A| B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W-Z
papír nebo jiný materiál, který se používá na pokrývání stěn. Tapety se lepí v interiéru na omítku.
Také pojistková patrona nebo pojistková vložka. Bezpečnostní zařízení, které chrání elektrotechnické zařízení či obvod před poškozením nadměrným proudem (např. při přetížení nebo zkratu). Princip jištění vychází z toho, že pojistka tvoří nejslabší místo elektrického obvodu. Pokud se vodič uvnitř pojistky zahřeje více, než je možné povoleným proudem, vodič se přetaví a tím přeruší elektrický obvod. Na rozdíl od elektrických jističů funguje pojistka jednorázově - po každém takovém přerušení se musí vyměnit.
stavební pozemek, který má být zastavěn, musí obec na výstavbu technicky připravit: nutno vybudovat komunikace a položit vedení. Náklady na výstavbu hradí majitelé pozemků.
společné označení pro technické vybavení budov. Hygienická zařízení, potrubí, armatury apod. pro vodovod, kanalizaci, plyn, elektroinstalace pro silnoproud i slaboproud, atd.
Také fyzická životnost stavby. Doba, po kterou jsou funkční jednotlivé konstrukce stavby a stavba může plnit svou funkci. Dokud trvá ekonomická životnost stavby, opotřebené prvky krátkodobé životnosti se zpravidla vyplatí opravit. Při technickém dožití prvků dlouhodobé životnosti však stavba ztrácí svou funkci a končí její technická životnost.
obor zabývající se přeměnou slunečního záření na teplo a jeho využitím
Také zateplení. Izolace, která umožňuje snížit energetické ztráty staveb a projevuje se celkovou úsporou energie a snížením nákladů na vytápění. Pro tepelnou izolaci se dnes využívá řada umělých i přírodních izolačních materiálů.
opatření, které snižuje výměnu tepla mezi vnitřním a venkovním prostředím, resp. mezi místnostmi s rozdílnou teplotou.
Stav, kdy člověku není ani zima, ani příliš velké teplo. Aby byla zajištěna tepelná pohoda v lidských obydlích, je nutné udržovat příjemné klima místností, především pak přiměřenou teplotu vzduchu.
změny rozměrů stavebních dílců nebo stavebních prvků způsobené zvýšením teploty.
Zařízení, které využívá teplo okolního prostředí a přemisťuje jej na požadované místo. Funguje na podobném principu jako chladící zařízení (chladničky, mrazničky a klimatizace). Trendem současných energeticky úsporných staveb je využití tepelného čerpadla pro vytápění, přičemž drojem tepla může být vzduch, voda nebo země. Tepelné čerpadlo určené k vytápění má tři základní části - kompresor, výparník a kondenzátor. Výparníkem proudí plyn o nízké teplotě, který ohřívá teplo odebrané z okolí. Jeho teplotu dále zvyšuje kompresor, který stlačením přeměňuje plyn na kapalinu. V topné části kondenzátoru je následně teplo předáváno do topného systému - zde se kapalina ochladí, tím odevzdá teplo a je přes expanzní trysku převedena zpět na plyn do výparníku. Teplo předává tepelné čerpadlo buď vodě (např. teplovodní vytápění, podlahové topení, ohřev TUV), nebo vzduchu (teplovzdušné vytápění).
místně ohraničené plochy ve stavebních dílech, které ve srovnání s hlavní plochou vykazují podstatně nižší kvalitu tepelné izolace.
Ztráty tepla, ke kterým dochází při prostupu tepla stavebními konstrukcemi z vyhřátých prostor směrem ven.
Látka, která má nízkou hodnotu součinitele tepelné vodivosti a špatně vede teplo. Tepelné izolanty nacházejí ve stavebnictví uplatnění především v oblasti tepelné izolace, neboli zateplení. Z pevných látek jsou dobrými tepelnými izolanty především ty látky, které obsahují hodně plynu, respektive vzduchu - např. minerální vlna (kamenná nebo skelná), peří, srst, papír, dále pak sklo, dřevo, polystyren. Kvůli lepší tepelné izolaci se používají také cihly s dutinami.
Odpor vrstvy nebo vrstev komína proti sestupu tepla.
Látka, která má vysokou hodnotu součinitele tepelné vodivosti a dobře vede teplo. Opak tepelného izolantu. Z běžných látek jsou tepelnými vodiči především kovy, které obsahují takzvaný elektronový plyn - ten svým pohybem uvnitř kovu způsobuje dobrý přenos tepla z jedné části tělesa do jiné. Tepelné vodiče se ve stavebnictví využívají všude tam, kde je výhodou jejich rychlé vedení tepla, respektive chladu – například pro chladicí média (chlazení) nebo teplonosná media (vytápění). K nejlepším vodičům tepla patří stříbro, měď, hliník, wolfram a mosaz.
Jedna z variant izolace podkroví, kdy je izolace umístěná v úrovni krokví. Podkroví je v takovém případě vytápěné a slouží jako užitný prostor. Jako teplé střechy lze označit také všechny střechy ploché, které nicméně obyvatelným podkrovím nedisponují.
druh energie. Ohřát těleso znamená zvýšit pohybovou energii jeho molekul.
teplo původem ze slunečního záření
Druh sálavého podlahového vytápění, kdy je zdrojem tepla cirkulující teplá voda. Teplovodní podlahové vytápění patří mezi nízkoteplotní systémy s teplotou topné vody 38 °C a teplotou vratné vody 35 °C.
Režné (neglazované) výrobky z pálené hlíny, někdy se tak prefabrikovaly architektonické články.
Automatický regulátor teploty. Zajišťuje optimální využití energie při vytápění.
Přídavná tepelná izolace. Montuje se na venkovní zdi novostaveb nebo při sanacích.
umělý kámen, který je vyroben z bílého cementu a nejrůznějších dekorativních přísad.
Prvek, jehož úkolem je něco izolovat - zabraňuje průniku tekutin či plynů mezerami mezi jinými prvky. Těsnění se obvykle vyrábějí z pružných, nebo částečně deformovatelných materiálů. K nejčastěji užívaným těsnícím materiálům patří těsnící pásy, pružné spárovací hmoty, silikonový kaučuk nebo plastové profily.
chrání proti průvanu a umožňuje tišší zavírání dveří. Těsnění dveří jsou z pružného materiálu.
musí obklopovat nebo zakrývat ohroženou stavbu, resp. část stavby, a zabraňovat vnikání vody (podle DIN 18195).
Podzemní voda, která, když se nahromadí, vyvíjí tlak na stavební dílce. Problémy s tlakovou vodou bývají nejčastěji v suterénech budov či v podzemních garážích.
látka, která slouží jako pojivo, případně jako výplň otvorů (např. po šroubech a hřebících), spár nebo drážek, resp. k vyhlazení ploch určených k další úpravě.
Prostor v peci, kamnech nebo u kotle, kde se spaluje topivo nebo palivo.
Ukazatel energetické účinnosti u zařízení, které dodává do systému teplo (tepelné čerpadlo) nebo chlad (klimatizace na principu tepelného čerpadla). Jde o poměr mezi vyprodukovaným teplem a energií spotřebovanou na pohon tepelného čerpadla. Hodnota topného faktoru závisí na vstupní a výstupní teplotě, typu kompresoru i dalších okolnostech. Nejčastěji se jeho hodnota pohybuje v intervalu 2 až 7. V praxi platí, že čím je vyšší topný faktor, tím je vyšší i účinnost tepelného čerpadla (lineární závislost). Pro topný faktor se užívá zkratky COP (Coefficient of performance).
Točení, vinutí zejména sloupků a patek prutů na portálech a ostění oken.
Torkretování (tzv. gunit) je metání (stříkání) řídké cementové malty stlačeným vzduchem (pneumaticky) zvláštním přístrojem zvaným cementové dělo, na stěny stavení jámy, výztužné pletivo apod.
Kovový prvek, který slouží jako podpora vazníku. Pomocí hřebíků, vrutů nebo kolíků je mechanicky připevněn k nosníku (trámu, zdi apod.).
Prvořadá komunikace spojující napříč městem sektory nebo obvody, neprocházející městským centrem.
Separování jednotlivých druhů odpadu od ostatních za účelem jejich recyklace. Jednotlivé materiální druhy odpadu se od sebe navzájem oddělují, aby mohly být recyklovány a tedy znovu využity. Hlavní výhodou třídění odpadů je právě možnost jejich dalšího využití a tedy šetření přírodních zdrojů (např. tuna vytříděného papíru ušetří až 14 stromů).
uzavřená trubice plněná pracovní látkou, která se na výparníkové straně odpařuje a na opačné kondenzátorové straně kondenzuje a tak přenáší teplo z jednoho konce trubice na druhý
předpokládaná prodejní cena nemovitosti.
Souhrnný pojem tuhá biopaliva označuje především dřevo v jeho různých formách - polena, brikety, pelety, štěpku či piliny. K tuhým palivům se také řadí například sláma či seno. Výhřevnost tuhých paliv se zásadně odvíjí od jejich vlhkosti. Nejběžnějším tuhým palivem je samotné dřevo, jehož výhřevnost je srovnatelná s výhřevností hnědého uhlí (cca 15 MJ/kg). Doporučená vlhkost pro spalování dřeva je přibližně 20%, přičemž čerstvě vytěžené dřevo má vlhkost kolem 60%. Roste také popularita dřevěných briket či pelet (vlhkost do 10%).
Pozná se nejčastěji podle výšky střechy, úhlu jejího sklonu a dalších charakteristických prvků. K nejčastějším tvarům střech patří střecha plochá, polovalbová, sedlová, jednoboká valbová, mansardová, pultová, rovnostranná sedlová či stanová. Tvar střechy vždy odpovídá využití budovy, volba konkrétního typu také často vychází z charakteru krajiny či pozemku.
Činnost, jíž se na základě vědeckých poznatků vytváří optimální poměr mezi antropogenní ( člověkem vytvořenou ) a přírodní strukturou konkrétní krajiny. Smyslem je zachovat maximum hodnot přírodní struktury a vytvořit maximum hodnot struktury antropogenní.
Terénní pozůstatky (valy, příkopy, pahorek obytné části) po zaniklé tvrzi. Podobně bylo hradiště pozůstatkem po hradu, přeneseně se však užívá pro slovanské a raně středověké hrady ze dřeva a hlíny (též hradisko).
Opakovaný projekt. Je část dokumentace souborného řešení projektu, která představuje opakovatelný standard.
Vítejte na stránce
stavebnikomunita.cz
Zahájeno uživatelem Anička PLná v Pozemek, projekt, stavba na klíč 24.5. 0 Odpovědi 0 líbí se
Dobrý den, stojím před rozhodnutím jaké palubky na podlahu dát, Nechci vinyl nebo něco takového imitující dřevo. Našla jsem souhrn podlahových palubek včetně informací…Pokračovat
Zahájeno uživatelem Ondřej Koba v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Anička PLná 21.1.. 1 Odpovědět 0 líbí se
Dobrý den, na léto bychom chtěli si nechat udělat kolem domu dřevěnou terasu. Ještě nevíme z jaké dřeviny ale to nám doufám poradí firma. Od koho jste si nechali dělat terasu vy? Spokojenosti? Děkuji.Pokračovat
Zahájeno uživatelem Daniel Maxa v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Daniel Maxa 12. 22, 2023. 2 Odpovědi 0 líbí se
Ahoj, stojím před rozhodnutí stavby a zajímaly by mě vaše názory na použití různého dřeva. Děkuji za postřehy.Pokračovat
Zahájeno uživatelem Ondřej Koba v Pozemek, projekt, stavba na klíč. Poslední odpověď uživatele Daniel Maxa 11. 27, 2023. 1 Odpovědět 0 líbí se
Ahoj, doporučte mi pokud máte někdo zkušenost se stavbou venkovní sauny. Váhám mezi elektrickými a těmi na dřevo. Mam se řídit jen cenou?Pokračovat
Popisky: sauna
Svetlotechnika - svetelnotechnické posudky a štúdie na rodinné domy a pozemné stavby
Energetické projektové hodnotenie stavieb a teplotechnické posúdenia.
Přidal(a) Vít Šmejkal 0 komentářů 0 líbí se
Přidal(a) Ján Takáč 0 komentářů 0 líbí se
připravil(a) POLAK CZ Přidal(a) 30.V.2014 v 21:49 1 komentář
připravil(a) Kateřina Zemanová Přidal(a) 24.Červenec.2013 v 15:21
připravil(a) Ing.arch. Tomáš Hladík Přidal(a) 17.Srpen.2013 v 9:57
připravil(a) Martin Olšavský Přidal(a) 5.června.2013 v 10:18
© 2024 Vytvořila Stavebnikomunita.cz | Kontakt: stavebnikomunita.cz@gmail.com | Využívá technologii