Super-Light Structures "SLS" je název patentované technologie, která vytváří základ pro moderní řešení ve výstavbě, které nabízí firma Abeo. Princip SLS je inspirován stavbou lidského těla. V lidském těle hlavní část zatížení přenáší kostra a stabilizaci lidského těla zabezpečuje měkčí svalová hmota. Tento princip se využil i při návrhu SLS. Místo aby byly nosné ŽB prvky vytvořené ze středně pevného betonu. SLS jsou vytvořeny jako vrstvené konstrukce. Nosné jádro je tvořeno středně až vysoce pevným betonem a na povrchu je uložena stabilizující vrstva lehčeného betonu.

Popis patentované technologie:

SLS vynalezl Kristian Hertz, profesor na Technické univerzitě v Dánsku (DTU) a expert na betonové konstrukce. Poprvé byl návrh publikován v říjnu 2009 ve známém časopise "Magazine of Concrete Research", po čem se mu dostalo světové pozornosti ze strany médií i z průmyslu. S SLS je možné nahradit tradiční, drahou a na energie náročnou technologii stavby z betonu / oceli levnější a ekologicky méně náročnou technologií.

Princip Super-lehké konstrukce:

V porovnání s konstrukcemi z betonu jsou ocelové stavby považovány za lehčí, nevýhodou ocelových konstrukcí je ale nízká odolnost vůči plamenem. Patentované SLS konstrukce z betonu mají vysokou požární odolnost a zároveň jsou lehčí než ocelové a proto je lze nazvat super-lehké.

V principu se při SLS jedná o nové využití dávno známých materiálů. Základní ideou technologie je vytvořit kostru ze středně až vysoce pevného betonu, který spolupůsobí se stabilizačním vnější vrstvou lehčeného betonu. Jádro z vysoce-pevného betonu přenáší zatížení, a je ho možné umístit podle optimální potřeby tak aby co nejefektivněji přenášelo zatížení. Tento koncept se nejlépe chápe ve srovnání s lidským tělem.

Lehčený beton vytváří vnější tvar a přenáší zátěž na nosné jádro, které stejně stabilizuje a ochraňuje před nárazy a ohněm. Jelikož lehčený beton váží 3 až 5 krát méně než běžný beton, redukuje se tak celková hmotnost betonové konstrukce až o 50% oproti klasické ŽB konstrukce.

 

Celkově je možné vytvořit konstrukci, která má dvojnásobnou pevnost než běžná železobetonová konstrukce. Spotřeba materiálu je o 50% nižší a zároveň i o polovinu lehčí v porovnání s běžnou železobetonovou konstrukcí. Takto lze snížit náklady na výstavbu i emise CO2, spojené s výstavbou, přepravou a realizací. Nízká jednotková hmotnost umožňuje přepravu konstrukčních prvků na dlouhé vzdálenosti a využití levnějších a lehčích forem na výrobu prefabrikátů.

Princip lze využít nejen pro tyčové nosné prvky ale i pro návrh desek a stěn, kombinací klasického a lehčeného betonu lze vyrobit lehké nosné panely pro velké rozpětí.


Při zatížení 4kN/m2 je možné stropní panel použít pro rozpětí do 14 m

Dobře známé materiály:

Lehčený beton lze považovat za výplňový materiál, přičemž všechny síly absorbuje železobeton. Proto je možné počítat SLS pomocí EN1992. Při lehčeného betonu lze použít materiály z expandované hlíny, která se nazývá i lehčený agregovaný beton - beton, který se používá již tisíciletí, byl použit i při stavbě Hardiánovej vily nebo v Římském panteonu. Objemová hmotnost lehčeného betonu je kolem 600kg/m3, což je čtvrtina jednotkové hmotnosti běžného betonu. Konstrukce jsou tedy tak lehké, že mohou plavat na vodě.

 

Hardiánova vila

Silné jádro je tvořeno běžným betonem, které splňuje všechny požadavky a technické normy. Pokud jsou nezbytné dlouhé prvky, například oblouky o velikosti do 500 m, je možné použít vysoce pevný beton, s 5-20 krát vyšší pevností než je běžné.

 

Výroba stropních prefabrikátů:
Výhody:

  • úspora na materiálu
  • úspora na hmotnosti konstrukce až do 50%
  • úspora energie a emisí CO2 až do 50%
  • není za potřeby šalování a rychleji se vyrábí.
  • menší spotřeba ocelové výztuže

 

Zobrazení: 1356

Přidat komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte být členem stavebnikomunita.cz!

Staňte se členem stavebnikomunita.cz.

Fórum

Betonáž v zimě

Zahájeno uživatelem Michal v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Jakub Krtička 9.3.. 1 Odpovědět

Zdravím všechnyRád bych se zeptal jestli někdo nemá zkušenosti s betonováním v zimě. Zajímalo by mě, jestli po ztvrdnutí betonu, který během toho prošel mrazem by bylo už na povrchu patrné nějaké…Pokračovat

Kotvící patky

Zahájeno uživatelem Michal v Pozemek, projekt, stavba na klíč 1. 28, 2020 0 Odpovědi

Dobrý den, rád bych se zeptal jestli někdo nemá zkušenosti ohledně hloubky zapuštění kotvících patek do betonových pilotů. Zapustil jsem kotvící patky ve tvaru U s trnem 20 cm a sílou trnu 16mm do…Pokračovat

volné prac. místo

Zahájeno uživatelem Martin Papež v Stavební práce, stavební materiál a firmy 9. 6, 2019 0 Odpovědi

Rodinný kolektiv Papežů zabývající se přírodními dřevostavbami, slamáky a hliněnými omítkami, prosí o pozornost.S narůstající poptávkou po naší práci hledáme nového kolegu, který bude stejného…Pokračovat

Rekonstruovat, nebo stavět nově?

Zahájeno uživatelem Ondřej Klemš v Stavební práce, stavební materiál a firmy. Poslední odpověď uživatele Radek Jeleček 1. 19, 2019. 3 Odpovědi

Zdravím všechny v této komunitě. Rád bych vyzistil fundované názory, ne nějaké kecičky od piva z hospody, nebo rádoby odborné názory se všemi kalkulacemi, ale střízlivý dojem a radu lidí, kteří se s…Pokračovat

Svetlotechnikasvetelnotechnické posudky a štúdie na rodinné domy a pozemné stavby

Energetické projektové hodnotenie stavieb a teplotechnické posúdenia.

Snímky

© 2021   Vytvořila Stavebnikomunita.cz | Kontakt: stavebnikomunita.cz@gmail.com |   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby