Stavební slovník

ABCDEFGHIJKLMNOPRSTUV | W-Z

Lak

Nátěrová hmota, která po zaschnutí vytvoří průhledný, tvrdý, ochranný film. Lakováním se ošetřuje nejčastěji dřevo, ale využívá se i u jiných materiálů. Lak je tradičně kombinací zasychajícího oleje, pryskyřice a ředidla nebo rozpouštědla. Laky tvoří obvykle lesklý povrch, ale v případě přidání zmatňujících činidel mohou tvořit i povrch matný nebo pololesklý. Jsou v zásadě bezbarvé nebo jen mírně zbarvené a na rozdíl od barev a mořidel neobsahují žádný pigment. Laky se často aplikují přes mořidla jako závěrečný krok k získání lesklého a chránícího filmu.

Laminátová plovoucí podlaha

Typ plovoucí podlahy. Lamely laminátové plovoucí podlahy jsou vyrobené sendvičově. Nosnou část lamely tvoří dřevotřísková deska, vrchní nášlapná vrstva je tvořená tvrdým laminátem (obarveným do požadovaného dekoru). Výhodou laminátové plovoucí podlahy je vysoká tvrdost a odolnost.

Lapač jisker

Zařízení, které se instaluje na ústí komína u spotřebičů na pevná paliva. Lapač jisker zabraňuje unikání jisker z průduchu.

Latě

Rovná, ohoblovaná, užší prkna ze smrkového dřeva. Latě jsou dodávány na stavbu jako spotřební materiál pro nejrůznější řemeslníky od zedníků, přes obkladače, omítkáře, fasádníky až po štukatéry. Latě jsou zhotoveny v různých délkách a profilech - častými rozměry jsou například 15 x 80 mm nebo 20 x 120 mm. Ideální dřevo na výrobu latí je bez suků, bezpodmínečně nutná je pak přesná rovnoběžnost v šířce i v tloušťce po celé délce. Dřevo sle nemusí být vysušené.

Laťování

jestliže má být na stěnu nebo strop připevněn jiný stavební materiál (např. sádrokartonové desky, dřevěný obklad apod.), připevní se nejprve laťování.

Lavička (na vytyčení základů)

dříve než se začne s výkopem, musí katastrální úřad nebo úřední geodet vytyčit hraniční čáru novostavby na základě schválených projektů.

Lazura

Tenká řídká poloprůhledná vrstva barvy, která se nanáší na svrchní barevné vrstvy (nikoli podklad). Uplatnění nachází při malování a natírání. Lazurování (nanášení lazur) slouží například k dodání jiného tónu svrchní barvy, může změnit intenzitu barevných tónů a podobně.

Lazurový nátěr

nekrycí nátěr, kterým prosvítá podklad.

Lehká dělicí příčka

Lehká nenosná stěna, která slouží výhradně k oddělení dvou prostor.

Lehká malta

Zdicí malta, která má nízkou objemovou hmotnost a dobré tepelně-izolační vlastnosti. Lehká malta je určená pro profesionální zdění, kdy se pracuje s vylehčenými zdicími prvky.

Lepené dřevěné vazníky

nosníky složené ze sklížených prken.

Les

Přirozený nebo uměle založený porost rostlin, v němž převládají stromy vytvářející při zastoupení dalších rostlin, typických pro dané stanoviště, souvislé zpravidla patrovité porosty.

Ležatá stolice

krov s vaznicemi podepřenými šikmými sloupky nebo vzpěrami.

Lícová cihla

Zdící prvek, který zůstává neomítnutý a je tedy vidět zvenčí objektu - zpravidla záměrně spoluutváří jeho architektonické vzezření. Lícové cihly jsou mrazuvzdorné a nesmí vykazovat výkvěty.

Lícové zdivo

Zdivo, které není omítnuté ani obložené a jsou u něj tedy viditelné zdicí prvky a spáry. Lícové zdivo dotváří architektonickou tvář objektu.

Limity využití území

Limity využití území omezují, vylučují, případně podmiňují využití a uspořádání území. Vyplývají z právních předpisů, správních rozhodnutí a schválené územně plánovací dokumentace.

Linie

je posloupnost úseček, pro jejichž oba koncové body platí, že každý takový bod je počátkem právě jediné jiné navazující úsečky a že existují právě dva koncové body úseček volné, tj. takové, že nenavazují na jinou úsečku – tyto body se nazývají počáteční resp. koncové body linie. Linie se používá pro popis takového reálného objektu, který lze v map ě zobrazit čárovou kresbou.

Lizéna (lezéna)

Svislý vystupující pás členící zeď. Od pilastru se liší tím, že nemá patku ani hlavici.

Lodžie

Zastropený prostor budovy, který je navenek otevřený do exteriéru a oddělený jen zábradlím, případně sloupy nebo arkádami. Na rozdíl od balkonu nevystupuje lodžie ven z obvodové zdi. Malou lodžii najdeme u mnoha současných obytných domů, včetně panelových.

Loftový byt

Loftové byty vznikají rekonstrukcemi starých průmyslových budov (starých výrobních hal, sýpek či skladů). Pro lofty jsou typická velká okna, obrovský otevřený prostor, několik metrů vysoké stropy a absence dělicích stěn ze sádrokartonu či cihel, jež jsou nahrazovány např. textilními závěsy či různými posuvnými panely. Loftové byty mají většinou jednu otevřenou místnost, ve které je umístěna postel, zatímco kuchyně s obývacím pokojem tvoří celé první patro. Loftové bydlení vyhledávají nejčastěji mladí lidé, kteří chtějí bydlet ve skupině a potřebují proto velký prostor, nebo lidé, kteří chtějí vyjádřit svou originalitu a vymknout se konvencím.

Lokální spotřebič

Spotřebič paliv sloužící k výrobě tepla, které předává přímo v místě jeho spotřeby.

Louka

Bylinný porost složený převážně z trav s větším nebo menším zastoupením jiných bylin, s vysokou produkcí zelené hmoty, zpravidla zemědělsky využívaný.

Ložná spára

Spára která je mezi cihlami, dlaždicemi, ... a je svislá.

Luiséz

Sloh francouzského původu z konce pozdního baroka a velmi raného klasicismu nazývaný podle Ludvíka XVI. (1774 - 1792), ale formující se již před jeho nástupem na trůn.

Luneta

Výseč, půlkruhová či segmentová plocha, přeneseně klenební výseč vzniklá pronikem dvou valených kleneb různého rozpětí. Výsečové klenby v renesanci a baroku (ve tvaru segmentu) převažovaly. Lunetami projmuté římsy se nazývají lunetovými římsami).

Fórum

Od koho poptat dřevěnou terasu od A-Z ?

Zahájeno uživatelem Ondřej Koba v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Anička PLná 21.1.. 1 Odpovědět

Dobrý den, na léto bychom chtěli si nechat udělat kolem domu dřevěnou terasu. Ještě nevíme z jaké dřeviny ale to nám doufám poradí firma. Od koho jste si nechali dělat terasu vy? Spokojenosti? Děkuji.Pokračovat

Z jakého dřeva postavit saunu?

Zahájeno uživatelem Daniel Maxa v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Daniel Maxa 12. 22, 2023. 2 Odpovědi

Ahoj, stojím před rozhodnutí stavby a zajímaly by mě vaše názory na použití různého dřeva. Děkuji za postřehy.Pokračovat

Jaké kamna do venkovní sauny?

Zahájeno uživatelem Ondřej Koba v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Daniel Maxa 11. 27, 2023. 1 Odpovědět

Ahoj, doporučte mi pokud máte někdo zkušenost se stavbou venkovní sauny. Váhám mezi elektrickými a těmi na dřevo. Mam se řídit jen cenou?Pokračovat

Popisky: sauna

Podle čeho vybíráte stavební firmu?

Zahájeno uživatelem Lukostav v Stavební práce, stavební materiál a firmy. Poslední odpověď uživatele Martin Kalos 3. 23, 2023. 13 Odpovědi

Zajímalo by mě, jaké faktory hrají roli při výběru stavební firmy.  Zkuste mi odpovědět na tyto otázky a případně nějaké doplnit, pokud jsem na něco zapomnělPoužili byste firmu, kterou si najdete ve…Pokračovat

Svetlotechnikasvetelnotechnické posudky a štúdie na rodinné domy a pozemné stavby

Energetické projektové hodnotenie stavieb a teplotechnické posúdenia.

Snímky

© 2024   Vytvořila Stavebnikomunita.cz | Kontakt: stavebnikomunita.cz@gmail.com |   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby