Architektonická firma: MVRDV
Lokace: Oslo, Norsko
Plocha: 36 500 m2
Rok: 2012
Fotografie: Jiri Havran, Jeroen Musch

Centrální budova banky DNB má 17 pater a celkovou plochu o výměře 36 500 m2. Pixelový objem založený na malých pracovních jednotkách se přizpůsobuje různým vlivům městského kontextu, přičemž kombinuje efektivní a flexibilní vnitřní organizaci s řadou společných prostor (vstupní hala, kryté veřejné průchody, terasy s výhledem na fjord na jihu..). Exteriér vytvořený ze skla a cihel vyjadřuje transparentnost a stabilitu DNB jako moderní finanční instituce.

Vývoj nového ústředního sídla je strategickou operací, jejímž cílem je koncentrace původně roztroušených kanceláří po celém Oslu do jediného místa s jasnou identitou. Cílem bylo přeložit sociální a demokratický charakter organizace do budovy s excelentními pracovními podmínkami a prostorovými kvalitami, které by stimulovaly účinnost, identitu a spolupráci.

Design je založen na ideálním pracovním schématu – jednotlivých buňkách o ploše 6x6 metrů, jejichž univerzálnost umožňuje přizpůsobení k pružné povaze firemní organizace. Kromě více než 2000 flexibilních pracovních buněk budova obsahuje také jídelnu v nejvyšším patře s panoramatickým výhledem fjord. Její kapacita je 140 sedadel. Kolektivní prostory jsou spojeny vnitřní trasou kolektivních teras, jejichž hlavním prvkem je sklo, které podporuje neformálnost a komunikaci mezi jednotlivými zaměstnanci.

Tato trasa spojuje všech 17 kancelářských úrovní se společenskými prostorami. Řada dřevěných schodů a mostů umožňuje zaměstnancům přechod mezi jednotlivými patry.

Zaměstnanci mají přístup také k různým venkovním terasám a střešním zahradám. Všechny tyto kolektivní prostory nabízejí výhledy do okolí. Trasa je přirozeně větraná a má silné kvalitní sklo, které se hodí pro chladné norské zimy.

Struktura je koncipována jako ocelový stojan zabalený v cihlové kůži, pokrývající všechny vnější terasy, stěny a stropy. Cihly splňují veškeré norské environmentální normy a dávají budově lidský rozměr.

Mezinárodní norská finanční instituce DNB se rozhodla svých dvacet tehdy roztroušených kancelářských prostor v Oslu soustředit do jedné budovy již v roce 2007. V témže roce byl developer pověřen vytvořením urbanistického konceptu pro centrálu komplexu. Tak byl vytvořen návrh na nový trs tří budov (dohromady o rozloze 80 000 m2) a společného suterénu o rozloze 3000 m2, který by všechny tři budovy spojoval. Architektonická firma MVRDV dostala na starost centrální budovu a převzala také spoluzodpovědnost za urbanistický koncept a veřejné prostranství.

MVRDV spolupracovala s architektonickou firmou DARK Arkitekter AS a různými norskými inženýrskými společnostmi. Druhá budova trsu je navržena architektonickou firmou A-lab a třetí pak právě společností Dark Arkitekter AS. Trs tří budov bude oficiálně otevřen 14. května 2013.

DNB je největší finanční společností v Norsku. Skupina se skládá ze značek jako DNB, Vital, Nordlandsbanken, Cresco, Postbanken, DnB NORD a Carlson.

Autoři získali za budovu ocenění "The Masonry award 2013". Tato cena byla udělena za excelentní návrh budovy a inovativní použití lícových cihel na fasádě výškové budovy.

Zobrazení: 738

Přidat komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte být členem stavebnikomunita.cz!

Staňte se členem stavebnikomunita.cz.

Fórum

Podle čeho vybíráte stavební firmu?

Zahájeno uživatelem Lukostav v Stavební práce, stavební materiál a firmy. Poslední odpověď uživatele Martin Kalos 23.3.. 13 Odpovědi

Zajímalo by mě, jaké faktory hrají roli při výběru stavební firmy.  Zkuste mi odpovědět na tyto otázky a případně nějaké doplnit, pokud jsem na něco zapomnělPoužili byste firmu, kterou si najdete ve…Pokračovat

Likvidace starého nábytku

Zahájeno uživatelem Daniel Filinger v Stavební práce, stavební materiál a firmy 2.2. 0 Odpovědi

Dobrý den,chtěl bych se podělit o vlastní zkušenost s vyklízením bytu v Českých Budějovicích ohledně vyklízení starého nábytku v malém bytě. Naše maminka je už dost stará a tak byt ve kterém bydlí…Pokračovat

Popisky: nábytku, starého, Odvoz

Vyklízení bytu v Praze

Zahájeno uživatelem Daniel Filinger v Pozemek, projekt, stavba na klíč 2.2. 0 Odpovědi

Dobrý den,s manželkou jsme rekonstruovali dům, který byl opravdu v dezolátním stavu. Bylo potřeba vyklidit celý dům od harampádí a odpadu. Většina prostorů byla plná skříní, spotřebičů a starého…Pokračovat

Popisky: likvidace, odpadu, odvoz, rekonstrukce, Vyklízení

BOZP

Zahájeno uživatelem Michal Kočí v Pozemek, projekt, stavba na klíč 5. 23, 2022 0 Odpovědi

Zajímalo by mi zda máme jako SVJ ještě nějakou další zákonnou povinnost zajištění bezpečnosti pohybu osob na střeše, když všechny přístupy na plochou střechu našeho panelového domu máme uzamčené a…Pokračovat

Svetlotechnikasvetelnotechnické posudky a štúdie na rodinné domy a pozemné stavby

Energetické projektové hodnotenie stavieb a teplotechnické posúdenia.

Snímky

© 2023   Vytvořila Stavebnikomunita.cz | Kontakt: stavebnikomunita.cz@gmail.com |   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby