Super-Light Structures "SLS" je název patentované technologie, která vytváří základ pro moderní řešení ve výstavbě, které nabízí firma Abeo. Princip SLS je inspirován stavbou lidského těla. V lidském těle hlavní část zatížení přenáší kostra a stabilizaci lidského těla zabezpečuje měkčí svalová hmota. Tento princip se využil i při návrhu SLS. Místo aby byly nosné ŽB prvky vytvořené ze středně pevného betonu. SLS jsou vytvořeny jako vrstvené konstrukce. Nosné jádro je tvořeno středně až vysoce pevným betonem a na povrchu je uložena stabilizující vrstva lehčeného betonu.

Popis patentované technologie:

SLS vynalezl Kristian Hertz, profesor na Technické univerzitě v Dánsku (DTU) a expert na betonové konstrukce. Poprvé byl návrh publikován v říjnu 2009 ve známém časopise "Magazine of Concrete Research", po čem se mu dostalo světové pozornosti ze strany médií i z průmyslu. S SLS je možné nahradit tradiční, drahou a na energie náročnou technologii stavby z betonu / oceli levnější a ekologicky méně náročnou technologií.

Princip Super-lehké konstrukce:

V porovnání s konstrukcemi z betonu jsou ocelové stavby považovány za lehčí, nevýhodou ocelových konstrukcí je ale nízká odolnost vůči plamenem. Patentované SLS konstrukce z betonu mají vysokou požární odolnost a zároveň jsou lehčí než ocelové a proto je lze nazvat super-lehké.

V principu se při SLS jedná o nové využití dávno známých materiálů. Základní ideou technologie je vytvořit kostru ze středně až vysoce pevného betonu, který spolupůsobí se stabilizačním vnější vrstvou lehčeného betonu. Jádro z vysoce-pevného betonu přenáší zatížení, a je ho možné umístit podle optimální potřeby tak aby co nejefektivněji přenášelo zatížení. Tento koncept se nejlépe chápe ve srovnání s lidským tělem.

Lehčený beton vytváří vnější tvar a přenáší zátěž na nosné jádro, které stejně stabilizuje a ochraňuje před nárazy a ohněm. Jelikož lehčený beton váží 3 až 5 krát méně než běžný beton, redukuje se tak celková hmotnost betonové konstrukce až o 50% oproti klasické ŽB konstrukce.

 

Celkově je možné vytvořit konstrukci, která má dvojnásobnou pevnost než běžná železobetonová konstrukce. Spotřeba materiálu je o 50% nižší a zároveň i o polovinu lehčí v porovnání s běžnou železobetonovou konstrukcí. Takto lze snížit náklady na výstavbu i emise CO2, spojené s výstavbou, přepravou a realizací. Nízká jednotková hmotnost umožňuje přepravu konstrukčních prvků na dlouhé vzdálenosti a využití levnějších a lehčích forem na výrobu prefabrikátů.

Princip lze využít nejen pro tyčové nosné prvky ale i pro návrh desek a stěn, kombinací klasického a lehčeného betonu lze vyrobit lehké nosné panely pro velké rozpětí.


Při zatížení 4kN/m2 je možné stropní panel použít pro rozpětí do 14 m

Dobře známé materiály:

Lehčený beton lze považovat za výplňový materiál, přičemž všechny síly absorbuje železobeton. Proto je možné počítat SLS pomocí EN1992. Při lehčeného betonu lze použít materiály z expandované hlíny, která se nazývá i lehčený agregovaný beton - beton, který se používá již tisíciletí, byl použit i při stavbě Hardiánovej vily nebo v Římském panteonu. Objemová hmotnost lehčeného betonu je kolem 600kg/m3, což je čtvrtina jednotkové hmotnosti běžného betonu. Konstrukce jsou tedy tak lehké, že mohou plavat na vodě.

 

Hardiánova vila

Silné jádro je tvořeno běžným betonem, které splňuje všechny požadavky a technické normy. Pokud jsou nezbytné dlouhé prvky, například oblouky o velikosti do 500 m, je možné použít vysoce pevný beton, s 5-20 krát vyšší pevností než je běžné.

 

Výroba stropních prefabrikátů:
Výhody:

  • úspora na materiálu
  • úspora na hmotnosti konstrukce až do 50%
  • úspora energie a emisí CO2 až do 50%
  • není za potřeby šalování a rychleji se vyrábí.
  • menší spotřeba ocelové výztuže

 

Zobrazení: 1529

Přidat komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte být členem stavebnikomunita.cz!

Staňte se členem stavebnikomunita.cz.

Fórum

Podle čeho vybíráte stavební firmu?

Zahájeno uživatelem Lukostav v Stavební práce, stavební materiál a firmy. Poslední odpověď uživatele Martin Kalos 23.3.. 13 Odpovědi

Zajímalo by mě, jaké faktory hrají roli při výběru stavební firmy.  Zkuste mi odpovědět na tyto otázky a případně nějaké doplnit, pokud jsem na něco zapomnělPoužili byste firmu, kterou si najdete ve…Pokračovat

Likvidace starého nábytku

Zahájeno uživatelem Daniel Filinger v Stavební práce, stavební materiál a firmy 2.2. 0 Odpovědi

Dobrý den,chtěl bych se podělit o vlastní zkušenost s vyklízením bytu v Českých Budějovicích ohledně vyklízení starého nábytku v malém bytě. Naše maminka je už dost stará a tak byt ve kterém bydlí…Pokračovat

Popisky: nábytku, starého, Odvoz

Vyklízení bytu v Praze

Zahájeno uživatelem Daniel Filinger v Pozemek, projekt, stavba na klíč 2.2. 0 Odpovědi

Dobrý den,s manželkou jsme rekonstruovali dům, který byl opravdu v dezolátním stavu. Bylo potřeba vyklidit celý dům od harampádí a odpadu. Většina prostorů byla plná skříní, spotřebičů a starého…Pokračovat

Popisky: likvidace, odpadu, odvoz, rekonstrukce, Vyklízení

BOZP

Zahájeno uživatelem Michal Kočí v Pozemek, projekt, stavba na klíč 5. 23, 2022 0 Odpovědi

Zajímalo by mi zda máme jako SVJ ještě nějakou další zákonnou povinnost zajištění bezpečnosti pohybu osob na střeše, když všechny přístupy na plochou střechu našeho panelového domu máme uzamčené a…Pokračovat

Svetlotechnikasvetelnotechnické posudky a štúdie na rodinné domy a pozemné stavby

Energetické projektové hodnotenie stavieb a teplotechnické posúdenia.

Snímky

© 2023   Vytvořila Stavebnikomunita.cz | Kontakt: stavebnikomunita.cz@gmail.com |   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby