Klášter de Sant Francesc, Santpedor, Španělsko

Cílem přestavby kláštera de Sant Francesc v Katalánském městě Santpedor bylo přeměnit budovu na kulturní zařízení. Dvě postupně realizované fáze přestavby ve výsledku umožnily budovu používat jak jako posluchárnu pro konání mší, tak i jako víceúčelové kulturní prostory. V budoucnu pravděpodobně proběhne třetí etapa přestavba, při které dojde k přeměně horních pater kaplí(na jižní straně kostela) na historický archiv.

Klášterní komplex byl postaven františkánskými kněžími v 18. století.Klášter, zahrnující zrekonstruovaný kostel byl postaven v letech 1721 – 1729. Komplex byl používán jako klášter až do roku 1835. V roce 2000 zbyla z klášteru jen ruina, která byla následně zdemolována. Stát zůstaly pouze kostel a část obvodové zdi, ale i tyto části byly ve špatném stavu.

K renovaci kostela došlo v roce 2003. Budova nebyla nikdy izolovaná – byla neoddělitelnou součástí celého klášterního komplexu. Například k hornímu patrům bočních kaplí kostela existovala přístupová cesta jen z prvního patra kláštera, nikoli z kostela samotného. Kostel měl pouze dvě stěny, po demolici kláštera bylo tedy třeba zbylé stěny dostavět.

Kvalita konstrukce kostelanebyla nijak vysoká. Jeho střecha se propadla a klenby lodí a kaplí se částečně zřítily. K rekonstrukci se přistoupilo pouze díky kulturní a historické hodnotě budovy. Díky svému havarijnímu stavu, interiér budovy nabízel pozoruhodné prostorové kvality. Původní stavba dovnitř nevpouštěla takřka žádné denní světlo, což se díky propadení střechy změnilo a celému interiéru velice prospělo.

Cílem projektu bylo zachovat velikost a prostorové kvality hlavní lodi kostela, stejně jako přístup denního světla. Zachování přístupu denního světla si vyžádalo nejrůznější řešení – střešní okno s výhledem na zvonici z vnitřku lodi, otevřenou hlavní kapli, velké střešní okno na severní straně a také snížení střechy hned na začátku lodi kostela, aby světlo dosáhlo na vnitřní stranu vstupní zdi.

Hlavním cílem rekonstrukce bylo rozlišení nových prvků(zkonstruovaných za použití moderních stavebních systémů) od originálních prvků historického kostela. S cílem zachovat všechny aspekty minulosti, rekonstrukce nezakryla stopy po ranách a jizvách na budově. Naopak, zůstaly zde jasně viditelné propadliny a všeobecně stopy chybějících prvků(jako například otvory, kde kdysi byly oltářní obrazy).

Dalším úkolem bylo zajistit jednotu a rozměr hlavní lodi kostela, a to i novými prostory a potřebami, které kostel předtím neměl – schody do vyšších pater, toalety a pokojů s vybavením. Za tímto účelem byly tyto prostory umístěny částečně mimo hlavní budovu, to vše způsobem, který udržuje vizi jednotného prostoru jak hlavní lodi, tak i hlavní kaple.

Soubor postavených ramp a schodišťkromě zajištění přístupu do horních pater také definuje kruhovou dráhu celého projektu, tedy prvek často používaný u muzeí. Tato okružní trasa návštěvníkům umožní projít kostel jako celek a vidět jej širokým zorným polem.

Použité konstrukční a stavební metody umožnili zesílení kostelaza současného zachování známek poškození. Rekonstrukce se snažila o zachování historického dědictví budovy, což se podařilo. Tento starobylý klášter dostal unikátní moderní formu a zároveň si zachoval svou minulost.

Architekt : David Closes

Lokace : Santpedor, Španělsko

Rok projektu : 2011

Rozloha projektu : 950 metrů čtverečních

Fotografie : Jordi Surroca

 

Zobrazení: 496

Přidat komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte být členem stavebnikomunita.cz!

Staňte se členem stavebnikomunita.cz.

Fórum

Podle čeho vybíráte stavební firmu?

Zahájeno uživatelem Lukostav v Stavební práce, stavební materiál a firmy. Poslední odpověď uživatele Martin Kalos 23.3.. 13 Odpovědi

Zajímalo by mě, jaké faktory hrají roli při výběru stavební firmy.  Zkuste mi odpovědět na tyto otázky a případně nějaké doplnit, pokud jsem na něco zapomnělPoužili byste firmu, kterou si najdete ve…Pokračovat

Likvidace starého nábytku

Zahájeno uživatelem Daniel Filinger v Stavební práce, stavební materiál a firmy 2.2. 0 Odpovědi

Dobrý den,chtěl bych se podělit o vlastní zkušenost s vyklízením bytu v Českých Budějovicích ohledně vyklízení starého nábytku v malém bytě. Naše maminka je už dost stará a tak byt ve kterém bydlí…Pokračovat

Popisky: nábytku, starého, Odvoz

Vyklízení bytu v Praze

Zahájeno uživatelem Daniel Filinger v Pozemek, projekt, stavba na klíč 2.2. 0 Odpovědi

Dobrý den,s manželkou jsme rekonstruovali dům, který byl opravdu v dezolátním stavu. Bylo potřeba vyklidit celý dům od harampádí a odpadu. Většina prostorů byla plná skříní, spotřebičů a starého…Pokračovat

Popisky: likvidace, odpadu, odvoz, rekonstrukce, Vyklízení

BOZP

Zahájeno uživatelem Michal Kočí v Pozemek, projekt, stavba na klíč 5. 23, 2022 0 Odpovědi

Zajímalo by mi zda máme jako SVJ ještě nějakou další zákonnou povinnost zajištění bezpečnosti pohybu osob na střeše, když všechny přístupy na plochou střechu našeho panelového domu máme uzamčené a…Pokračovat

Svetlotechnikasvetelnotechnické posudky a štúdie na rodinné domy a pozemné stavby

Energetické projektové hodnotenie stavieb a teplotechnické posúdenia.

Snímky

© 2023   Vytvořila Stavebnikomunita.cz | Kontakt: stavebnikomunita.cz@gmail.com |   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby