Betonová směs

 

Dávkování složek

Kamenivo

Běžné betony vyrábíme nejméně ze dvou frakcí kameniva, a to ze širokých frakcí hrubého kameniva a drobného kameniva. Pro betony vyšších pevností použijeme nejméně tří frakcí kameniva. Běžné dávkování kameniva je 1,2 až 1,3 m3 na 1 m3 hotového betonu.

 

Tabulka poměru drobného a hrubého kameniva
Třída betonu drobné kam. hrubé kam.
B12,5 45% 55%
B15 40% 60%
B20 až B25 35% 65%
B30 a více 30% 70%

 

Cement

Cement je nejdražší složkou betonové směsi, proto se snažíme vyrobit kvalitní beton požadované pevnosti s minimálním množstvím cementu. Pro běžné konstrukce můžeme vycházet z normativních hodnot:

 

PB - 200 kg cementu na 1 m3 hotového betonu

 

ŽB - pro chráněnou expozici 240 kg cementu na 1 m3 hotového betonu, pro nechráněnou expozici 260 kg cementu na 1 m3 hotového betonu a pro vodohospodářské stavby 300 kg cementu na 1 m3 hotového betonu

 

Pevnost betonu se zvyšuje s množstvím cementu až do hodnoty 450 kg cementu na 1 m3 hotového betonu. Větší dávkování cementu již pevnost betonu nezvyšuje.

 

Pro náročné betony musíme dávkování cementu prokázat zkouškou.

 

Voda

Vodu dávkujeme objemově. Dávka vody vychází z množství vody nutný k hydrataci cementu. Minimální množství vody pro hydrataci 1 kg cementu je 0,23 l vody. Vyšší množství vody napomáhá lepší zpracovatelnosti betonové směsi.

 

Množství vody ve směsi vyjadřujeme tzv. vodním součinitelem:

 

 

 

 

 

kde mv je hmotnost vody a mc je hmotnost cementu.

 

Podle hodnoty vodního součinitele rozlišujeme konzistenci betonové směsi takto:

 

Tabulka vodního součinitele w
w konzistence použití způsob zpracování
0,23 - 0,3 tuhá (suchá) prefabrikáty vibrolisování
0,3 - 0,5 zavadlá méně namáhané vyztužené prvky a základové KCE vibrátory
0,45 - 0,7 málo měkká
velmi měkká
ŽB monolitické KCE vibrátory
propichování tyčemi
0,7 - 1,0 tekutá tenkostěnné stěnové systémy propichování tyčemi

 

Zkoušky zpracovatelnosti

Zkouškou přístrojem VeBe - měříme dobu, za kterou se komolý kužel z betonové směsi, postavený do válcovité nádoby, vyrovná do válcovitého tvaru účinkem vibrace a zatížení kruhovou deskou z plexiskla. Naměřená hodnota je hodnotou zpracovatelnosti.

 

Zkoušku provádíme následovně: nejprve vložíme komolý kužel do válcové nádoby a naplníme ve třech vrstvách betonovou směsí (každou vrstvu zhutníme 25 vpichy tyčí), po zhutnění betonové směsi zvedneme plechový kužel a na horní plochu přiložíme kruhovou desku z plexiskla, doba vibrace je určena okamžikem zapnutí vibrátoru a a okamžikem dosednutí desky celou plochou k povrchu vibrované směsi.

 

Zkouškou sednutí kužele - měříme úbytek výšky kužele betonové směsi po odformování plechového komolého kužele. Míra sednutí kužele v mm je hodnota zpracovatelnosti.

 

Zkoušku provádíme následovně: do plechového kužele o základně 200 mm a výšce 300 mm uložíme 7 dm3 betonové směsi obdobně jako v předchozí zkoušce, poté plechový kužel sejmem a betonová směs změní svůj tvar, rozdíl mezi výškou plechové formy a mezi výškou deformovaného kužele směsi je hodnotou sednutí.

 

Metoda rozlití - je použita u směsí s vyšším vodním součinitelem.

 

Zkoušku provádíme následovně: na setřásací stolek ze dvou dřevěných desek o stranách 700 mm umístíme plechový kužel o rozměrech základny 200 mm a výšky 200 mm do kterého uložíme betonovou směs a zhutníme dřevěným dusadlem, poté kužel sejmeme a okamžitě zvedneme horní desku do výšky 40 mm a spustíme na spodní desku, tento úkon opakujeme 15 krát, rozlitou betonovou směs změříme ve dvou kolmých rozměrech rovnoběžných s hranami stolku (betonová směs by měla být rovnoměrně rozlitá, celistvá, v opačném případě je výsledek nevyhovující).

 

Metoda zhutnění - V plechové formě výšky 400 mm a čtvercového průřezu o straně 200 mm naolejujeme vnitřní stykové plochy a naplníme je betonovou směsí. Formu naplníme až po okraj a přebytečnou část seřízneme pravítkem do roviny. Nato betonovou směs zvibrujeme. Pokles betonové směsi změříme ve čtyřech rozích od horního okraje formy a stanovíme aritmetický průměr.

 

Zkouškou odlučivosti malty - určujeme hodnotu zpracovatelnosti mezerovitých betonů. Hodnota zpracovatelnosti je dána dobou, za kterou ze síťového dna nádoby vyteče při vibraci první kapka cementové kaše, nebo je dána množstvím cementové kaše, která vyteče za určitou dobu.

 

 

 

◄◄◄ Zpět na Technologie betonu obsah

 

Upozornění : Obsah převzat ze stránky pozemní-stavitelství.wz.cz. Stav k roku 2000, článek bude aktualizován podle soudobých norem a předpisů platných v ČR

Zobrazení: 16430

Přidat komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte být členem stavebnikomunita.cz!

Staňte se členem stavebnikomunita.cz.

Fórum

BOZP

Zahájeno uživatelem Michal Kočí v Pozemek, projekt, stavba na klíč 23.5. 0 Odpovědi

Zajímalo by mi zda máme jako SVJ ještě nějakou další zákonnou povinnost zajištění bezpečnosti pohybu osob na střeše, když všechny přístupy na plochou střechu našeho panelového domu máme uzamčené a…Pokračovat

Betonáž v zimě

Zahájeno uživatelem Michal v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Jakub Krtička 3. 9, 2021. 1 Odpovědět

Zdravím všechnyRád bych se zeptal jestli někdo nemá zkušenosti s betonováním v zimě. Zajímalo by mě, jestli po ztvrdnutí betonu, který během toho prošel mrazem by bylo už na povrchu patrné nějaké…Pokračovat

Kotvící patky

Zahájeno uživatelem Michal v Pozemek, projekt, stavba na klíč 1. 28, 2020 0 Odpovědi

Dobrý den, rád bych se zeptal jestli někdo nemá zkušenosti ohledně hloubky zapuštění kotvících patek do betonových pilotů. Zapustil jsem kotvící patky ve tvaru U s trnem 20 cm a sílou trnu 16mm do…Pokračovat

volné prac. místo

Zahájeno uživatelem Martin Papež v Stavební práce, stavební materiál a firmy 9. 6, 2019 0 Odpovědi

Rodinný kolektiv Papežů zabývající se přírodními dřevostavbami, slamáky a hliněnými omítkami, prosí o pozornost.S narůstající poptávkou po naší práci hledáme nového kolegu, který bude stejného…Pokračovat

Svetlotechnikasvetelnotechnické posudky a štúdie na rodinné domy a pozemné stavby

Energetické projektové hodnotenie stavieb a teplotechnické posúdenia.

Snímky

© 2022   Vytvořila Stavebnikomunita.cz | Kontakt: stavebnikomunita.cz@gmail.com |   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby