Jak si přenést kousek Provence do vlastního bytu či domu? A vůbec nevadí, že bydlíte v činžáku na Žižkově, nebo v domku na vesnici. Lehkost a svěžest provensálského stylu se hodí kamkoliv. Začít můžete například římskými roletami. Jestliže se vám klasické dřevěné rolety nelíbí a narušovaly by celkový vzhled vašeho interiéru, není nic jednoduššího, než si pořídit rolety látkové. A pokud jste do vínku dostali alespoň trochu zručnosti, dokážete si je vytvořit i sami. A hodí se všude. Sluší oknům vašeho pokoje, ložnice, koupelny či kuchyně.

Pojďme si říct, krůček po krůčku, jak si tyto univerzální a slušivé rolety vyrobit. Uvidíte, je to opravdu jednoduché. Chce to pouze špetku trpělivosti a fantazie.

Inspiraci římských rolet můžete najít na internetu

Foto: Sunsystem


Prvním krokem, a tím nejdůležitějším, je výběr látky. Chcete přece, aby vám rolety každý záviděl a na vaši práci pěl jenom ódy. Můžete použít jak záclonové, tak závěsové látky. Lehkými záclovinami dodáte prostoru vzdušnost, těžší dekorační látky zase vnesou do vašeho interiéru punc luxusu. Látky by měly být především nesrážlivé a pevné, aby se na roletě nikde nenatahovaly a pěkně držely tvar.

Výběr látky je ještě zábava, nyní přichází na řadu ta otročtější práce. Pořiďte si šroubovací očka, kroužky (dle délky rolety), šňůrky, dřevěné nebo plastové tyčky, laťku na zavěšení a širší šňůru na zpevnění. Vše určitě snadno seženete v potřebách pro kutily a v galanteriích.

Před pořizováním látky nejprve změřte velikost prostoru, který chcete římskou roletou pokrýt. Pokud budete měřit délku a šířku okna, nezapomeňte ještě na každé straně přidat pár centimetrů navíc kvůli překrytí výklenku, nebo kvůli záložkám.

Na obou stranách látky udělejte záložky a zašijte. Vypadá to lépe. Počet skladů si určujete sami. Pokud chcete bohatší řasení, přidáte víc tyček. Pokud je však látka z těžší látky, více skladů bude působit příliš mohutně a nevzhledně. Sklady musí být pravidelné, proto si je naměřte a označte na látce křídou. Horní sklad musí být nejdelší, abych schoval zbytek. Stejně dlouhý je i prostor od okraje látky k prvnímu skladu. Zbytek prostoru je rozdělen do pravidelných skladů.

Naznačené sklady už máte. Můžete se tedy vrhnout do šití. Sklady vytvoříte jakési tunýlky (měly by být všechny jedním směrem). Ty sešpendlete, přežehlete a následně sešijte. Můžete vložit laťky do každého tunýlku, nebo pouze do prvního a posledního. Konce tunýlků nezapomeňte proštepovat.

Dalším krokem je příprava stahovacího mechanismu. Budete na něj potřebovat tři šroubovací očka, která připevníte zespoda na horní laťku. Dvě očka budou v místech, kde chcete mít mechanismus. Rozmístěte je od sebe v rozestupu pár centimetrů, třetí očko zašroubujte na druhou stranu. Shora laťky přišroubujte ještě další dvě očka k uchycení rolety ke stropu.

Na stahovací mechanismus použijte stuhu nebo šnůru, která se netřepí, lehce klouže a netřepí se (v žádném případě bavlnu). Vodící tkanice nastříhejte ve dvojnásobné délce rolety.  Můžete tunýlky pouze prošít, nebo si na vyznačená místa přišít očka (tak, aby byla přesně nad sebou) a vodící šňůru jimi protáhnout. Začínáme od spodního skladu nahoru. Konce vodící tkanice směřuje k místu se dvěma očky. A stahovací mechanismus je hotový. Vidíte, nic složitého.

Zobrazení: 10129

Přidat komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte být členem stavebnikomunita.cz!

Staňte se členem stavebnikomunita.cz.

Fórum

Podle čeho vybíráte stavební firmu?

Zahájeno uživatelem Lukostav v Stavební práce, stavební materiál a firmy. Poslední odpověď uživatele Martin Kalos 23.3.. 13 Odpovědi

Zajímalo by mě, jaké faktory hrají roli při výběru stavební firmy.  Zkuste mi odpovědět na tyto otázky a případně nějaké doplnit, pokud jsem na něco zapomnělPoužili byste firmu, kterou si najdete ve…Pokračovat

Likvidace starého nábytku

Zahájeno uživatelem Daniel Filinger v Stavební práce, stavební materiál a firmy 2.2. 0 Odpovědi

Dobrý den,chtěl bych se podělit o vlastní zkušenost s vyklízením bytu v Českých Budějovicích ohledně vyklízení starého nábytku v malém bytě. Naše maminka je už dost stará a tak byt ve kterém bydlí…Pokračovat

Popisky: nábytku, starého, Odvoz

Vyklízení bytu v Praze

Zahájeno uživatelem Daniel Filinger v Pozemek, projekt, stavba na klíč 2.2. 0 Odpovědi

Dobrý den,s manželkou jsme rekonstruovali dům, který byl opravdu v dezolátním stavu. Bylo potřeba vyklidit celý dům od harampádí a odpadu. Většina prostorů byla plná skříní, spotřebičů a starého…Pokračovat

Popisky: likvidace, odpadu, odvoz, rekonstrukce, Vyklízení

BOZP

Zahájeno uživatelem Michal Kočí v Pozemek, projekt, stavba na klíč 5. 23, 2022 0 Odpovědi

Zajímalo by mi zda máme jako SVJ ještě nějakou další zákonnou povinnost zajištění bezpečnosti pohybu osob na střeše, když všechny přístupy na plochou střechu našeho panelového domu máme uzamčené a…Pokračovat

Svetlotechnikasvetelnotechnické posudky a štúdie na rodinné domy a pozemné stavby

Energetické projektové hodnotenie stavieb a teplotechnické posúdenia.

Snímky

© 2023   Vytvořila Stavebnikomunita.cz | Kontakt: stavebnikomunita.cz@gmail.com |   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby