Stavby občanského vybavení

 

Členění sídlištních útvarů

Sídliště se člení na menší organizační útvary, aby bylo možno organicky zajistit všechny nutné funkční vazby potřeb obyvatel sídliště.

  • Obytná skupina je nejmenším organizačním útvarem obytného území. Zajišťu jí se v ní některé funkce obslužné a hospodářské.
  • Obytný okrsek se skládá z několika obytných skupin, je základním organizač ním útvarem sídliště a je v něm funkčně začleněno základní občanské vybavení.
  • Obytná čtvrť je ucelenou částí města skládající se z několika okrsků a obsahuje některé složky vyššího občanského vybavení.

 

Základní občanské vybavení

Složky základního občanského vybavení úzce souvisí s bytem. Proto o jejich umístění spolurozhodují docházkové vzdálenosti dětí i dospělých. Rozsaht základního občanského vybaveni závisí na velikosti a počtu i složení obyvatel okrsku.

 

Základní občanské vybavení se umísťuje také do prvního a druhého podlaží bytových domů.

 

Základní občanské vybavení zahrnuje jesle, mateřské školy, základní školy, zdravotní střediska, prodejny potravin, holičství apod.

 

Jesle

Jesle jsou zdravotnické zařízení, v němž se dětem ve věku od tří měsíců do tří let poskytuje všestranná zdravotní výchovná péče pod dohledem odborných pracovníků.

 

Děti se v jeslích dělí do čtyř věkových skupin (mladší a starší kojenci, mladší a starší batolata). Základní počet ve skupině kojenců je 15, ve skupině batolat 20 dětí.

 

Jesle mají být umístěny v zelených plochách v centru obytného okrsku a zřizují se ve čtyřech velikostech (pro 20, 35, 55 a 70 dětí). Nejvýhodnější výstavbou je pavilonový systém.

 

Mateřská škola

Mateřská škola je zařízení pečující, v těsné součinnosti s rodinnou, o všestranný rozvoj dětí předškolního věku od 3 do 6 let. Mateřské školy se zřizují s denním, týdenním nebo s nepřetržitým provozem.

 

Podle počtu tříd se rozlišují a mateřské školy pro:

  • 60 dětí - 2 třídy
  • 90 dětí - 3 třídy
  • 120 dětí - 4 třídy

 

Třída mateřské školy je základní organizační jednotkou určité věkové skupiny, ve které je nejvíce 30 dětí.

 

Budovu mateřské školy je nutno umístit ve zdravém prostředí, nejlépe v centru spádového okruhu. Docházková vzdálenost má být maximálně 15 min. Hřiště a zahrada jsou součástí mateřské školy a slouží pro cvičení a hry.

 

Základní škola

Základní škola (ZŠ) s povinnou školní docházkou zajišťuje pro mládež od 6 do 15 let základní vzdělání a výchovnou péči.

 

Velikost školy (počet učeben) je určena počtem obyvatel a budují se ve velikostní řadě: 9 třídní, 12 třídní, 16 třídní a 20 třídní.

 

Škola má zpravidla tyto části: učebnovou, dílenskou, tělovýchovnou, stravovací, administrativní, část promi motřídní výchovu a služební byty. Provoz školy musí být řešen tak, aby se jednotlivé části navzájem nerušily.

 

Tělovýchovná část u ZŠ má jednu nebo dvě tělocvičny a školní hřiště. Co nejblíže tělocvičny jsou vždy dvě šatny a mezi nimi umývárna, do které má být přístup i ze hřiště.

 

Admlnistrativní část bývá obvykle umístěna poblíž vstupu do školy.

 

Místnosti pro školní stravování a pro činnost žáků mimo vyučování (školní družina atd.) umísťujeme tak, aby jejich provoz nerušil provoz školy.

 

Pro řešení ZŠ mohou být použity různé způsoby dispozičního i stavebního uspořádání, např. monoblokový nebo pavilonový systém nebo systém sdružených pavilonů.

 

Středisko občanského vybavení obytného okrsku

Středisko obsahuje prodejnu se samoobsluhou, jídelnu se samoobsluhou a základní služby obyvatelstvu.

 

Středisko občanského vybavení musí být v okrsku umístěno tak, aby docházkové vzdálenosti byly pokud možno rovnoměrné ze všech obytných domů a stanic MHD.

 

Prodejna se samoobsluhou zajišťuje v okrsku prodej zboží základní poptávky. Zahrnuje určené druhy potravin a drogistické, papírenské a další spotřební zboží.

 

Jídelna se samoobsluhou umožňuje stravování v jídelně, prodej hotových jídel, polotovarů a nápojů přes ulici, podávání občerstvení a společenský život ve večerních hodinách.

 

Základní služby obyvatelstvu zahrnují řadu zařízení, nutných pro uspokojování potřeb obyvatel okrsku, např. zakázkové služby (holič, kadeřník, krejčí, opravny, dílny, prádelny, čistírny apod.).

 

Při návrhu dispozice je nutno respektovat některé zvláštní provozní podmínky:

  • oddělit cestu zákazníků od pracovního provozu a cest zaměstnanců
  • sběrny a dílny s namáhavější manipulací umísťovat v přízemí
  • hlučné dílny vzdálit od zákazníků

 

 

 

◄◄◄ Zpět na pozemní stavitelství obsah

 

 Upozornění : Obsah převzat ze stránky pozemní-stavitelství.wz.cz. Stav k roku 2000, článek bude aktualizován podle soudobých norem a předpisů platných v ČR.

Zobrazení: 3063

Přidat komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte být členem stavebnikomunita.cz!

Staňte se členem stavebnikomunita.cz.

Sponzorovaný odkaz

Fórum

Rekonstruovat, nebo stavět nově?

Zahájeno uživatelem Ondřej Klemš v Stavební práce, stavební materiál a firmy. Poslední odpověď uživatele Ota Přecechtěl 29.10.. 2 Odpovědi

Zdravím všechny v této komunitě. Rád bych vyzistil fundované názory, ne nějaké kecičky od piva z hospody, nebo rádoby odborné názory se všemi kalkulacemi, ale střízlivý dojem a radu lidí, kteří se s tímto velikým tématem potýkali a vrhli se do…Pokračovat

Posuvne dvere

Zahájeno uživatelem Roman Vach v Výplně otvorů - okna, dveře 30.4. 0 Odpovědi

Dobry den, chystame se rekonstruovat bytove jadro a zaujala nas moznost zabudovanych posuvnych dveri, byl nam doporucen tento typ:…Pokračovat

Zpevnění podlahy

Zahájeno uživatelem Tomas Svoboda v Stavební konstrukce. Poslední odpověď uživatele Zdeněk Trávníček 20.2.. 2 Odpovědi

Dobrý den, řešíme rekonstrukci podkroví a nejsme si jistí s podlahou resp. stropem. Jde o stavbu z roku 1963 a podle plánů by skladba stropů nad přízemím měla být následující: prefabrikát, zásyp, dřevěný záklop. V podkroví je ale na podlaze betonový…Pokračovat

Chemická výroba základové desky

Zahájeno uživatelem Ivan v Pozemek, projekt, stavba na klíč 10.2. 0 Odpovědi

Před lety jsem někde četl o možnosti výroby základové desky pod lehkou stavbu (kůlna a pod.) pomocí chemického postřiku upravené půdy a následného zhutnění. Ví někdo něco o takové možnosti? Děkuji za informace.Pokračovat

Ideální skladba podlahy v podkroví na dřevěných trámech

Zahájeno uživatelem MartinX v Stavební konstrukce. Poslední odpověď uživatele Ivan 10.2.. 3 Odpovědi

Dobrý den,stavím novostavbu rodinného domu a teď řeším podlahu. Strop je řešen z dřevěných trámů 20x26 cm. Rozteče jsou cca. 80cm. Na trámech mám z coulových prken udělaný záklop. Mám dva dotazy :1. skladba podlahy v obývacích částíTrámy pobít…Pokračovat

Splnění minimální světlé výšky RD v objektu s pohledovým dřevěným trámovým stropem (bez rovného podhledu)

Zahájeno uživatelem Jan Šefčík v Interiér, design, zařízení, osvětlení .... Poslední odpověď uživatele Ivan 10.2.. 2 Odpovědi

Dobrý denChtěl bych se zeptat, zda-li existuje nějaká výjimka, pro určité typy stropních konstrukcí (především dřevěné trámové stropy) na splnění minimální světlé výšky u RD 2500 mm - jde mi především o to, zda-li musí tuto podmínku nezbytně…Pokračovat

Popisky: výška, Světlá

cementová malta

Zahájeno uživatelem pepaumi v Stavební práce, stavební materiál a firmy. Poslední odpověď uživatele Zdeněk Trávníček 12. 23, 2017. 3 Odpovědi

Rád bych věděl,jestli můžu,dobrý den,jestli je či není cementová malta v pytlích,to samé jako tzv.pískový beton  betonárnou míchaný? A když není,v čem je tedy rozdíl?díky moc,pepaPokračovat

Jaký krb vybrat do dřevostavby

Zahájeno uživatelem Jan dolák v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Barny Bour 11. 29, 2017. 3 Odpovědi

Je nějaký rozdíl jesli pořizuji krb do dřevostavby a nebo do zděného domu?Pokračovat

Xylolit

Zahájeno uživatelem Jiří Bernhardt v Stavební práce, stavební materiál a firmy 10. 10, 2017 0 Odpovědi

Dobrý den, chystám se na rekonstrukci dětského pokoje. Podlaha je pravděpodobně z xylolitu, stará jako dům sám, tj. rok 1938 a potřebuje vyrovnat. Existuje nějaká vhodná nivelační stěrka na tento povrh? Co použít jako kontaktní můstek? Jaký musím…Pokračovat

Jakou krytinu použít na venkovní přístřešek?

Zahájeno uživatelem Radek Salajka v Exteriér, bazén, zahrada. Poslední odpověď uživatele Radek Salajka 6. 18, 2017. 2 Odpovědi

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jakou krytinu byste mi doporučili pro zahradní přístřešek? Zvolili jsme malý krov sedlového tvaru se sklonem 25°, v příloze posílám obrázek samotného krovu. Prostor pod střechou bude využit jako posezení a zústane…Pokračovat

Popisky: fólie, střecha, krytina

Snímky

Sekyragroup nabízí luxusní byty Praha v žádaných lokalitách.

Solární ohřev vody

Získejte solární ohřev vody s dotací 50 000 Kč!

Exkluzivní novostavby Praha pro vás staví developer Finep.

Svetlotechnikasvetelnotechnické posudky a štúdie na rodinné domy a pozemné stavby

© 2018   Vytvořila Stavebnikomunita.cz | Kontakt: stavebnikomunita.cz@gmail.com |   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby