Drazí čtenáři,

dnešním článkem startuji další miniseriál na mém blogu. Tentokrát se budu věnovat vlivu tepelných mostů a vazeb na celkové zateplení objektu, vše stylově ve vztahu k rekonstrukcím.

Hned napoprvé se pusťme třeba do soklové partie. Pro potřeby vysvětlení filosofie a výpočtů si představme klasický vesnický domek. Zdivo z cihel či kamene, podlaha na hlíně pouze v násypu škváry a stavební suti, zakryta prkny či betonovu deskou.  Domek přízemní, střecha sedlové a podkroví třeba neobývané. Představeno? Můžeme pokračovat.

Nejdříve trochu teoreticky. Soklová část, tzv. sokl je část zdiva přímo nad zemí (chodníkem nebo upraveným terénem). V minulosti měl hned několik funkcí. Často je tvořen z režného kamenného zdiva, důvodem je lepší odolnost pro srážkovou vodu- jak již dopadající kapky, odstřikující vodu nebo sníh. Dalším je jistá bariéra proti vzlínání a dostatečná plocha pro odpar vlhkosti- z výhodou lze tedy využít vysoké sokly jako pasivní ochranu proti vzlínající vlhkosti. Poslední funkcí je samotná estetika, často proto vídáme sokly z tesaného kamene, pohledově vyzděných cihel a podobně.

Ve chvíli, kdy nastane ten slavný moment a investor se rozhodne pro zateplení stěn svého příbytku, nastává také otázka co se soklem. Je pravdou, že zvláště pokud má objekt problémy s vlhkostí, jakéhokoli původu, by se tento detail měl řešit velice opatrně a s rozmyslem!

Prakticky je zde jediné správné řešení, rozdílnost bude pouze v materiálové bázi. Primárně bychom měli odstranit příčinu zavlhání (snadno se to píše, hůře plánuje a o realizaci nemluvě) a až posléze řešit termoizolační obálku budovy.

Ale přejděme do fáze, kdy jsme vyřešili vlhkostní problémy nebo je eliminovali na minimum. Správným řešením je tedy dotažení tepelné izolace 1 m pod úroveň terénu (započitatelná je jak vertikální tak horizontální délka). Takováto izolace by měla být nenasákavá a odolná daným podmínkám. Nabízí se zde XPS, EPS perimetr, ale i pěnosklo, keramzit a podobně. Fantazii se meze nekladou.

 

A jaké možnosti potkáme na reálné stavbě?

  •  Ukončení zateplovacího systému v úrovni podlahy.
  • Ukončení zateplovacího systému v úrovni upraveného terénu.
  • Ukončení zateplovacího systému cca 300 mm pod terénem /přece nebudeme moc kopat/.

·         Správné řešení. U rekonstrukcí budu spíše pochybovat o možném výskytu.

O reálném přístupu stavebníků (jak profesionálních tak svépomocných) hovoří fotky, dále snad raději bez komentáře. Fotky jsou posbírané z okolí bydliště, kdo poznává svůj příbytek, patřím mu omluva. Důvodem proč soklová část je natolik podceňovaná je především neznalost problematiky, ale i ochrana vzhledu stavby- aneb krásný sokl nezakryji. Poslední možností je jistá lenost a odpor provádět výkop kolem stávající stavby, což je záležitostí nepříjemnou a pracnou.

Již tedy víme o příčinách neřešení detailů. Otázkou je, jaké budou následky, opravdu to tolik vadí?

Ano Vadí, drazí čtenáři. Dle teplotního pole na obrázku níže si můžete povšimnout, že teplota na zdivu při -15°C v exteriéru dosahuje slabých 12°C. Světe div se. V této partii ze strany interiéru bude docházet ke kondenzaci vodní páry, růstu plísní a podobně. Ani pracně sanovanému zdivu od vlhkosti to zrovna neprospěje.  A jaký to bude mít vliv na celkové zateplení? Opravdu velký. V tabulce níže si můžete povšimnout, že s přibývající tloušťkou izolace (použit EPS 70 F λ= 0,039 W/mK) roste také význam tepelných mostů (tepelných vazeb). Tento jev pracovně nazývám vyrýsováním tepelných mostů. A jaký je tedy vliv neřešeného detailu na zateplení? Snížení účinnosti zateplení o 30- 50 %! A to už je přece jen znát! Nehledě na to, že si ignorací tohoto detailu vneseme do stavby druhotné vady vlivem zmíněné kondenzace.

Pozn.: výpočet je uvažován pro ukončení zateplovacího systému v úrovni podlahy. Podlaha ve skladbě škvára + betonová mazanina (na vlhkost jak dělané). Stěna z CPP na tloušťku 450 mm + kontaktní zateplení z EPS F, tloušťka dle tabulky. Výpočet vztažený na metr běžný konstrukce (výsek stěny  vč. vlivu soklu), výška stěny 3 metry. S jakým překvapením také můžeme konstatovat, že určené hodnoty ψ nesplňují požadavek ČSN 73 0540-2 (2011), hodnoty v rozmezí od 0,1 – 0,05 W/mK  (požadovaná hodnota až hodnota pasivní).

 

Jaký je závěr?

Tepelně-izolační obálka se musí řešit komplexně, člověk oboru neznalí nemá šanci tyto problémy řešit správně. Situace diametrálně horší nastává, kdy nám do problému vstupuje i vlhké zdivo a další problémy, to pak dobře nevyřeší ani stavební firma. I příště se podíváme na problematický detail konzol ve fasádě a jejich vliv na celkovou účinnost zateplení. 

Za 14 dní se s dalším tepelným mostem těší

Tomáš Hrdlička

Více článků na www.tom-builder.cz

 

Zobrazení: 778

Přidat komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte být členem stavebnikomunita.cz!

Staňte se členem stavebnikomunita.cz.

Fórum

BOZP

Zahájeno uživatelem Michal Kočí v Pozemek, projekt, stavba na klíč 23.5. 0 Odpovědi

Zajímalo by mi zda máme jako SVJ ještě nějakou další zákonnou povinnost zajištění bezpečnosti pohybu osob na střeše, když všechny přístupy na plochou střechu našeho panelového domu máme uzamčené a…Pokračovat

Betonáž v zimě

Zahájeno uživatelem Michal v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Jakub Krtička 3. 9, 2021. 1 Odpovědět

Zdravím všechnyRád bych se zeptal jestli někdo nemá zkušenosti s betonováním v zimě. Zajímalo by mě, jestli po ztvrdnutí betonu, který během toho prošel mrazem by bylo už na povrchu patrné nějaké…Pokračovat

Kotvící patky

Zahájeno uživatelem Michal v Pozemek, projekt, stavba na klíč 1. 28, 2020 0 Odpovědi

Dobrý den, rád bych se zeptal jestli někdo nemá zkušenosti ohledně hloubky zapuštění kotvících patek do betonových pilotů. Zapustil jsem kotvící patky ve tvaru U s trnem 20 cm a sílou trnu 16mm do…Pokračovat

volné prac. místo

Zahájeno uživatelem Martin Papež v Stavební práce, stavební materiál a firmy 9. 6, 2019 0 Odpovědi

Rodinný kolektiv Papežů zabývající se přírodními dřevostavbami, slamáky a hliněnými omítkami, prosí o pozornost.S narůstající poptávkou po naší práci hledáme nového kolegu, který bude stejného…Pokračovat

Svetlotechnikasvetelnotechnické posudky a štúdie na rodinné domy a pozemné stavby

Energetické projektové hodnotenie stavieb a teplotechnické posúdenia.

Snímky

© 2022   Vytvořila Stavebnikomunita.cz | Kontakt: stavebnikomunita.cz@gmail.com |   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby