V roce 2004 byl na Tchaj-wanu ve městě Taipei slavnostně otevřen mrakodrap TAIPEI 101, který svou výškou 508 metrův té době získal titul nejvyšší budovy na světě. Budova se svými 101 patry pojme do svých útrob obchody, fitcentra, kanceláře (v 77 patrech mají nabídnout práci až pro 10 000 zaměstnanců), tchajwanskou burzu a restauraci.

Název TAIPEI není samoúčelný a nevystihuje jen název města, ale také je zkratkou slov Technology, Art, Innovation, People a Environment. Číslovka 101 pak vyjadřuje počet podlaží.

Zajímavostí je fakt, že nadmořská výška terénu je 1,2 m.n.m, takže suterén začíná přibližně 30 m pod úrovní mořské hladiny.
Inspirací pro konstrukci budovy byla tradiční rostlina této oblasti - bambus. Ten odpradávna sloužil ke stavbě chýší a chatrčí a v tradiční symbolice představuje pevnost, sílu mládí a dlouhověkost. Stavba se také neobejde bez ochranných symbolů proti zlým silám. Všechny čtyři rohy na vrcholu každé z osmi sekcí jsou ozdobeny stylizovanými draky.

Drak má v čínské mytologii důležité místo. Byl výsostným znakem císařů a jeho symbol nechybí na žádné významnější budově. Také kladení základního kamene provázely rituální obřady, při nichž bylo obětováno ovoce a spáleny hromady bankovek. To má přinést  domu štěstí.

 

 

 

 

 

Stavba je horizontálně rozdělena do osmi částí a pokryta tónovaným sklem, které odráží oblohu. Každých osm podlaží se budova zužuje, čímž se vytváří oněch osm stupňů. Číslo osm zde vůbec figuruje nejčastěji, protože je pokládáno za šťastné, znamenající prosperitu. Štěstí má přinést i zdobení mrakodrapu tradičními čínskými symboly a jeho orientace k jihu - ke šťastnému směru.

Budova nachází v nejaktivnějším seismickém pásmu zeměkoule, kde linie lomu zemské kůry probíhá pouhých 200 metrů od stavby. Z tohoto důvodu má 4,7 metru silnou základovou desku ze železobetonu, která je ukotvena 550 pilíři 80 metrů hluboko ve skále. V 88. patře je umístěno devítisettunové závaží (tzv. Tuned Mass Damper), které umožňuje budově odolávat zemětřesením a ničivým tajfunům. Závaží ve tvaru koule je vyrobeno z pozlacené ušlechtilé oceli a je zavěšeno uvnitř budovy na osmi ocelových lanech o průměru pěti centimetrů a tvoří obří kyvadlo prostupující dvanáct pater budovy. Z restaurací hořejšího patra bude možné průhledy sledovat, jak při seismických otřesech nebo náporech větru začne kyvadlo pomalu kmitat.

 

 

 

 

Dopravu směrem vzhůru bude zajišťovat 63 jedno- i dvoupatrových výtahů. Při jejich vývoji se používal i aerodynamický tunel a na výsledku je to znát. Výtah dosahuje rychlosti 60,5 km za hodinu a na vrchol budovy vyletí za zhruba 40 sekund.
Zajímavostí je místo kde budova stojí. Nachází se v těsném blízkosti letiště a připočteme-li k tomu fakt, že je sídlem Taiwanské burzy, mají teroristé docela významný cíl. Ovšem Taiwanci jsou optimističtí a věří, že zde se žádné teroristické útoky konat nebudou.

 


Nosnou kostru celé budovy tvoří ocelový skeletový systém, který je pomocí ocelových trnů spřažen s ocelo-železobetonovými stropy. Uvnitř budovy se nalézá ztužují jádro (22,5x22,5 m), jenž se sestává ze šestnácti sloupů, které jsou vzájemně sepnuty v obou směrech. Tyto sloupy jsou tvořeny čtvercovými (dutými) svařovanými průřezy, které jsou pro větší tuhost vyplněny betonem.
Po obvodě až do 26. podlaží jsou na každé straně umístěné dva 'extra' sloupy a dva doplňkové 'extra' sloupy a dva rohové sloupy. Od 26 pokračují dále jen dva 'extra' sloupy a dva rohové sloupy. Stabilitu obvodu budovy zajišťuje ohybově odolný rám tzv. SMRF, který je tvořen speciální příhradovou konstrukcí. SMFR se také stará o přenášení zatížení vyvolané větrem a seismickou aktivitou. Sloupy jsou rovněž tvořeny čtvercovými (dutými) svařovanými průřezy, avšak betonem jsou vyplněny pouze do 62 podlaží a dále, až do 91poschodí, pokračují pouze jako duté průřezy. Od 91. podlaží až ke špičce je půdorysný rozměr mnohem menší a tak se zatížení z těchto pater přenáší přímo jádrovými sloupy.

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Petr Ptáček

Zobrazení: 1783

Přidat komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte být členem stavebnikomunita.cz!

Staňte se členem stavebnikomunita.cz.

Fórum

Podlahové palubky, jaké máte Vy?

Zahájeno uživatelem Anička PLná v Pozemek, projekt, stavba na klíč před 14 hodinami 0 Odpovědi

Dobrý den, stojím před rozhodnutím jaké palubky na podlahu dát, Nechci vinyl nebo něco takového imitující dřevo. Našla jsem souhrn podlahových palubek včetně informací…Pokračovat

Od koho poptat dřevěnou terasu od A-Z ?

Zahájeno uživatelem Ondřej Koba v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Anička PLná 21.1.. 1 Odpovědět

Dobrý den, na léto bychom chtěli si nechat udělat kolem domu dřevěnou terasu. Ještě nevíme z jaké dřeviny ale to nám doufám poradí firma. Od koho jste si nechali dělat terasu vy? Spokojenosti? Děkuji.Pokračovat

Z jakého dřeva postavit saunu?

Zahájeno uživatelem Daniel Maxa v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Daniel Maxa 12. 22, 2023. 2 Odpovědi

Ahoj, stojím před rozhodnutí stavby a zajímaly by mě vaše názory na použití různého dřeva. Děkuji za postřehy.Pokračovat

Jaké kamna do venkovní sauny?

Zahájeno uživatelem Ondřej Koba v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Daniel Maxa 11. 27, 2023. 1 Odpovědět

Ahoj, doporučte mi pokud máte někdo zkušenost se stavbou venkovní sauny. Váhám mezi elektrickými a těmi na dřevo. Mam se řídit jen cenou?Pokračovat

Popisky: sauna

Svetlotechnikasvetelnotechnické posudky a štúdie na rodinné domy a pozemné stavby

Energetické projektové hodnotenie stavieb a teplotechnické posúdenia.

Snímky

© 2024   Vytvořila Stavebnikomunita.cz | Kontakt: stavebnikomunita.cz@gmail.com |   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby