Stínicí technika a děti: Jak může správné stínění v dětském pokoji pomoci dětem lépe spát

U dětí stejně jako u dospělých hraje spánek důležitou roli v jejich životě. Adekvátní regenerace se totiž projeví v mnoha ohledech. Zjistěte, jaký vliv na to má správně zvolené stínění a pro jakou variantu se rozhodnout.

Proč děti potřebují tmavé prostředí ke spaní

Spánek je pro děti velmi důležitý. Obzvláště v útlém věku jím přitom stráví velkou část dne. Aby však byl jejich spánek kvalitní, myslete na zajištění optimálních podmínek.

Dětský spánek by nemělo rušit žádné světlo zvenčí (například lampy pouličního osvětlení). Příliš osvětlený dětský pokoj při spánku může způsobit, že bude docházet k poruchám spánku, dítě bude po probuzení unavené a bude se potýkat s horší náladou.

Pokud jste vystaveni světlu, nedochází k produkci hormonu melatoninu, který má na spánek obrovský vliv. Pro správné fungování biorytmu člověka hraje velkou roli nejen dostatek světla přes den, ale i co největší tma v noci. I malé děti potřebují žít v souladu se svým cirkadiánním rytmem, pro jehož udržení je podstatný právě spánek v temném prostředí. Právě tak organismus dokáže docílit opravdu hlubokého spánku, který je pro regeneraci klíčový.

Pro děti je každodenní regenerace velmi důležitá

Vliv světla na spánek dětí a miminek

Někteří rodiče se rozhodnou do dětských pokojů instalovat nejrůznější prvky v podobě tlumeného osvětlení. Často na popud samotných dětí, které mají tendenci se ve tmě bát. Nicméně noční světlo bohužel může snížit kvalitu spánku u dětí a rovněž zkrátit jeho délku. To se následně projeví na jejich výkonu ve škole. Po špatné noci se do jejich paměti hůře ukládají informace.

Pokud přes zavřená víčka na sítnici očí dopadá světlo, tělo přirozeně zvyšuje produkci stresového hormonu kortizolu. Světlo jim zároveň může bránit ve snění, což se může následně projevit vyšší podrážděností a nepozorností.

Jak zastínit okna dětského pokoje

Jak vidíte, zajištění tmy v dětském pokoji má obrovský vliv na spánek dítěte. Proto je vhodné na to pamatovat již při plánování zařízení pokoje či v případě, že ještě vaše dítě spí s vámi v ložnici. V takovém případě byste se jejich potřebám měli přizpůsobit a například se vyhnout sledování televize v ložnici před spaním.

Venkovní stínění oken

První možností pro stínění oken je instalace venkovního stínění v podobě venkovních žaluzií či stínicích rolet. Největší výhoda venkovních žaluzií spočívá v tom, že si můžete jednotlivé lamely naklopit přesně podle vašich potřeb. Díky tomu je lze používat i pro odstínění pouze těch nejostřejších paprsků, zatímco do vašich oken stále může dopadat světlo. V létě se tak váš interiér nebude zbytečně přehřívat, v zimě oceníte izolační vlastnosti stínění. Moderní typy venkovního stínění lze navíc pohodlně ovládat elektronicky i na dálku.

Venkovní rolety na okno poskytují ze všech druhů stínicí techniky vůbec nejlepší tepelnou izolaci, a to jak v letním, tak i zimním období. Zároveň dokážou prodloužit životnost okenních rámů. Pořídit si je můžete i s časovačem, díky kterému dojde ke stáhnutí rolet přesně v tom čase, kdy je to potřeba.

Vnitřní stínění oken

Druhou možností pro stínění dětského pokoje je instalace interiérového stínění oken. Jedná se zejména o vnitřní látkové rolety, u kterých však zpravidla nelze ovlivnit intenzitu stínění. Na druhou stranu bývají dostupné v mnoha různých barvách a mnohdy je lze prát v pračce.

Pomyslnou klasikou na poli stínění je instalace interiérových žaluzií (vertikálních nebo horizontálních). U nich si lze intenzitu stínění snadno regulovat, na druhou stranu v porovnání s venkovními žaluziemi nezabraňují oteplování interiéru. Zvědavé dětské ruce je rovněž mohou poničit. Nevýhodou je také usazování prachu.

Další možností je použití záclon a zatemňovacích závěsů. Jedná se zpravidla o cenově dostupnou volbu, nicméně snadno se na nich usazuje prach a mohou být také náchylné k poškození (například pokreslení fixem u dětí). Prostor zútulní, ale nejedná se o dobrou volbu pro alergiky.

Další možnosti stínění oken

Mezi další možnosti zatemnění oken v dětských pokojích lze zařadit například aplikaci reflexních fólií na okna. Ty sice odrážejí sluneční paprsky, takže nedochází k přehřívání interiéru, ovšem místnost zcela nezatemní.

Při zařizování dětského pokoje myslete na vhodnou stínicí techniku

Nezapomeňte na kvalitní postel, rošt a matraci

Na kvalitu spánku u dětí má pochopitelně vliv celá řada dalších faktorů. Mezi ty nejdůležitější se kromě stínění řadí kvalitní postel, rošt a matrace.

Především matrace by přitom měla být zvolena tak, aby odpovídala stavbě dětského těla a poskytla mu potřebnou oporu během snění. Sáhněte také po lůžkovinách z kvalitních materiálů a vše doplňte příjemným povlečením.

Závěrem

Děti spánkem stráví velkou část svého života. Aby však jejich tělo dokázalo opravdu dobře regenerovat, je pro ně důležité zajištění tmavého prostředí. Proto pamatujte na vhodný způsob stínění dětského pokoje.

Zobrazení: 44

Přidat komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte být členem stavebnikomunita.cz!

Staňte se členem stavebnikomunita.cz.

Fórum

Podlahové palubky, jaké máte Vy?

Zahájeno uživatelem Anička PLná v Pozemek, projekt, stavba na klíč 24.5. 0 Odpovědi

Dobrý den, stojím před rozhodnutím jaké palubky na podlahu dát, Nechci vinyl nebo něco takového imitující dřevo. Našla jsem souhrn podlahových palubek včetně informací…Pokračovat

Od koho poptat dřevěnou terasu od A-Z ?

Zahájeno uživatelem Ondřej Koba v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Anička PLná 21.1.. 1 Odpovědět

Dobrý den, na léto bychom chtěli si nechat udělat kolem domu dřevěnou terasu. Ještě nevíme z jaké dřeviny ale to nám doufám poradí firma. Od koho jste si nechali dělat terasu vy? Spokojenosti? Děkuji.Pokračovat

Z jakého dřeva postavit saunu?

Zahájeno uživatelem Daniel Maxa v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Daniel Maxa 12. 22, 2023. 2 Odpovědi

Ahoj, stojím před rozhodnutí stavby a zajímaly by mě vaše názory na použití různého dřeva. Děkuji za postřehy.Pokračovat

Jaké kamna do venkovní sauny?

Zahájeno uživatelem Ondřej Koba v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Daniel Maxa 11. 27, 2023. 1 Odpovědět

Ahoj, doporučte mi pokud máte někdo zkušenost se stavbou venkovní sauny. Váhám mezi elektrickými a těmi na dřevo. Mam se řídit jen cenou?Pokračovat

Popisky: sauna

Svetlotechnikasvetelnotechnické posudky a štúdie na rodinné domy a pozemné stavby

Energetické projektové hodnotenie stavieb a teplotechnické posúdenia.

Snímky

© 2024   Vytvořila Stavebnikomunita.cz | Kontakt: stavebnikomunita.cz@gmail.com |   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby