Ve fázi projektování vašeho rodinného domu se musíte rozhodnout jaký materiál bude použit na hrubou stavbu, konkrétně v tomto případě svislé nosné obvodové a vnitřní konstrukce. Při výběru musíte zohlednit řadu vlastností toho kterého typu obvodového pláště. Důležité je aby vybrán materiál na svislé nosné stěny splňoval po celou dobu své předpokládané životnosti požadavky na stabilitu stavby, mechanickou odolnost, požární bezpečnost a v neposlední řadě požadavky na hygienu a ochranu zdraví. Důležitým faktorem při výběru na který byste neměli zapomenout jsou i vlastnosti materiálu jako: pohlcování hluku a úspora tepla / tepelný odpor / a energii. Volba tohoto materiálu je dána společenskými poměry a aktuálně módními a propagovanými názory stavitelů na výstavbu. V minulosti se nejčastěji v našich končinách používal na výstavbu rodinného domu kámen a dřevo, které byly později nahrazeny nepálenými cihlami a hlínou, kterým po krátké době začala konkurovat plná pálená cihla. V současnosti je pálená cihla nahrazena moderními stavebními systémy. Plná pálená cihla se dnes používá jako estetický doplněk buď to na fasádě nebo v zahradních úpravách.
Svislé nosné konstrukce
Svislé nosné stěny u rodinných domů přenášejí zatížení ze stropů a střechy do základů.
Obecně se rozdělují na: obvodové a vnitřní
Podle tvaru a dispozice se rodzeľujú na: stěny, sloupy a pilíře
Stěny jako takové vymezují určitý prostor, obvodové stěny zajišťují ochranu před vnějšími vlivy jako jsou hluk, počasí, živly a pod. Vnitřní stěny vymezují prostory podle funkce. Sloupy a pilíře umožňují z hlediska statiky navrhnout větší a vzdušnější prostory.
Při výběru vhodného obvodového pláště jsou nejdůležitější ukazatele:
Podle zákona použité výrobky musí splňovat tato kritéria:
Vlastnosti materiálů svislých nosných konstrukci
Základní pojmy se kterými se při výběru materiálu setkáte:
Základní / nejčastěji používané / materiály
Plná pálená cihla
Výhody: mají vysokou nosnost, dobré akumulační vlastnosti a vysokou neprůzvučnost díky tomu jsou místnosti od sebe velmi dobře zvukově odizolováno. S plnou pálenou cihlou se setkávame i při zdění sloupů a pilířů. Zároveň se používá ve formě lícové cihly, kdy se obloží fasáda aby působila jako holé zdivo, je to čistě dekorační prvek, který je poměrně drahý, ale poskytuje různé barevné odstíny.
Nevýhody: velká spotřeba malty, omítky a nízký tepelný odpor, proto se nejčastěji doporučuje jen jako vnitřní zdivo pro dobré zvukověizolační vlastnosti. Jsou levnější než moderní konstrukční prvky, ale stavba z nich roste velmi pomalu.
Keramické tvárnice
Keramické tvárnice s mřížkovanou konstrukcí, se vyrábějí pálením z hlíny. Dutiny zlepšují tepelněizolační vlastnosti a zdicí materiál je díky nim velmi lehký. Tvárnice jsou větší než cihly, zdění jde tedy rychleji, jsou však křehké a při neodborné manipulaci se jich na stavbě hodně rozbije. Tvárnice by se neměly dělit, protože se ztrácejí jejich izolační vlastnosti. Vhodnější je použít doplňkové díly, zde je však problém, protože se prodávají často jen ve velkém množství a běžný stavebník si je nekoupí. Jednotlivé nejrozšířenější značky keramických tvárnic se liší velikostí jednotlivých výrobků a procentem vylehčení tvárnice. Vyľahčovaním cihelných prvků se výrobci snaží vylepšit tepelněizolační vlastnosti, ale také úsporu materiálu a tedy i znížení ceny, je to však na úkor únosnosti a trvácnosti zdiva.
Betonové tvárnice
Navrhují se hlavně pokud potřebujeme dosáhnout vyšší únosnost svislé nosné konstrukce. Jedná se o skořepinové díly, které lze kombinovat např. s pálenou cihlou pomocí malty. Vyrábějí se různé rozměry a typy těchto tvárnic od standardních až po tenkostěnné. Podle potřeby je možné je armovat a vyplnit betonem. Používají se i jako součást různých sendvičových konstrukci.
Pórobetonové tvárnice / plynosilikát /
Tvárnice z pórobetonu se vyrábějí z písku, vápna a cementu, kde vzniká směs, která je lehčená. Díky pórovité struktuře jsou tvárnice pevné a zároveň lehké. Pórobeton se snadno řeže a snadno se v něm frézují drážky pro instalační vedení. Stejně jako keramické tvárnice se dají snadno omítat při malé spotřebě omítky, ale nejsou k dispozici doplňkové výrobky, což ani není na škodu vzhledem k tomu že se dá snadno vyřezat potřebný tvar. Problém při tomto zdivu nastává tehdy pokud není dostatečně ochráněny před vlhkostí! Stavebník proto musí dbát na dostatečnou technologickou kázeň při vyzdívání pórobetonem.
Tepelný odpor tohoto materiálu je dobrý, špatné nemá pórobeton ani zvukově izolační vlastnosti, ale má nízkou akumulaci tepla, což může být v konkrétních podmínkách problém. I když je výstavba tímto materiálem rychlá a levná, je nutné aby byl pracovník zaškolen. K nejčastějším chybám / jako jsou tepelné mosty / dochází při výstavbě svépomocí, která je při tomto materiály obzvláště oblíbená, pro zdanlivú jednoduchost.
Monolitický beton a železobetonové panely
Tyto typy konstrukce se navrhují tam, kde je třeba dosáhnout vysokou únosnost a variabilitu konstrukce.
Se železobetonovými panely se u rodinných domů potkáte jen v případě že se jedná o výstavbu typizovaných domů a to kvůli rychlosti výstavby.
Dřevostavby
U dřevodomu je obvodová stěna tvořena rámovou konstrukcí jako jsou dřevěné trámy, fošny a pod., Která je opláštěná deskami např. OSB desky, sádrovláknité desky a pod. Mezi desky je vkládána tepelná izolace s parozábranou. Z exteriéru je možné na úpravu povrchu použít jakýkoliv obklad / dřevo, plast, drevoplast, příp. i slámu / nebo konstrukci obezdít lícovým zdivem nebo použít omítku. Z interiéru se úprava řeší nejčastěji sádrokartonem.
Sendvičové konstrukce
Při sendvičových konstrukcích mluvíme o stavebních systémech, které jsou dodávány kompletní. Mezi sendvičové konstrukce patří štěpkocementové desky, betonové sendvičové tvárnice, vibrolisované betonové tvarovky nebo kerazitbetónové tvárnice. Štěpkocementové desky a tvárnice mají na rubu vnější stěny vloženou tepelnou izoláciu.Tvárnice uložíme do řady vedle sebe a takto poskládanou stěnu vybetonujeme. Beton zajišťuje pevnost, stabilitu stěny a dostatečnou tepelnou akumulaci konstrukce, samotné štěpkocementové desky dobře tepelně izolují a mají dobré zvukověizolační vlastnosti. Betonové tvárnice se používají do tloušťky 300mm, pro jednovrstvé zdivo. Mezera je vyplněna tepelnou izolací z polystyrenu, avšak jednotlivé tvárnice se nevyplňují betonem, ale ukládají na sebe na maltu. Vibrolisované betonové tvárnice se při svém použití liší tím, že se k nim přichytává tepelná izolace a následně se omítnou nebo obloží požadovaným obkladem.
Dřevocementové tvárnice a desky
Dřevocementové skořápka je tlustší o tepelnou izolaci, kde se dutiny jednotlivých vedle sebe kladených tvárnic vylévají betonem. Používá se beton stejné kvality jako se používá pro základové pásy.
Ostatní materiály vyskytující se na trhu
Ve stavebnictví se objevují i materiály nové, netradiční, netypické jako jsou:
S obvodovými plášti se experimentuje hlavně v oblasti výstavby pasivních rodinných domů, tyto experimenty už přesahují hranice fantazie běžného stavebníka:-D
Vítejte na stránce
stavebnikomunita.cz
Zahájeno uživatelem Anička PLná v Pozemek, projekt, stavba na klíč 24.5. 0 Odpovědi 0 líbí se
Dobrý den, stojím před rozhodnutím jaké palubky na podlahu dát, Nechci vinyl nebo něco takového imitující dřevo. Našla jsem souhrn podlahových palubek včetně informací…Pokračovat
Zahájeno uživatelem Ondřej Koba v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Anička PLná 21.1.. 1 Odpovědět 0 líbí se
Dobrý den, na léto bychom chtěli si nechat udělat kolem domu dřevěnou terasu. Ještě nevíme z jaké dřeviny ale to nám doufám poradí firma. Od koho jste si nechali dělat terasu vy? Spokojenosti? Děkuji.Pokračovat
Zahájeno uživatelem Daniel Maxa v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Daniel Maxa 12. 22, 2023. 2 Odpovědi 0 líbí se
Ahoj, stojím před rozhodnutí stavby a zajímaly by mě vaše názory na použití různého dřeva. Děkuji za postřehy.Pokračovat
Zahájeno uživatelem Ondřej Koba v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Daniel Maxa 11. 27, 2023. 1 Odpovědět 0 líbí se
Ahoj, doporučte mi pokud máte někdo zkušenost se stavbou venkovní sauny. Váhám mezi elektrickými a těmi na dřevo. Mam se řídit jen cenou?Pokračovat
Popisky: sauna
Svetlotechnika - svetelnotechnické posudky a štúdie na rodinné domy a pozemné stavby
Energetické projektové hodnotenie stavieb a teplotechnické posúdenia.
Přidal(a) Vít Šmejkal 0 komentářů 0 líbí se
Přidal(a) Ján Takáč 0 komentářů 0 líbí se
připravil(a) POLAK CZ Přidal(a) 30.V.2014 v 21:49 1 komentář
připravil(a) Kateřina Zemanová Přidal(a) 24.Červenec.2013 v 15:21
připravil(a) Ing.arch. Tomáš Hladík Přidal(a) 17.Srpen.2013 v 9:57
připravil(a) Martin Olšavský Přidal(a) 5.června.2013 v 10:18
© 2024 Vytvořila Stavebnikomunita.cz | Kontakt: stavebnikomunita.cz@gmail.com | Využívá technologii
Chcete-li přidat komentář, musíte být členem stavebnikomunita.cz!
Staňte se členem stavebnikomunita.cz.