Odvlhčování staveb a diagnostika vlhkosti stavebních konstrukcí

Voda je na jedné straně základní podmínkou pro život, ale na straně druhé hrozbou pro stavební objekty, zejména pro části, které jsou vybudovány pod úrovní terénu respektive v těsném kontaktu s terénem. Voda působí rušivě téměř na všechny stavební látky, a proto musíme stavební konstrukce vystavené její působení účinně chránit vhodnými opatřeními. Poruchy budov, jejichž příčinou je vysoká vlhkost, salinita a další s ní související jevy, ovlivňují jejich životnost a také možnosti využívání vnitřních prostor. Přibližně 80% obyvatel střední Evropy bývá v stavbách starších než 35 let, což je optimální čas životnosti v té době používaných hydroizolaci staveb. Většina těchto objektů, není izolovaná ani jiným způsobem chráněna proti vodě a vlhkosti. Z toho vyplývá, že tyto budovy jsou s vysokou pravděpodobností zavlhlé a bydlení v nich je zdraví škodlivé. Prvním příznakem problémů s vlhkostí je obvykle estetická závada na povrchu stěny, odlupování nátěru nebo narušení omítky. Pro úspěšnou volbu sanační úpravy zavlhlé konstrukce je nutná důkladná analýza příčin výskytu zvýšené vlhkosti a možné dopady navrhovaných úprav na konstrukce a další užívání stavby.

Projevy zvýšené vlhkosti na svislých konstrukcích

Vlivem působení vlhkosti se na zdivu projevují charakteristické vlhkostní mapy, jejich tvar a výskyt je směrodatný pro určení příčiny zvýšené vlhkosti.

  •     Vzlínající vlhkost do zdiva z podzákladí


Souvislé mapy se objevují v oblastech styku obvodových stěn a středních stěn, v koutech podél obvodu, v místech schodišťový těles a výtahových šachet.

 

  •     Vlhkost pronikající do zdiva z oblastí, kde je voda naakumulovaná


Na středních zdech kolmo situovaných k obvodu se tvoří vlhkostní mapy ve tvaru trojúhelníku jehož přepona klesá směrem do středu objektu.

 

  • Vlhkost na povrchu zdiva kondenzující vlivem jeho tepelně technických vlastností a nedostatečným pohybem vzduchu


Na zdivu se objevují viditelné, nepravidelně ohraničené vlhkostní mapy zdánlivě nelogicky, na různých částech zdiva, často i vysoko nad suchou částí zdiva, v horních koutech místností, v oblastech tepelných mostů (okna, dveře, kotvení reklam a podobně) a patách kleneb.


Projevy zvýšené vlhkosti na vodorovných konstrukcích

Hlavní dopady, které spôsobujúporuchy horizontálních konstrukcí, které nejsou v přímém kontaktu s terénem, je vysoká hmotnostní vlhkost svislých konstrukcí, vlastnosti stavebního materiálu a prostorová relativní vlhkost v místnostech pod nimi.

  •    Stropy a klenby bývají povětšinou viditelně zavlhlé:
  1.     V místech kontaktu stropů s obvodovými stěnami
  2.     V patách kleneb
  3.     Ve vrstvách pod nášlapnou vrstvou podlahy


Dobře izolované podlahy nad místnostmi s vysokou relativní vlhkostí jsou často důvodem pro radikální zhoršování vlhkostního stavu celé skladby.

  • Podlahové vrstvy v kontaktu s terénem


Podlahy se často vzdouvají vlivem vlhkosti, případně se rozpadají hnilobou. Vytvářejí se podmínky pro výskyt plísní a hub. Důvodem tohoto stavu jsou zejména vysoká vlhkost zeminy v podzákladí, eventuálně blízkost vody, Poruchy nebo nevhodný typ hydroizolačního systému respektive jeho úplná absence.

Co je třeba brát v úvahu před sanací objektu

Při vytváření koncepce dodatečného hydroizolačního systému je nutné si položit otázku zda je třeba izolovat podlahu pokud ani zdivo není zaizolované a jak velké úpravy v dispozici, provozu nebo v typu nášlapných vrstev by to znamenalo.

Ne všechny metody na odstraňování vlhkosti z konstrukcí jsou úspěšné, zejména pokud jsou zvoleny náhodně podle informací o dosažených výsledků u jiných typů staveb bez ohledu na specifické a odlišné podmínky. Přihlédneme-li na druh zdiva, většina uváděných metod se používá při cihlovém zdivu, málo metod při smíšeném a ještě méně při kamenném zdivu, přičemž téměř všechny starší stavby mají zdivo právě kamenné nebo smíšené. Tyto metody odstraňují vlhkost stěny obvykle nad terénem, protože jsou realizovány z exteriéru. Pokud jsou budovy podsklepené suterénní stěny zůstávají tedy i nadále pod škodlivými účinky vody i vlhkosti. Suterénní prostory zůstávají i po sanaci zavlhlé, tedy neobyvatelné, resp. nevhodné pro provoz, kde se déle zdržují lidé. Navíc vlhkost konstrukcí, které budou pod nově vytvořenou hydroizolační skladbou bude rapidně zvyšovat což může mít v budoucnu za následek vážné statické poruchy celého objektu.


Závěr

Odstranění vlhkosti stěn není jen problém ekonomický, ale i fyzikální, tedy zda je ekonomické stěny vysušovat nebo celou stavbu demolovat a nahradit ji novou, zda sanací budeme moci obnovit rezistenci stavby vůči vnikání vlhkosti. Při rozhodování o způsobu sanaci objektu třeba brát v úvahu všechna kritéria, zejména však historickou nebo kulturní hodnotu objektu.

 

Může Vás také zajímat :

Zdroje a příčiny vlhnutí stavebních konstrukcí

 


Zdroj:

Zobrazení: 1150

Přidat komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte být členem stavebnikomunita.cz!

Staňte se členem stavebnikomunita.cz.

Fórum

Podlahové palubky, jaké máte Vy?

Zahájeno uživatelem Anička PLná v Pozemek, projekt, stavba na klíč v pátek 0 Odpovědi

Dobrý den, stojím před rozhodnutím jaké palubky na podlahu dát, Nechci vinyl nebo něco takového imitující dřevo. Našla jsem souhrn podlahových palubek včetně informací…Pokračovat

Od koho poptat dřevěnou terasu od A-Z ?

Zahájeno uživatelem Ondřej Koba v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Anička PLná 21.1.. 1 Odpovědět

Dobrý den, na léto bychom chtěli si nechat udělat kolem domu dřevěnou terasu. Ještě nevíme z jaké dřeviny ale to nám doufám poradí firma. Od koho jste si nechali dělat terasu vy? Spokojenosti? Děkuji.Pokračovat

Z jakého dřeva postavit saunu?

Zahájeno uživatelem Daniel Maxa v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Daniel Maxa 12. 22, 2023. 2 Odpovědi

Ahoj, stojím před rozhodnutí stavby a zajímaly by mě vaše názory na použití různého dřeva. Děkuji za postřehy.Pokračovat

Jaké kamna do venkovní sauny?

Zahájeno uživatelem Ondřej Koba v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Daniel Maxa 11. 27, 2023. 1 Odpovědět

Ahoj, doporučte mi pokud máte někdo zkušenost se stavbou venkovní sauny. Váhám mezi elektrickými a těmi na dřevo. Mam se řídit jen cenou?Pokračovat

Popisky: sauna

Svetlotechnikasvetelnotechnické posudky a štúdie na rodinné domy a pozemné stavby

Energetické projektové hodnotenie stavieb a teplotechnické posúdenia.

Snímky

© 2024   Vytvořila Stavebnikomunita.cz | Kontakt: stavebnikomunita.cz@gmail.com |   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby