Před masivním budováním panelových zástaveb na zelených loukách v polovině minulého století nabízely do té doby postavené nájemní domy útulné, prostorné a pohodlné bydlení. Proto kdo má dnes možnost výběru, raději než betonová monstr sídliště zvolí vzdušnější a poctivě postavěný starší nájemní dům z cihel. S nákupem takového původního bytu samozřejmě souvisí řada rekonstrukcí. Jednou z nejčastějších jsou podlahy. Velká část, ne-li většina dříve postavených nájemních domů mívá položenou poctivou dřevěnou parketu. Ta často spatří světlo světa po desítkách let odpočinku pod kobercem.

Pod koberci často leží poklad
S panem Derblem z Brna, který se zde zabývá renovacemi parket, si popovídáme o tom, jak těmto starým dřevěným parketám vrátit někdejší lesk, o jak náročný zákrok jde, jak probíhá, na co všechno i kolik si připravit a kdy má smysl a kdy už ne parkety zachraňovat.

Jakou úlohu plní parketová podlaha dnes ve srovnání dejme tomu s dobou před čtyřiceti, padesáti lety?
Když si necháváte parkety položit dnes, pravděpodobně to nebude kvůli tomu, abyste vytvořili pevný a rovný podklad kobercům. Parkety patří k nejdražším krytinám. Je to dřevo, masiv, jsou neobyčejně trvanlivé, mají výborné izolační schopnosti. Především ale vypadá taková podlaha velmi honosně. Jen blázen by ji schovával pod koberec jako dříve.

Narazil jste na cenu, ta je skutečně nemalá, jak vychází srovnání nové parkety vs. renovace?
Hodně záleží na kvalitě nových parket, tj. druhu dřeva, síle prkna, vybarvení, jakosti dřeva, dubové vlysy první jakosti stojí od 800 Kč, ale také dvojnásobek. Do ceny za položení je samozřejmě nutné započíst související podlahářské práce, které se budou lišit v závislosti na připravenosti podkladu. V případě, že není třeba podklad sanovat nebo připravovat, bude cena začínat na 1.500 Kč za m2. V této ceně je položení, několikanásobné broušení a povrchová úprava.

V případě renovace také záleží na více faktorech. Když jsou parkety a podklad v pořádku, stačí odstranit postranní lišty, zbrousit, vytmelit a ošetřit lakem nebo olejem. Když ne, musí se kompletně rozebrat, očistit, vylít podklad stěrkou, nahradit chybějící nebo nevyhovující prkna, znovu je položit a teprve pak brousit a lakovat. V nejnižší variantě počítejte s cenou kolem 500 Kč za m2 plus tmelení podle potřeby. Pokud vás zajímá úplný ceník, najdete ho u nás na webu.

Kdy už parkety zrenovovat nejde?
Jednak v případě, kdy jsou už v takovém stavu, že z nich zkrátka novou podlahu nepoložíte. Jsou zkroucené, prohnilé, rozpraskané, velká část chybí nebo je nepoužitelná… Nebo pokud už není co renovovat. Brousí se nášlapná vrstva parkety. Její tloušťka je různá už z výroby a každým dalším brusem samozřejmě ubývá. Dá se tak většinou zrenovovat maximálně třikrát.

Mluvil jste o povrchových úpravách, doporučujte spíše lak nebo olej a co více preferují zákazníci?
Osobně nejsem více přikloněn k žádné z variant, zákazník je pán a úpravu si vždy volí sám, většinou je rozhodnutý předem. Můžu jen zmínit vlastnosti olejů a laků a dát tak vodítka případným váhajícím klientům.

Z hlediska údržby je příhodnější lak. Nepotřebuje tak častou péči ani zvláštní přísady do úklidových prostředků. Olejovanou podlahu je občas třeba umýt vodou s přídavkem přípravku s voskem a olejem. Ideálně ji jednou za dva roky vyleštit kotoučovou bruskou se speciálním padem.

Na druhou stranu, případná nehoda na lakovaných parketách je neodstranitelná. Nejde zbrousit jen malé místečko a opticky ho lakem napojit na okolí. U olejované podlahy to problém není.

Z estetického hlediska vychází lépe olej, a to zejména v delším období. Lakovaná podlaha svou krásu postupně ztrácí. U olejované je to při správné péči spíše naopak.

Záleží také na místě. Ne všude je možné zastavit na několik dnů provoz a nechat lak řádně vytvrdnout. Jinde se zase od povrchu vyžadují speciální vlastnosti, takže existují sportovní laky do tělocvičen nebo laky se zdrsnělým povrchem na místa, kde je třeba dosáhnout protiskluzného efektu.

Zobrazení: 577

Přidat komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte být členem stavebnikomunita.cz!

Staňte se členem stavebnikomunita.cz.

Fórum

Betonáž v zimě

Zahájeno uživatelem Michal v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Jakub Krtička 3. 9, 2021. 1 Odpovědět

Zdravím všechnyRád bych se zeptal jestli někdo nemá zkušenosti s betonováním v zimě. Zajímalo by mě, jestli po ztvrdnutí betonu, který během toho prošel mrazem by bylo už na povrchu patrné nějaké…Pokračovat

Kotvící patky

Zahájeno uživatelem Michal v Pozemek, projekt, stavba na klíč 1. 28, 2020 0 Odpovědi

Dobrý den, rád bych se zeptal jestli někdo nemá zkušenosti ohledně hloubky zapuštění kotvících patek do betonových pilotů. Zapustil jsem kotvící patky ve tvaru U s trnem 20 cm a sílou trnu 16mm do…Pokračovat

volné prac. místo

Zahájeno uživatelem Martin Papež v Stavební práce, stavební materiál a firmy 9. 6, 2019 0 Odpovědi

Rodinný kolektiv Papežů zabývající se přírodními dřevostavbami, slamáky a hliněnými omítkami, prosí o pozornost.S narůstající poptávkou po naší práci hledáme nového kolegu, který bude stejného…Pokračovat

Rekonstruovat, nebo stavět nově?

Zahájeno uživatelem Ondřej Klemš v Stavební práce, stavební materiál a firmy. Poslední odpověď uživatele Radek Jeleček 1. 19, 2019. 3 Odpovědi

Zdravím všechny v této komunitě. Rád bych vyzistil fundované názory, ne nějaké kecičky od piva z hospody, nebo rádoby odborné názory se všemi kalkulacemi, ale střízlivý dojem a radu lidí, kteří se s…Pokračovat

Svetlotechnikasvetelnotechnické posudky a štúdie na rodinné domy a pozemné stavby

Energetické projektové hodnotenie stavieb a teplotechnické posúdenia.

Snímky

© 2022   Vytvořila Stavebnikomunita.cz | Kontakt: stavebnikomunita.cz@gmail.com |   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby