Příčky jsou svislé nenosné konstrukce v interiéru domu, které slouží k optické a zvukové předělení jednotlivých prostorů rodinného domu. Obecně je rozdělujeme na:
Lehké příčky / sádrokartonové / slouží hlavně na optické předělení prostoru. Na rozdíl od nich jsou těžké příčky / zděné / příčky nejlepší volbou na předělení prostorů kde chcete dosáhnout vysoké neprůzvučnosti.
Svislé nenosné konstrukce - příčky
Nedá se jednoznačně říci, který systém je na vnitřní příčky nejvhodnější, ale obecně platí že byste měli stavět z toho materiálu, který jste zvolili pro obvodové vnější nosné stěny. Výjimku tvoří asi jen sádrokartonové příčky. Většina zdiva je dnes nabízeno v ucelených stavebních systémech a je vhodné dodržovat technologický postup předepsaný výrobcem. Při výběru konkrétního stavebního systému se můžete řídit ukazateli jako při obvodovém zdivu.
Základní / nejčastěji používané / materiály
Plná pálená cihla
Plná pálená cihla není z hlediska tepelně technických vlastností vhodná jako obvodové zdivo, ale na druhé straně má velmi dobré zvukověizolační vlastnosti a proto je na vnitřní stěny a příčky vhodná. Její nevýhodou však je velká spotřeba malty a omítky.
Keramické tvárnice
Keramické tvárnice s mřížkovanou konstrukcí, se vyrábějí pálením z hlíny. Dutiny pomáhají tepelné izolaci a zdicí materiál je díky nim velmi lehký. Tvárnice jsou větší než cihly, zdění je tedy rychleji, jsou však křehké a při neodborné manipulaci se jich na stavbě hodně rozbije, ale na druhé straně se to u příček velmi hodí pro jednoduchost vysekávání drážek pro vnitřní rozvody. Velkou výhodou těchto tvárnic je rychlá výstavba suchou cestou, tj tvárnice se zasouvají na pero a drážku a lepí nato určenou hmotou. Důraz je třeba klást na přesnost zdění, která se vám vyplatí při nanášení omítky, kde se dá ušetřit na materiálu. Pokud jste se rozhodli použít keramické tvárnice na obvodové stěny domu je vhodné použít obdobný materiál / systém / i na vnitřní příčky. Nesnažte se šetřit na tloušťce materiálu, často se setkávám s problémem kde je použita jako přepážková stěna koupelny a wc tvárnice tl. 80mm, tato tvárnice je nevhodná z toho důvodu že je do ní problém zasekat drážky pro horizontální kladené rozvody vody, kanalizace a pod. Pokud takovou tloušťku použijete jako stěnu kuchyně, kde uvažujete s kuchyňskou linkou, narazíte na problém, že horní skříňky do ní neukotvíte bez pomocné ocelové konstrukce. Bez ocelové konstrukce by mohlo dojít k překlopení celé stěny vlivem zátěže naplněných závěsných skříněk.
Pórobetonové tvárnice
Tvárnice z pórobetonu se vyrábějí z písku, vápna a cementu, kde vzniká směs, která je kypřená plynotvorními látkami. Díky pórovité struktuře jsou tvárnice pevné a zároveň lehké. Pórobeton se snadno řeže a snadno se v něm frézují drážky pro instalační vedení. Velkou výhodou těchto tvárnic je rychlá výstavba suchou cestou a stejně jako keramické tvárnice se snadno omítat při malé spotřebě omítky. Pokud jste se rozhodli použít pórobetonové tvárnice na obvodové stěny domu je vhodné použít obdobný materiál / systém / i na vnitřní příčky. Při uskladnění a zdění je nutné dbát na ochranu před vlhkostí!
Sendvičové konstrukce
Při sendvičových konstrukcích mluvíme o stavebních systémech, které jsou dodávány kompletní. Mezi sendvičové konstrukce patří štěpkocementové desky, betonové sendvičové tvárnice, vibrolisované betonové tvarovky nebo kerazitbetónové tvárnice. Štěpkocementové desky a tvárnice mají na rubu vnější stěny vloženou tepelnou izolaci. Betonové tvárnice se používají do tloušťky 300mm, pro jednovrstvé zdivo. Mezera je vyplněna tepelnou izolacíz polystyrenu, avšak jednotlivé tvárnice se nevyplňují betonem, ale ukládají se na sebe,do spáry je nanesena malta. Vibrolisované betonové tvárnice se při svém použití liší tím, že se k nim přichytává tepelná izolace a následně se omítnou nebo obloží požadovaným obkladem.
Sádrokartonové příčky
Sádrokarton se v posledních letech stal velmi oblíbeným materiálem, který se již běžně používá na členění prostoru, interiérové obklady šikmých stěn podkroví, policových stěn a různých ník.Materiál ze kterého se sádrokartonové desky vyrábějí je lehký a velmi jednoduše se s ním pracuje. Na trhu se nachází velké množství značek, které nabízejí desky v různých tloušťkách a požadovaných vlastnostech. Základ sádrokartonové příčky tvoří sádrokartonová deska a nosný rošt. Deska se vyrábí ze směsi sádry a rozvlákněného papíru, příp. skelných vláken a obaluje se kartonem. V nabídce jsou nejčastěji tloušťky desek 6.5, 9.5, 12.5, 15, 18mm. Nejčastěji je využívána tloušťka 12.5 a 15mm, kde už mluvíme o protipožárním sádrokartonu. Čím má deska větší tloušťku tím má vyšší odolnost vůči mechanickému poškození a také lepší zvukově akumulační vlastnosti. Nosnou konstrukci tvoří rošt, který se zhotovuje buď z hliníkových profilů, ale mnohdy i z dřevěných hranolů, které se kotví do podlahy a stropu, případně do přilehlých stěn. Mezi profily se pro zlepšení zvukově izolačních ale i tepelněizolačních vlastností vkládá výplň / např. minerální vlna. / Při prostorách s vlhkým provozem netřeba zapomenout na parozábranu!
Výhody sádrokartonu:
nízká hmotnost, rychlý postup výstavby a její suchý proces. Sádrokartonové stěny je možné rychle povrchově upravit, konstrukce je rovná. Podle použití zvukové izolace lze dosáhnout požadovaná neprůzvučnost sádrokartonové příčky. V nabídce je protipožární sádrokarton a také sádrokarton proti vlhkosti, který je vhodný do koupelen. Výhodná je i cena, kde se dá oproti jiným systémům mluvit o úspoře.
Nevýhody sádrokartonu:
stěny se snadno poškodí ostrými předměty, únosnost stěny mimo nosnou konstrukci je nízká a tmel ve spárách občas praská.
Sklobetonové tvárnice
Pro zpestření a prosvětlení vnitřních prostor je vděčným materiálem i sklobeton. Sklobeton svými vlastnostmi spojuje a zároveň rozděluje prostor. Přináší dostatek světla do vnitřních prostor a zároveň jim ponechává jejich vlastní soukromí. Barevné, strukturální a tvarové varianty nabízejí hru světla a vytvářejí jedinečné interiérové prostředí a to v závislosti na zdroji světla, jeho intenzity a polohy.
Vítejte na stránce
stavebnikomunita.cz
Zahájeno uživatelem Anička PLná v Pozemek, projekt, stavba na klíč 24.5. 0 Odpovědi 0 líbí se
Dobrý den, stojím před rozhodnutím jaké palubky na podlahu dát, Nechci vinyl nebo něco takového imitující dřevo. Našla jsem souhrn podlahových palubek včetně informací…Pokračovat
Zahájeno uživatelem Ondřej Koba v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Anička PLná 21.1.. 1 Odpovědět 0 líbí se
Dobrý den, na léto bychom chtěli si nechat udělat kolem domu dřevěnou terasu. Ještě nevíme z jaké dřeviny ale to nám doufám poradí firma. Od koho jste si nechali dělat terasu vy? Spokojenosti? Děkuji.Pokračovat
Zahájeno uživatelem Daniel Maxa v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Daniel Maxa 12. 22, 2023. 2 Odpovědi 0 líbí se
Ahoj, stojím před rozhodnutí stavby a zajímaly by mě vaše názory na použití různého dřeva. Děkuji za postřehy.Pokračovat
Zahájeno uživatelem Ondřej Koba v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Daniel Maxa 11. 27, 2023. 1 Odpovědět 0 líbí se
Ahoj, doporučte mi pokud máte někdo zkušenost se stavbou venkovní sauny. Váhám mezi elektrickými a těmi na dřevo. Mam se řídit jen cenou?Pokračovat
Popisky: sauna
Svetlotechnika - svetelnotechnické posudky a štúdie na rodinné domy a pozemné stavby
Energetické projektové hodnotenie stavieb a teplotechnické posúdenia.
Přidal(a) Vít Šmejkal 0 komentářů 0 líbí se
Přidal(a) Ján Takáč 0 komentářů 0 líbí se
připravil(a) POLAK CZ Přidal(a) 30.V.2014 v 21:49 1 komentář
připravil(a) Kateřina Zemanová Přidal(a) 24.Červenec.2013 v 15:21
připravil(a) Ing.arch. Tomáš Hladík Přidal(a) 17.Srpen.2013 v 9:57
připravil(a) Martin Olšavský Přidal(a) 5.června.2013 v 10:18
© 2024 Vytvořila Stavebnikomunita.cz | Kontakt: stavebnikomunita.cz@gmail.com | Využívá technologii
Chcete-li přidat komentář, musíte být členem stavebnikomunita.cz!
Staňte se členem stavebnikomunita.cz.