Před masivním budováním panelových zástaveb na zelených loukách v polovině minulého století nabízely do té doby postavené nájemní domy útulné, prostorné a pohodlné bydlení. Proto kdo má dnes možnost výběru, raději než betonová monstr sídliště zvolí vzdušnější a poctivě postavěný starší nájemní dům z cihel. S nákupem takového původního bytu samozřejmě souvisí řada rekonstrukcí. Jednou z nejčastějších jsou podlahy. Velká část, ne-li většina dříve postavených nájemních domů mívá položenou poctivou dřevěnou parketu. Ta často spatří světlo světa po desítkách let odpočinku pod kobercem.
Pod koberci často leží poklad
S panem Derblem z Brna, který se zde zabývá renovacemi parket, si popovídáme o tom, jak těmto starým dřevěným parketám vrátit někdejší lesk, o jak náročný zákrok jde, jak probíhá, na co všechno i kolik si připravit a kdy má smysl a kdy už ne parkety zachraňovat.
Jakou úlohu plní parketová podlaha dnes ve srovnání dejme tomu s dobou před čtyřiceti, padesáti lety?
Když si necháváte parkety položit dnes, pravděpodobně to nebude kvůli tomu, abyste vytvořili pevný a rovný podklad kobercům. Parkety patří k nejdražším krytinám. Je to dřevo, masiv, jsou neobyčejně trvanlivé, mají výborné izolační schopnosti. Především ale vypadá taková podlaha velmi honosně. Jen blázen by ji schovával pod koberec jako dříve.
Narazil jste na cenu, ta je skutečně nemalá, jak vychází srovnání nové parkety vs. renovace?
Hodně záleží na kvalitě nových parket, tj. druhu dřeva, síle prkna, vybarvení, jakosti dřeva, dubové vlysy první jakosti stojí od 800 Kč, ale také dvojnásobek. Do ceny za položení je samozřejmě nutné započíst související podlahářské práce, které se budou lišit v závislosti na připravenosti podkladu. V případě, že není třeba podklad sanovat nebo připravovat, bude cena začínat na 1.500 Kč za m2. V této ceně je položení, několikanásobné broušení a povrchová úprava.
V případě renovace také záleží na více faktorech. Když jsou parkety a podklad v pořádku, stačí odstranit postranní lišty, zbrousit, vytmelit a ošetřit lakem nebo olejem. Když ne, musí se kompletně rozebrat, očistit, vylít podklad stěrkou, nahradit chybějící nebo nevyhovující prkna, znovu je položit a teprve pak brousit a lakovat. V nejnižší variantě počítejte s cenou kolem 500 Kč za m2 plus tmelení podle potřeby. Pokud vás zajímá úplný ceník, najdete ho u nás na webu.
Kdy už parkety zrenovovat nejde?
Jednak v případě, kdy jsou už v takovém stavu, že z nich zkrátka novou podlahu nepoložíte. Jsou zkroucené, prohnilé, rozpraskané, velká část chybí nebo je nepoužitelná… Nebo pokud už není co renovovat. Brousí se nášlapná vrstva parkety. Její tloušťka je různá už z výroby a každým dalším brusem samozřejmě ubývá. Dá se tak většinou zrenovovat maximálně třikrát.
Mluvil jste o povrchových úpravách, doporučujte spíše lak nebo olej a co více preferují zákazníci?
Osobně nejsem více přikloněn k žádné z variant, zákazník je pán a úpravu si vždy volí sám, většinou je rozhodnutý předem. Můžu jen zmínit vlastnosti olejů a laků a dát tak vodítka případným váhajícím klientům.
Z hlediska údržby je příhodnější lak. Nepotřebuje tak častou péči ani zvláštní přísady do úklidových prostředků. Olejovanou podlahu je občas třeba umýt vodou s přídavkem přípravku s voskem a olejem. Ideálně ji jednou za dva roky vyleštit kotoučovou bruskou se speciálním padem.
Na druhou stranu, případná nehoda na lakovaných parketách je neodstranitelná. Nejde zbrousit jen malé místečko a opticky ho lakem napojit na okolí. U olejované podlahy to problém není.
Z estetického hlediska vychází lépe olej, a to zejména v delším období. Lakovaná podlaha svou krásu postupně ztrácí. U olejované je to při správné péči spíše naopak.
Záleží také na místě. Ne všude je možné zastavit na několik dnů provoz a nechat lak řádně vytvrdnout. Jinde se zase od povrchu vyžadují speciální vlastnosti, takže existují sportovní laky do tělocvičen nebo laky se zdrsnělým povrchem na místa, kde je třeba dosáhnout protiskluzného efektu.
Vítejte na stránce
stavebnikomunita.cz
Zahájeno uživatelem Anička PLná v Pozemek, projekt, stavba na klíč 24.5. 0 Odpovědi 0 líbí se
Dobrý den, stojím před rozhodnutím jaké palubky na podlahu dát, Nechci vinyl nebo něco takového imitující dřevo. Našla jsem souhrn podlahových palubek včetně informací…Pokračovat
Zahájeno uživatelem Ondřej Koba v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Anička PLná 21.1.. 1 Odpovědět 0 líbí se
Dobrý den, na léto bychom chtěli si nechat udělat kolem domu dřevěnou terasu. Ještě nevíme z jaké dřeviny ale to nám doufám poradí firma. Od koho jste si nechali dělat terasu vy? Spokojenosti? Děkuji.Pokračovat
Zahájeno uživatelem Daniel Maxa v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Daniel Maxa 12. 22, 2023. 2 Odpovědi 0 líbí se
Ahoj, stojím před rozhodnutí stavby a zajímaly by mě vaše názory na použití různého dřeva. Děkuji za postřehy.Pokračovat
Zahájeno uživatelem Ondřej Koba v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Daniel Maxa 11. 27, 2023. 1 Odpovědět 0 líbí se
Ahoj, doporučte mi pokud máte někdo zkušenost se stavbou venkovní sauny. Váhám mezi elektrickými a těmi na dřevo. Mam se řídit jen cenou?Pokračovat
Popisky: sauna
Svetlotechnika - svetelnotechnické posudky a štúdie na rodinné domy a pozemné stavby
Energetické projektové hodnotenie stavieb a teplotechnické posúdenia.
Přidal(a) Vít Šmejkal 0 komentářů 0 líbí se
Přidal(a) Ján Takáč 0 komentářů 0 líbí se
připravil(a) POLAK CZ Přidal(a) 30.V.2014 v 21:49 1 komentář
připravil(a) Kateřina Zemanová Přidal(a) 24.Červenec.2013 v 15:21
připravil(a) Ing.arch. Tomáš Hladík Přidal(a) 17.Srpen.2013 v 9:57
připravil(a) Martin Olšavský Přidal(a) 5.června.2013 v 10:18
© 2024 Vytvořila Stavebnikomunita.cz | Kontakt: stavebnikomunita.cz@gmail.com | Využívá technologii
Chcete-li přidat komentář, musíte být členem stavebnikomunita.cz!
Staňte se členem stavebnikomunita.cz.