se pak doporučuje v případě staršího potrubí. Pokud je voda viditelně zakalená, páchne nebo má nepříjemnou příchuť, s filtrací neváhejte. Voda z vodovodního řadu je sice bezpečná, ale na druhou stranu obsahuje škodlivé chemické dezinfekce. I ty můžete z kohoutkové vody jednoduše odstranit.

Někdy znečištění nelze odhalit smyslově. Abyste měli jistotu, co vlastně pijete, je nezbytné udělat profesionální rozbor pitné vody. Ten vám navíc přesně řekne, na jaké druhy znečištění se zaměřit. Podle výsledků rozboru lze poté navrhnout vhodné řešení.

Druhy znečištění vody

Nečistoty ve vodě se dělí na mechanické, chemické a biologické. Mechanické nečistoty neboli drobné pevné částice ve vodě ohrožují zejména vaše potrubí a spotřebiče. Chemické látky a různé mikroorganismy mohou být hrozbou pro vaše zdraví.

Voda z vlastních zdrojů přitom běžně obsahuje všechny druhy znečištění – písek, rez a jiné částečky, chemikálie z průmyslu či zemědělství, ale i mikroorganismy, které se běžně vyskytují v půdě. Rizikem pitné vody z vodáren je zejména vysoký obsah chemických dezinfekcí, které zdraví člověka rozhodně neprospívají.

Víte, co vlastně pijete? 

Jak vybrat vodní filtr

Filtry na vodu se dělí zejména podle druhu nečistot, ale i podle objemu filtrované vody.

Pokud potřebujete filtrovat vodu v celém objektu, zvolte filtraci na vstupu. Toto řešení je nezbytné zejména v případě vlastní studny. Pokud vám stačí filtrovat pouze vodu například v kuchyni, vystačíte si s mnohem jednodušším i levnějším bateriovým filtrem neboli filtrem na kohoutek. To může být řešením například pro chalupy nebo pro domácnosti, které čerpají vodu z vodáren. Pro dodatečnou domácí filtraci malých objemů vody slouží filtrační konvice.

Podle druhu nečistot poté rozlišujeme filtry mechanických nečistot, úpravny vody a dezinfekce vody. Jelikož každý systém dokáže vyřešit pouze určitý problém nebo skupinu problémů s vodou, mnohdy je zapotřebí jejich kombinace.

Filtr mechanických nečistot

Filtr mechanických nečistot z vody odstraňuje pouze pevné částice. Voda ve filtru protéká přes sítko, které tyto částice zachytí a dále teče voda čistá. Jemnost sítka vybírejte podle skutečné velikosti nečistot, zbytečně jemné sítko by se mohlo často ucpávat. Při velmi znečištěné vodě se doporučuje použít vícestupňovou filtraci, přičemž první filtr má nejnižší jemnost a zachytí největší nečistoty. Tím se filtrace vody zefektivní a sníží se potřeba údržby filtru.

Dále si v nabídce vodních filtrů na mechanické nečistoty lze vybrat filtry s manuálním proplachem, s proplachovým ventilem nebo s automatickým proplachem. V případě manuálního proplachu je nutné řešit údržbu filtru svépomocí – tedy pravidelně filtr demontovat a pod proudem vody ze sítka odstranit nečistoty. Proplachový ventil vás zbaví nutnosti filtr rozebírat, proplach provedete jednoduše otočením kohoutku – díky zpětnému proplachu znečištěná voda odteče do odpadu. Zcela automatické řešení nabízí filtry na vodu s řídicí jednotkou, které umí i vyhodnotit míru zanesení sítka. V tomto případě je filtr zcela bezúdržbový a proplach probíhá automaticky.

Vodní filtr Honeywell. Zdroj: Bola.cz 

Úprava vody

Pro odstranění ve vodě rozpuštěných chemických látek je nutné vybrat vhodnou domácí úpravnu pitné vody. Druh úpravy se přitom musí odvíjet od rozboru vody a naměřených koncentrací nežádoucích látek.

Uhlíkový filtr na vodu je nejčastěji využívaným řešením úpravy pitné vody v domácnosti. Aktivní uhlí zachytí většinu chemických látek, a navíc zlepšuje vůni a chuť vody. Uhlíkové filtry jsou proto ideálním řešením jak pro vlastní zdroje vody, které zpravidla obsahují chemické látky z okolního prostředí, tak i pro domácnosti napojené na vodovodní řad. V případě vody z vodáren je totiž prokázané, že kromě chloru obsahuje stopy léčiv, antibiotik, hormonálních antikoncepcí a dalších nežádoucích látek, které čistička vody nedokáže odstranit. To vše zvládne z vody vyčistit právě aktivní uhlí, které přitom ale neochuzuje vodu o důležité minerály. Kombinace mechanické a uhlíkové filtrace je proto nejčastější a vyřeší většinu problémů s kvalitou pitné vody.

Jaké další metody úpravy vody existují? V případě tvrdé nebo železité vody je vhodné navíc použít i změkčovače a odželezňovače vody. I když vápník ani železo zdraví neškodí, způsobují nevzhledné skvrny, vodní kámen a častější poruchy spotřebičů.

Dezinfekce vody

V případě čerpání vody ze studny nebo vrtu je nezbytná i její dezinfekce. Do zdrojů vody se totiž snadno dostanou půdní mikroorganismy nebo bakterie třeba z netěsnící žumpy. Takové znečištění může vést k závažným zdravotním problémům.

Metody dezinfekce vody se dělí na chemické a fyzikální. Vodu můžete dezinfikovat například chlorem, ale ten rovněž není zdraví prospěšný. Mnohem šetrnější i ekologičtější jsou proto fyzikální metody, zejména pak dezinfekce pomocí speciálních UV lamp.

Chraňte své zdraví a prodlužte životnost spotřebičů díky vhodně zvoleným filtrům na pitnou vodu. Výběr přitom vždy konzultujte s odborníky a nechte si vypracovat profesionální rozbor vody. Pouze tak budete mít jistotu, že je vaše filtrovaná voda skutečně bezpečná.

Zobrazení: 264

Přidat komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte být členem stavebnikomunita.cz!

Staňte se členem stavebnikomunita.cz.

Fórum

Podlahové palubky, jaké máte Vy?

Zahájeno uživatelem Anička PLná v Pozemek, projekt, stavba na klíč 24.5. 0 Odpovědi

Dobrý den, stojím před rozhodnutím jaké palubky na podlahu dát, Nechci vinyl nebo něco takového imitující dřevo. Našla jsem souhrn podlahových palubek včetně informací…Pokračovat

Od koho poptat dřevěnou terasu od A-Z ?

Zahájeno uživatelem Ondřej Koba v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Anička PLná 21.1.. 1 Odpovědět

Dobrý den, na léto bychom chtěli si nechat udělat kolem domu dřevěnou terasu. Ještě nevíme z jaké dřeviny ale to nám doufám poradí firma. Od koho jste si nechali dělat terasu vy? Spokojenosti? Děkuji.Pokračovat

Z jakého dřeva postavit saunu?

Zahájeno uživatelem Daniel Maxa v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Daniel Maxa 12. 22, 2023. 2 Odpovědi

Ahoj, stojím před rozhodnutí stavby a zajímaly by mě vaše názory na použití různého dřeva. Děkuji za postřehy.Pokračovat

Jaké kamna do venkovní sauny?

Zahájeno uživatelem Ondřej Koba v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Daniel Maxa 11. 27, 2023. 1 Odpovědět

Ahoj, doporučte mi pokud máte někdo zkušenost se stavbou venkovní sauny. Váhám mezi elektrickými a těmi na dřevo. Mam se řídit jen cenou?Pokračovat

Popisky: sauna

Svetlotechnikasvetelnotechnické posudky a štúdie na rodinné domy a pozemné stavby

Energetické projektové hodnotenie stavieb a teplotechnické posúdenia.

Snímky

© 2024   Vytvořila Stavebnikomunita.cz | Kontakt: stavebnikomunita.cz@gmail.com |   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby