Jak vybrat postel s vysokým čalouněným čelem

Postel je základním kusem nábytku v každé ložnici. Své místo zde přitom často zaujímají právě postele s čalouněným čelem. Jaké výhody se s touto variantou pojí? Jak postupovat při výběru a jak se o čalouněné čelo postele správně starat?

Čalouněná čela postelí prošla vývojem

Určitým čelem se postele zdobily prakticky od pradávna. Ve starověku například čela pomohla udržet baldachýn na svém místě, aby spáči nebyli obtěžováni všudypřítomným hmyzem. Ve středověku bylo úkolem čel chránit spící osoby před chladem.

Bohatě zdobená čela v období renesance byla znamením vysokých majetkových poměrů daného vlastníka. Zdobení čela látkou se přitom poprvé objevuje v období baroka. Potažení látkou navazuje i v rokoku, nicméně čelo není nijak změkčeno. Čela v období klasicismu bývala hojně zdobena květinovými vzory. Zlom nastává v období romantismu, kdy bývají čalouněná čela opatřena vtahovými prvky, které se starají o jejich pohodlí. Naopak ve funkcionalismu například převládala čela hladká, zaoblená a vynikající svým vysokým leskem.

 

Postel s čalouněným čelem působí elegantním dojmem. Zdroj: Materasso.cz

Význam a funkce čalouněného čela

Dříve postel sloužila výhradně ke spánku. V moderním světě je ale její využití mnohem širší. Tento kus nábytku tak skvěle poslouží také při sledování televize, luštění křížovek, čtení nebo dokonce práci.

Díky čelu se můžete o postel dobře a zároveň pohodlně opřít a být tak lépe připraveni na všechny tyto zmíněné aktivity. Dalším úkolem tohoto prvku je poskytovat určitý tepelný komfort. Čelo totiž dokáže chránit spáče před chladem, který do místnosti proniká přes zdi. Dále slouží k tomu, aby podpořilo navození pocitů tepla, měkkosti a bezpečí. S jeho pomocí ložnice rovněž působí útulnějším dojmem, což také napomáhá naší relaxaci během spánku.

Díky posteli s čalouněným čelem se můžete komfortně opřít v polosedu. Čela totiž bývají navrhována tak, aby kopírovala křivku vaší páteře a nezpůsobovala bolest ani při dlouhodobém sezení.

Materiály a design celočalouněných postelí

Čela postelí bývají většinou dřevěná, nebo čalouněná. Design poté bývá dotvořen ozdobnými prvky. Setkat se můžete například s těmito variantami:

  • Čalouněné čelo postele s vtahy. Díky vtahům je čelo rozděleno na menší části a zaujme na první pohled. Snadno se stane ikonickým prvkem vaší ložnice.
  • Čalouněné čelo kombinované se dřevem. Tímto způsobem získáte skvělý kontrast mezi surovým dřevem a hebkou čalounickou látkou.
  • Čalouněná čela složená z několika dílů. Působí plastickým dojmem. Jednotlivé díly mohou mít pravidelný i nepravidelný tvar.
  • Čalouněná čela širší než postel. Umožňují snadné zakomponování nočních stolků. Díky tomu bude ložnice vypadat uceleně.

Výběr správné postele s čalouněným čelem

Je vám design postelí s čalouněným čelem blízký a chcete s pomocí tohoto kusu nábytku vybavit svou ložnici? V tom případě si přečtěte, jaké parametry vzít při výběru v úvahu.

Z vyšší postele se vám bude snadněji vstávat. Zdroj: Materasso.cz

Velikost postele

Důležitým kritériem je pochopitelně velikost postele. Tu je třeba volit nejen s ohledem na počet spáčů a jejich potřeby, ale i prostor, který máte k dispozici. Do menších ložnic můžete pořídit čalouněné postele 180x200 cm, 160x200 cm nebo 140x200 cm. Pokud bojujete s nedostatkem místa, zvolte čalouněnou postel s úložným prostorem.

Pokud máte naopak k dispozici dostatek prostoru, můžete se rozhodnout pro prodloužené postele s vysokým čelem, které se stanou výrazným prvkem celé místnosti.

Materiál a styl

Další rozhodnutí by se mělo týkat designu. Vzhled luxusní čalouněné postele je nutné vybírat s ohledem na to, v jakém stylu máte svou ložnici zařízenou. Pokud například tíhnete ke skandinávskému stylu v interiéru, může se u vás hezky vyjímat postel s čelem, které kombinuje světlé čalounění a dřevo.

Barva

Čalouněné postele zpravidla umožňují velmi pestrý výběr barevných provedení. Sáhnout tak můžete po variantě v neutrálních barvách, stejně tak se ale můžete rozhodnout pro výrazný model, který se stane dominantou vaší ložnice.

Věnujte pozornost matraci

Vzhled postele je jedna věc, kromě toho je ale nutné věnovat pozornost také matraci. Při jejím výběru zohledněte preference a zdravotní potřeby jednotlivých spáčů. Vyplatí se sáhnout po vyšší matraci, která vám usnadní uléhání i následné vstávání. Postele s vysokým čelem přitom bývají vyšší samy o sobě. Často se jedná o výšku kolem 50 až 60 cm nad zemí.

Jak čalouněnou manželskou postel zakomponovat do vaší ložnice

Čalouněné postele s vysokým čelem se skvěle hodí zejména do minimalisticky zařízených interiérů, ve kterých skutečně vyniknou. Pokud například upřednostňujete v poslední době velmi populární skandinávský styl bydlení, můžete sáhnout po čalouněné posteli ve světlých tónech potahové látky. K tomu se budou v místnosti skvěle vyjímat dřevěné prvky.

V avantgardním stylu ložnice perfektně zapůsobí čalouněné čelo s geometrickými tvary a materiály, které kladou důraz na čisté linie. V tomto případě se může skvěle hodit třeba postel s elegantními zlatými nožičkami.

Dekorace a doplňky k vysoké čalouněné posteli

A jaké dekorace a doplňky do takové ložnice zařadit? Čalouněná postel bývá sama o sobě poměrně výrazná, a proto mnohdy budete v otázce doplňků spíše střízliví. Obecně lze doporučit sáhnout po stylových dekorativních polštářích či přehozu.

Vyjímat se může také kusový koberec vyrobený z na dotyk příjemných materiálů. Pokud jej umístíte po stranách postele, budete moct každé ráno vstoupit do příjemně měkkého a hřejivého materiálu.

Své čestné místo v takové ložnici má samozřejmě i osvětlení. Rozhodněte se pro výraznější lustr nebo třeba stylová svítidla po stranách postele, která poslouží i pro čtení. Vzhled ložnice podtrhnou také pokojové rostliny nebo třeba obrazy.

Péče a údržba čalouněného čela

Pravidelné údržbě čalouněných čel se z pochopitelných důvodů nevyhnete. Každý týden je namístě vzít do ruky vysavač a čelo zbavit prachu a nečistot. Držet se zde mohou vlasy i chlupy vašich domácích mazlíčků.

Pokud se na čalouněném čele objeví nějaká čerstvá skvrna, obvykle si vystačíte s hadříkem a čistou vodou. Případně lze použít šetrné mýdlo. Vyhýbejte se však intenzivnímu drhnutí postiženého místa. Tímto způsobem byste totiž mohli nečistoty zatlačit ještě hlouběji do vláken.

Zhruba jednou za měsíc pak můžete čalouněné čelo vyčistit speciálním přípravkem určeným na čalounění.

Závěrem

Postele s čalouněným čelem se v posledních letech těší popularitě. Samotná vysoká čela nás však doprovází již prakticky od starověku. Čelo postele s sebou kromě výrazného designu přináší i řadu užitečných funkcí. Při výběru takové postele nezapomeňte vzít v úvahu její velikost, preferovaný design i barevné provedení. A zároveň pamatujte na pravidelnou údržbu, aby postel vypadala stále jako nová.

Zobrazení: 46

Přidat komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte být členem stavebnikomunita.cz!

Staňte se členem stavebnikomunita.cz.

Fórum

Podlahové palubky, jaké máte Vy?

Zahájeno uživatelem Anička PLná v Pozemek, projekt, stavba na klíč 24.5. 0 Odpovědi

Dobrý den, stojím před rozhodnutím jaké palubky na podlahu dát, Nechci vinyl nebo něco takového imitující dřevo. Našla jsem souhrn podlahových palubek včetně informací…Pokračovat

Od koho poptat dřevěnou terasu od A-Z ?

Zahájeno uživatelem Ondřej Koba v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Anička PLná 21.1.. 1 Odpovědět

Dobrý den, na léto bychom chtěli si nechat udělat kolem domu dřevěnou terasu. Ještě nevíme z jaké dřeviny ale to nám doufám poradí firma. Od koho jste si nechali dělat terasu vy? Spokojenosti? Děkuji.Pokračovat

Z jakého dřeva postavit saunu?

Zahájeno uživatelem Daniel Maxa v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Daniel Maxa 12. 22, 2023. 2 Odpovědi

Ahoj, stojím před rozhodnutí stavby a zajímaly by mě vaše názory na použití různého dřeva. Děkuji za postřehy.Pokračovat

Jaké kamna do venkovní sauny?

Zahájeno uživatelem Ondřej Koba v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Daniel Maxa 11. 27, 2023. 1 Odpovědět

Ahoj, doporučte mi pokud máte někdo zkušenost se stavbou venkovní sauny. Váhám mezi elektrickými a těmi na dřevo. Mam se řídit jen cenou?Pokračovat

Popisky: sauna

Svetlotechnikasvetelnotechnické posudky a štúdie na rodinné domy a pozemné stavby

Energetické projektové hodnotenie stavieb a teplotechnické posúdenia.

Snímky

© 2024   Vytvořila Stavebnikomunita.cz | Kontakt: stavebnikomunita.cz@gmail.com |   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby