Se stoupajícími cenami elektřiny byste při výběru osvětlení rozhodně neměli zapomínat na úsporu elektrické energie. Pokud nechcete, aby se vám při pohledu na účet za spotřebované energie zatmělo před očima, investujte do úspornějších zdrojů světla. V této souvislosti již většina slyšela pojem "LED žárovka". Co to ale ta LED žárovka přesně je? A jak se liší od té klasické? Při osvětlování bytu nebo domu je dobré zvážit úspornější formy osvětlení. Čím více obytných prostor, tím dříve. LED žárovky v tomto směru představují fenomén, který stojí za to zkusit.
LED - co to je?
Zkratka LED pochází z prvních písmu tří anglických slov - Light Emitting Diode. V překladu to znamená dioda emitující (vyzařující) světlo. Je to tedy součástka, jejímž účelem je vydávat světlo uvnitř nějakého elektrického zdroje. Totéž by se však dalo říci i o klasické žárovce. Zatím. Jakými vlastnostmi se tedy od klasických zdrojů osvětlení liší?

Výhody LED žárovky
Největší výhodou ledky je minimální spotřeba elektrické energie. LED žárovky momentálně nabízejí na trhu nejlepší efektivitu přeměny elektrické energie na světlo. Produkují více světla na watt energie, než žárovky (nejmodernější přes 100 lm/W).

Nezahřívají se. Znáte to, když si při večerním čtení chcete upravit sklon stolní lampičky, a nemůžete se jí ani dotknout, jaká je od žárovky horká. U ledky se vám to nestane. Elektrickou energii, kterou přijmou, přemění na světlo bez vlastního zahřívání. Tím také šetří elektrickou energii.
Další obrovskou výhodou je jejich nenáročnost na údržbu a dlouhá životnost. Na rozdíl od běžné žárovky je LED absolutně bezúdržbová. Můžete ji tedy použít i na méně dostupná místa, odkud vám bude dlouho spolehlivě svítit. Kolik je to dlouho? Životnost LED žárovky je minimálně 30 00 a maximálně 100 000 hodin, což při průměrném svícení činí 20 let bezúdržbového a nízkonákladového používání.

V neposlední řadě je ledka ekologická. Neobsahuje totiž rtuť. Má také okamžitou světelnou účinnost - to znamená, že hned po rozsvícení poskytuje 100% svého výkonu. Pokud chceme osvětlení ztlumit, LED žárovka si na rozdíl od klasické zachová stejnou barvu světla.

Nevýhody LED
Odhaduje se, že do dvou let LED žárovky ovládnou trh, protože poskytují suverénně nejlepší efektivitu a jsou nejekologičtější. Některé státy již zvažují zákaz výroby klasických žárovek. Zatím však v souvislosti s LED žárovkami můžeme hovořit o relativně vyšších cenách oproti klasickým. Když si ale k pořizovací ceně klasické žárovky připočtete cenu za elektrickou energii, kterou vám spotřebuje, zjistíte, že ledka vůbec není tak drahá.
jistou nevýhodou může být i barva světla. LED žárovky vydávají spíše  světlo, vhodné pro práci. Klasické žárovky spíše teplé bílé nebo žluté, které je vhodnější k relaxaci, ne na práci. Promyslete si, co chcete ve které místnosti hlavně dělat a přizpůsobte tomu osvětlení.

V případě pokud vám světlo LED žárovek nevyhovuje, vyzkoušejte eko halogenový zdroj světla. Na první pohled vypadají jako obyčejné žárovky, ve skutečnosti však ušetří až třetinu energie. Jak je to možné? Díky tepelné izolaci promění až o jednu třetinu energie více na světlo, jako na teplo. Jejich výhodou je kvalitní světlo a dvojnásobná životnost ve srovnání s klasikou. Halogenové úsporné žárovky jsou jiné. Ušetří sice jen 30 procent energie, kvalita osvětlení však zůstává nedotčena. Popravdě, ani si nevšimnete, že jste žárovku inovovali halogenovou technologií.

Jednou z nejvýznamnějších společností distribuující LED žárovky je společnost EMOS, byla založena v roce 1991 a od svého vzniku prošla dynamickým vývojem. V současné době je firma EMOS jednou z největších firem v České republice v oboru elektro, je vlastněna 100 % českým kapitálem a zaměstnává více než 200 lidí.

Zobrazení: 328

Přidat komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte být členem stavebnikomunita.cz!

Staňte se členem stavebnikomunita.cz.

Fórum

BOZP

Zahájeno uživatelem Michal Kočí v Pozemek, projekt, stavba na klíč 23.5. 0 Odpovědi

Zajímalo by mi zda máme jako SVJ ještě nějakou další zákonnou povinnost zajištění bezpečnosti pohybu osob na střeše, když všechny přístupy na plochou střechu našeho panelového domu máme uzamčené a…Pokračovat

Betonáž v zimě

Zahájeno uživatelem Michal v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Jakub Krtička 3. 9, 2021. 1 Odpovědět

Zdravím všechnyRád bych se zeptal jestli někdo nemá zkušenosti s betonováním v zimě. Zajímalo by mě, jestli po ztvrdnutí betonu, který během toho prošel mrazem by bylo už na povrchu patrné nějaké…Pokračovat

Kotvící patky

Zahájeno uživatelem Michal v Pozemek, projekt, stavba na klíč 1. 28, 2020 0 Odpovědi

Dobrý den, rád bych se zeptal jestli někdo nemá zkušenosti ohledně hloubky zapuštění kotvících patek do betonových pilotů. Zapustil jsem kotvící patky ve tvaru U s trnem 20 cm a sílou trnu 16mm do…Pokračovat

volné prac. místo

Zahájeno uživatelem Martin Papež v Stavební práce, stavební materiál a firmy 9. 6, 2019 0 Odpovědi

Rodinný kolektiv Papežů zabývající se přírodními dřevostavbami, slamáky a hliněnými omítkami, prosí o pozornost.S narůstající poptávkou po naší práci hledáme nového kolegu, který bude stejného…Pokračovat

Svetlotechnikasvetelnotechnické posudky a štúdie na rodinné domy a pozemné stavby

Energetické projektové hodnotenie stavieb a teplotechnické posúdenia.

Snímky

© 2022   Vytvořila Stavebnikomunita.cz | Kontakt: stavebnikomunita.cz@gmail.com |   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby