Architektonická firma:Casanova & Hernandez Architects

Lokace: Blaricum, Nizozemí
Hlavní architekti: Helena Casanova, Jesus Hernandez
Designérský tým: Robert Taapken, Rutger Huiberts, Marta Marotta, Isabel Illanes
Celková plocha projektu: 3.440 m2
Cena konstrukce: € 290,- / m3
Rok dokončení: 2012
Fotografie: Christian Richters

 

Projekt „černobílých dvojčat“ experimentuje s prostorovou a vizuální integrací kompaktně řešeného kolektivního bydlení v rozvíjející se předměstské části Blaricummermeent, která je tvořena hlavně rodinnými domy a vilami. Dvojčata poskytují cenově dostupné byty v malých bytových domech, které mají čtyři patra a minimalizují svůj dopad na rezidenční čtvrť.

 

Černá & Bílá

Dvojí bytové domy jsou koncepčně rozděleny do dvou částí – vnější černá kůže perforovaná okny a dutinami, které obalují vnitřní části budovy a naopak otevřenými prostorami, které se nesou v duchu bílé barvy. Chromatický kontrast mezi těmito dvěma částmi zdůrazňuje koncepční samostatnost kůže budovy, která zvenčí působí jako architektonický nástroj vizuální integrace budovy do předměstského kontextu a uvnitř funguje jako styčná plocha, která různými způsoby rámuje a odlišuje jednotlivé apartmány.

 

Vizuální integrace do předměstského kontextu

Projekt experimentuje s různými rozměry dutin na fasádě, čímž minimalizuje vizuální dopad stavby a pomáhá jí integrovat se do svého okolí. Extra velká okna, vytvořená pomocí integrace čtyř různých oken do jednoho rámu jsou kombinovány s malými, středními a velkými okny. Velké dutiny v rozích budov spojují dva balkóny a vytvářejí tak jednotný vizuální prvek. Minimalizace výskytu otvorů v průčelí a dematerializace rohů budovy dvoupatrovými dutinami umožňuje vnímat budovu jako menší objekt (porovnatelný s nižšími budovami v bezprostředním okolí).

 

Rozdíly a opakování

Hravý rytmus tvořený zjevně nahodilým rozmístěním dutin do fasády byl vytvořen lišícími se půdorysy jednotlivých podlaží budovy. Každé patro je jedinečné a ačkoliv apartmány sdílejí stejné základy, co se velikosti a organizace obytných prostor týče, jsou rozdílné.

 

Různé velikosti oken a rozmanitost jejich umístění uvnitř místností produkují velkou různorodost vnitřních prostor, což znamená, že nalézt v budově dva identické byty je nemožné. Rozdílnosti a opakující se prvky jsou propojeny v jeden celek, což vytváří prostředí vztahující se k lidskému měřítku, které je zároveň založeno na geometrických principech a abstraktní image.

Dva bloky mají stejný objem, stejné strukturální principy a stejný materiál, ale liší se ve fasádě, která je přizpůsobena počtu bytu – jedna budova obsahuje 14 apartmánů na prodej a druhá 15 apartmánů, které bude možno pronajmout.

 

Vnitřní prostor, výhledy a přirozené světlo

Zjevně nahodilé dispozice oken a dutin ve fasádě vytvářejí širokou rozmanitost vnitřních prostor. Různé velikosti oken a jejich odlišné umístění v pokojích dávají každé místnosti vlastní identitu. Speciální design dutin ještě posiluje vztah mezi interiérem a okolím tím, že formuje výhledy z domu a určitým způsobem také filtruje přirozené světlo.

 

Každý apartmán obsahuje balkón, který funguje jako prodloužení obývacího pokoje. Balkóny jsou umístěný mezi vnějším pláštěm budovy a jejím vnitřním prostorem, čímž vzniká jakýsi „vnitřní meziprostor“.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobrazení: 198

Přidat komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte být členem stavebnikomunita.cz!

Staňte se členem stavebnikomunita.cz.

Fórum

Podle čeho vybíráte stavební firmu?

Zahájeno uživatelem Lukostav v Stavební práce, stavební materiál a firmy. Poslední odpověď uživatele Martin Kalos 23.3.. 13 Odpovědi

Zajímalo by mě, jaké faktory hrají roli při výběru stavební firmy.  Zkuste mi odpovědět na tyto otázky a případně nějaké doplnit, pokud jsem na něco zapomnělPoužili byste firmu, kterou si najdete ve…Pokračovat

Likvidace starého nábytku

Zahájeno uživatelem Daniel Filinger v Stavební práce, stavební materiál a firmy 2.2. 0 Odpovědi

Dobrý den,chtěl bych se podělit o vlastní zkušenost s vyklízením bytu v Českých Budějovicích ohledně vyklízení starého nábytku v malém bytě. Naše maminka je už dost stará a tak byt ve kterém bydlí…Pokračovat

Popisky: nábytku, starého, Odvoz

Vyklízení bytu v Praze

Zahájeno uživatelem Daniel Filinger v Pozemek, projekt, stavba na klíč 2.2. 0 Odpovědi

Dobrý den,s manželkou jsme rekonstruovali dům, který byl opravdu v dezolátním stavu. Bylo potřeba vyklidit celý dům od harampádí a odpadu. Většina prostorů byla plná skříní, spotřebičů a starého…Pokračovat

Popisky: likvidace, odpadu, odvoz, rekonstrukce, Vyklízení

BOZP

Zahájeno uživatelem Michal Kočí v Pozemek, projekt, stavba na klíč 5. 23, 2022 0 Odpovědi

Zajímalo by mi zda máme jako SVJ ještě nějakou další zákonnou povinnost zajištění bezpečnosti pohybu osob na střeše, když všechny přístupy na plochou střechu našeho panelového domu máme uzamčené a…Pokračovat

Svetlotechnikasvetelnotechnické posudky a štúdie na rodinné domy a pozemné stavby

Energetické projektové hodnotenie stavieb a teplotechnické posúdenia.

Snímky

© 2023   Vytvořila Stavebnikomunita.cz | Kontakt: stavebnikomunita.cz@gmail.com |   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby