Stropní konstrukce

 

Přenášejí svislé zatížení i vodorovné zatížení do svislých nosných podpor. Zajišťují stabilitu a tuhost objektu. Monolitické stropy jsou vhodné pro průmyslové stavby s velkým užitným zatížením a pro objekty občanské výstavby s nepravidelného půdorysu.

 

Stropy deskové

a) Pnuté v jednom směru - jsou výhodné pro jednoduché bednění, dnes se monolitické desky o jednom poli používají zřídka (můžeme je snadno nahradit prefabrikáty). Je-li to možné vyztužíme desku spojitě přes více polí. Stejně tak využijeme pozední věnce k vetknutí výztuže desky.

 

b) Pnuté v obou směrech - budujeme nad čtvercovými půdorysy nebo obdélníkovým půdorysem s poměrem stran nejvýše 1:2. Podle způsobu podepření může být deska opět prostě uložená, vetknutá nebo na různých stranách podepřena různě.

 

Trámové stropy - se hodí pro rozpětí větší než 4 m a pro větší zatížení. Základními prvky jsou: spojitá deska, trám a průvlak. Trámy je vhodné navrhovat jako T-průřez (deskový trám). Z hlediska obousměrného vyztužení desky je vhodné navrhovat síť trámů a průvlaků o čtvercovém rozměru.
Trámy a průvlaky mohou být při velkých zatíženích nebo rozpětích zesíleny náběhy (zvětšují výšku prvku, který tak má větší únosnost). Náběhy se mohou rozšiřovat buď ve svislém směru (zvětšení výšky), ve vodorovném směru (zvětšením šířky) nebo v obou směrech. Nevýhodou náběhů je pracnost bednění.

 

Stropy pro malá užitná zatížení do 5 kN/m2 - se navrhují především pro občanskou výstavbu s rovným podhledem. Vzdálenosti trámu jsou malé (1,2 m až 1,3 max 1,5 m), tloušťka desky se pohybuje od 50 mm do 80 mm a rozměry trámů volíme podle konstrukčních zásad (šířka má být min 100mm).

 

Stropy pro velká užitná zatížení nad 5 kN/m2 - se navrhují obvykle pro průmyslové nebo zemědělské objekty, obvykle bez podhledu. Lze připustit větší vzdálenosti trámů až 2,5 m (pro zatížení do 15 N/m2) a až 1,5 m (pro zatížení nad 15 N/m2), tloušťka desky se pohybuje od 80 do 100 mm a trám by měl mít minimální šířku 180 mm.

 

Hřibové stropy - se používají pro velmi velká zatížení (až 50 N/m2). Strop je tvořen oboustranně vyztuženou deskou, spojitou, která je podporována sloupy. Sloupy jsou opatřeny hlavicí, která brání propíchnutí sloupu deskou a zároveň zkracuje rozpětí desek. Tvar hlavice může být například jehlanový, která ještě může být opatřena v horní části roznášecí deskou apod. Sloupové prvky fungují v konstrukci jako skryté průvlaky, a porot je výztuž v těchto místech navrhovaná hustěji.

 

Zdvíhané stropy - jedná se o speciální konstrukci, která využívá skrytých hlavic ve stropní desce. Konstrukce se skládá ze vztyčených ocelových sloupů, na kterých jsou nasazeny ocelové hlavice (o průměru 1,5 až 2,5 m). Na úrovni suterénu se jedna na druhé vybetonují stropní desky, čímž ušetříme bednění. Aby se desky nespojili oddělujeme je fólií. Po uzrání betonu jsou jednotlivé desky zvedány pomocí speciálního hydraulického zařízení, které je osazeno na sloupech.

 

 

 

◄◄◄ Zpět naobsah

 

Upozornění : Obsah převzat ze stránky pozemní-stavitelství.wz.cz. Stav k roku 2000, článek bude aktualizován podle soudobých norem a předpisů platných v ČR.

Zobrazení: 2137

Přidat komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte být členem stavebnikomunita.cz!

Staňte se členem stavebnikomunita.cz.

Fórum

Betonáž v zimě

Zahájeno uživatelem Michal v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Jakub Krtička 9.3.. 1 Odpovědět

Zdravím všechnyRád bych se zeptal jestli někdo nemá zkušenosti s betonováním v zimě. Zajímalo by mě, jestli po ztvrdnutí betonu, který během toho prošel mrazem by bylo už na povrchu patrné nějaké…Pokračovat

Kotvící patky

Zahájeno uživatelem Michal v Pozemek, projekt, stavba na klíč 1. 28, 2020 0 Odpovědi

Dobrý den, rád bych se zeptal jestli někdo nemá zkušenosti ohledně hloubky zapuštění kotvících patek do betonových pilotů. Zapustil jsem kotvící patky ve tvaru U s trnem 20 cm a sílou trnu 16mm do…Pokračovat

volné prac. místo

Zahájeno uživatelem Martin Papež v Stavební práce, stavební materiál a firmy 9. 6, 2019 0 Odpovědi

Rodinný kolektiv Papežů zabývající se přírodními dřevostavbami, slamáky a hliněnými omítkami, prosí o pozornost.S narůstající poptávkou po naší práci hledáme nového kolegu, který bude stejného…Pokračovat

Rekonstruovat, nebo stavět nově?

Zahájeno uživatelem Ondřej Klemš v Stavební práce, stavební materiál a firmy. Poslední odpověď uživatele Radek Jeleček 1. 19, 2019. 3 Odpovědi

Zdravím všechny v této komunitě. Rád bych vyzistil fundované názory, ne nějaké kecičky od piva z hospody, nebo rádoby odborné názory se všemi kalkulacemi, ale střízlivý dojem a radu lidí, kteří se s…Pokračovat

Svetlotechnikasvetelnotechnické posudky a štúdie na rodinné domy a pozemné stavby

Energetické projektové hodnotenie stavieb a teplotechnické posúdenia.

Snímky

© 2021   Vytvořila Stavebnikomunita.cz | Kontakt: stavebnikomunita.cz@gmail.com |   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby