Architektonická firma: MVRDV
Lokace: Oslo, Norsko
Plocha: 36 500 m2
Rok: 2012
Fotografie: Jiri Havran, Jeroen Musch

Centrální budova banky DNB má 17 pater a celkovou plochu o výměře 36 500 m2. Pixelový objem založený na malých pracovních jednotkách se přizpůsobuje různým vlivům městského kontextu, přičemž kombinuje efektivní a flexibilní vnitřní organizaci s řadou společných prostor (vstupní hala, kryté veřejné průchody, terasy s výhledem na fjord na jihu..). Exteriér vytvořený ze skla a cihel vyjadřuje transparentnost a stabilitu DNB jako moderní finanční instituce.

Vývoj nového ústředního sídla je strategickou operací, jejímž cílem je koncentrace původně roztroušených kanceláří po celém Oslu do jediného místa s jasnou identitou. Cílem bylo přeložit sociální a demokratický charakter organizace do budovy s excelentními pracovními podmínkami a prostorovými kvalitami, které by stimulovaly účinnost, identitu a spolupráci.

Design je založen na ideálním pracovním schématu – jednotlivých buňkách o ploše 6x6 metrů, jejichž univerzálnost umožňuje přizpůsobení k pružné povaze firemní organizace. Kromě více než 2000 flexibilních pracovních buněk budova obsahuje také jídelnu v nejvyšším patře s panoramatickým výhledem fjord. Její kapacita je 140 sedadel. Kolektivní prostory jsou spojeny vnitřní trasou kolektivních teras, jejichž hlavním prvkem je sklo, které podporuje neformálnost a komunikaci mezi jednotlivými zaměstnanci.

Tato trasa spojuje všech 17 kancelářských úrovní se společenskými prostorami. Řada dřevěných schodů a mostů umožňuje zaměstnancům přechod mezi jednotlivými patry.

Zaměstnanci mají přístup také k různým venkovním terasám a střešním zahradám. Všechny tyto kolektivní prostory nabízejí výhledy do okolí. Trasa je přirozeně větraná a má silné kvalitní sklo, které se hodí pro chladné norské zimy.

Struktura je koncipována jako ocelový stojan zabalený v cihlové kůži, pokrývající všechny vnější terasy, stěny a stropy. Cihly splňují veškeré norské environmentální normy a dávají budově lidský rozměr.

Mezinárodní norská finanční instituce DNB se rozhodla svých dvacet tehdy roztroušených kancelářských prostor v Oslu soustředit do jedné budovy již v roce 2007. V témže roce byl developer pověřen vytvořením urbanistického konceptu pro centrálu komplexu. Tak byl vytvořen návrh na nový trs tří budov (dohromady o rozloze 80 000 m2) a společného suterénu o rozloze 3000 m2, který by všechny tři budovy spojoval. Architektonická firma MVRDV dostala na starost centrální budovu a převzala také spoluzodpovědnost za urbanistický koncept a veřejné prostranství.

MVRDV spolupracovala s architektonickou firmou DARK Arkitekter AS a různými norskými inženýrskými společnostmi. Druhá budova trsu je navržena architektonickou firmou A-lab a třetí pak právě společností Dark Arkitekter AS. Trs tří budov bude oficiálně otevřen 14. května 2013.

DNB je největší finanční společností v Norsku. Skupina se skládá ze značek jako DNB, Vital, Nordlandsbanken, Cresco, Postbanken, DnB NORD a Carlson.

Autoři získali za budovu ocenění "The Masonry award 2013". Tato cena byla udělena za excelentní návrh budovy a inovativní použití lícových cihel na fasádě výškové budovy.

Zobrazení: 562

Přidat komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte být členem stavebnikomunita.cz!

Staňte se členem stavebnikomunita.cz.

Fórum

Betonáž v zimě

Zahájeno uživatelem Michal v Pozemek, projekt, stavba na klíč 17.2. 0 Odpovědi

Zdravím všechnyRád bych se zeptal jestli někdo nemá zkušenosti s betonováním v zimě. Zajímalo by mě, jestli po ztvrdnutí betonu, který během toho prošel mrazem by bylo už na povrchu patrné nějaké…Pokračovat

Kotvící patky

Zahájeno uživatelem Michal v Pozemek, projekt, stavba na klíč 28.1. 0 Odpovědi

Dobrý den, rád bych se zeptal jestli někdo nemá zkušenosti ohledně hloubky zapuštění kotvících patek do betonových pilotů. Zapustil jsem kotvící patky ve tvaru U s trnem 20 cm a sílou trnu 16mm do…Pokračovat

volné prac. místo

Zahájeno uživatelem Martin Papež v Stavební práce, stavební materiál a firmy 9. 6, 2019 0 Odpovědi

Rodinný kolektiv Papežů zabývající se přírodními dřevostavbami, slamáky a hliněnými omítkami, prosí o pozornost.S narůstající poptávkou po naší práci hledáme nového kolegu, který bude stejného…Pokračovat

Rekonstruovat, nebo stavět nově?

Zahájeno uživatelem Ondřej Klemš v Stavební práce, stavební materiál a firmy. Poslední odpověď uživatele Radek Jeleček 1. 19, 2019. 3 Odpovědi

Zdravím všechny v této komunitě. Rád bych vyzistil fundované názory, ne nějaké kecičky od piva z hospody, nebo rádoby odborné názory se všemi kalkulacemi, ale střízlivý dojem a radu lidí, kteří se s…Pokračovat

Snímky

Svetlotechnikasvetelnotechnické posudky a štúdie na rodinné domy a pozemné stavby

Energetické projektové hodnotenie stavieb a teplotechnické posúdenia.

© 2020   Vytvořila Stavebnikomunita.cz | Kontakt: stavebnikomunita.cz@gmail.com |   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby