Tajemství dobře osvíceného obývacího pokoje

Mnoho lidí dobře zvolené osvětlení opomíjí. Přitom právě to dává obývacímu pokoji příjemnou domácí atmosféru. Naopak vám ale také může dodat nepříjemný pocit nemocničního sálu.

Kompozice a typ svítidel rozhoduje

Obývací pokoj bývá nejhlavnější místnost v bytě. Setkává se zde celá rodina, tráví většinu volného času a odpočívá. Dle toho by měla být zvolena také barva světla. Jednoznačně volte teplé odstíny, s teplotou chromatičnosti od 2700 - 3500K.  Nesnažte se celou místnost osvětlit jedním svítidlem. Vhodnou atmosféru vytvoří kombinace několika svítidel, z nichž každé má svůj účel.

Zvolte centrální svítidlo nebo bodovky

Pokoj by měl mít jedno centrální svítidlo jako lustr, světelný panel apod. Někomu však vyhovuje místo jednoho svítidla použít více tzv. bodovek.

Poslední dobou je oblíbený sádrokartonový strop s podhledem, který je osvětlený LED pásky. Lze dokonce využít i barevné RGB LED pásky, které lze stmívat, měnit barvy nebo dokonce spouštět různé světelné efekty.

 

Foto: Osvětlení obývacího pokoje, e-shop LED Solution

Vyberte správné světlo na čtení

Obývací pokoj může být rozdělený na několik částí. Často si doma také čtete. K tomu je zapotřebí více světla. Vhodné jsou stojací lampy nebo stolní lampičky.

Moderní je také podsvětlení televizoru LED páskem. Instalace je pro zručnější jedince, výsledek však stojí za to.

Foto: Osvětlení obývacího pokoje, e-shop LED Solution

Moderní svítidla šetří vaši peněženku

Určitě jste již slyšeli o LED žárovkách. Tato technologie je zaběhlá a LED diody nalezneme v mnoha různých svítidlech. Jejich výběr je však o něco složitější. Proto je dobré se před nákupem poradit s odborníky. Doporučujeme vyhledat specializované prodejce LED osvětlení. Pan Lukáš Rymer z obchodu LED Solution nám objasnil o jaké parametry svítidel bychom se měli zajímat:

"Prodejce by měl nejprve zjistit vaše potřeby, vysvětlit základní parametry a poté pomoci s výběrem vhodných svítidel. Měl by vědět, že do obývacího pokoje se hodí teple bílá nebo žlutá barva světla. Měl by pracovat s vyzařovacím úhlem svítidel, a pokud je dostatečně zkušený, doporučí vám i počet a typ svítidel."

Stmívání svítidel? Rozhodně ano

Stmívání svítidel, nebo alespoň těch hlavních, vám dopomůže vytvořit atmosféru dle denního světla. Nebo dokonce podle toho, jakou máte zrovna náladu. Mají však ještě jeden efekt. Skvěle spoří elektrickou energií.

Mám obývák velký 20 m2, kolik svítidel potřebuji?

Ujasněte si, kolik chcete do osvětlení investovat a jaké typy svítidel se vám líbí. Vyberte si vhodného prodejce a proberte s ním, zda je váš výběr vhodný.

Pokud máte obývací pokoj 20 m2 a rozhodnete se použít moderní a úsporná svítidla, mělo by mít centrální svítidlo zhruba 20-40W. Ideálně je pokoj dobré doplnit lampičkou na čtení, která by měla mít cca 10W.

Pokud byste osvětlovali sádrokartonový podhled na stropě LED páskem, volte výkon od 7,2 do 14,4W/m, dle toho jak moc chcete pásek svítivý. Za televizi stačí výkon pásku 4,8-7,2W/m pro dekoraci.

Zobrazení: 744

Přidat komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte být členem stavebnikomunita.cz!

Staňte se členem stavebnikomunita.cz.

Fórum

BOZP

Zahájeno uživatelem Michal Kočí v Pozemek, projekt, stavba na klíč 5. 23, 2022 0 Odpovědi

Zajímalo by mi zda máme jako SVJ ještě nějakou další zákonnou povinnost zajištění bezpečnosti pohybu osob na střeše, když všechny přístupy na plochou střechu našeho panelového domu máme uzamčené a…Pokračovat

Betonáž v zimě

Zahájeno uživatelem Michal v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Jakub Krtička 3. 9, 2021. 1 Odpovědět

Zdravím všechnyRád bych se zeptal jestli někdo nemá zkušenosti s betonováním v zimě. Zajímalo by mě, jestli po ztvrdnutí betonu, který během toho prošel mrazem by bylo už na povrchu patrné nějaké…Pokračovat

Kotvící patky

Zahájeno uživatelem Michal v Pozemek, projekt, stavba na klíč 1. 28, 2020 0 Odpovědi

Dobrý den, rád bych se zeptal jestli někdo nemá zkušenosti ohledně hloubky zapuštění kotvících patek do betonových pilotů. Zapustil jsem kotvící patky ve tvaru U s trnem 20 cm a sílou trnu 16mm do…Pokračovat

volné prac. místo

Zahájeno uživatelem Martin Papež v Stavební práce, stavební materiál a firmy 9. 6, 2019 0 Odpovědi

Rodinný kolektiv Papežů zabývající se přírodními dřevostavbami, slamáky a hliněnými omítkami, prosí o pozornost.S narůstající poptávkou po naší práci hledáme nového kolegu, který bude stejného…Pokračovat

Svetlotechnikasvetelnotechnické posudky a štúdie na rodinné domy a pozemné stavby

Energetické projektové hodnotenie stavieb a teplotechnické posúdenia.

Snímky

© 2023   Vytvořila Stavebnikomunita.cz | Kontakt: stavebnikomunita.cz@gmail.com |   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby